Rusko schválilo třetí vakcínu proti covidu místní výroby. Jde o preparát CoviVac Čumakovova střediska Ruské akademie věd. Používat se začne v březnu, kdy bude této očkovací látky k dispozici 120 tisíc dávek, oznámil v sobotu podle agentury TASS premiér Michail Mišustin. Kromě Sputniku V tak Rusové mohou používat i vakcínu EpiVakKorona. Sputnikem by se teoreticky mohlo očkovat i v Česku, vakcíně ale stále chybí povolení od Evropské lékové agentury.
Vicepremiérka Taťjana Golikovová dále uvedla, že producenti dosud vyrobili 11,1 milionu dávek ruských vakcín, přičemž 7,9 milionu dávek směřovalo k domácímu obyvatelstvu. Dodala, že Rusko plánuje do poloviny roku vyrobit 88 milionů dávek covidových vakcín a nově schválená látka CoviVac v tomto součtu ještě není zahrnuta. Na 59 milionů vakcín bude určeno pro domácí obyvatelstvo.
Nejrychleji se zatím rozjela výroba ruské vakcíny Sputnik V, kterou vyvinul moskevský ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Do poloviny roku jí má být vyrobeno 83 milionů dávek.
Očkovat ruskou vakcínou v Česku?
O dodávky vakcíny Sputnik V do Česka se zasazuje například i prezident Miloš Zeman. Zatím sice není schválena Evropskou lékovou agenturou, podle zjištění serveru iDnes.cz se ale Hrad snaží do země vakcínu dostat i tak.
„Podnikáme kroky, ale nebudu sdělovat žádné podrobnosti, a to v zájmu celé věci,“ sdělil webu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Zeman už dříve avizoval, že by očkování ruskou vakcínou v Česku uvítal. „Vím, že již citovaný profesor Prymula doporučil Sputnik. Vím, že Sputnikem se už, tuším, očkuje v Maďarsku, a já nemám vůbec nic proti tomu, aby, když se tak odborníci rozhodnou, se tato očkovací látka uplatnila i u nás,“ řekl prezident 31. ledna v rozhovoru pro Frekvenci 1.
S očkováním v Evropě stále neschválenou vakcínou ale mají problém někteří politici. Jako první se proti návrhu ohradil sám ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Stanovisko ministerstva zdravotnictví je v tomto jednoznačné. Jsme součástí Evropské unie, Evropská léková agentura je jednou z nejprestižnějších svého druhu na světě. Já nebudu chtít, aby se očkovalo něčím, co léková agentura neschválí,“ uvedl Blatný 10. února pro iRozhlas.cz.
Proti očkování v Česku neschválenou vakcínou je i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. „Bezpečné očkování je pro mě prioritou. V Česku není vakcína Sputnik schválena, schválena není ani v EU. Nemám informace o tom, že by některý ze schvalovacích procesů měl být v dohledné době ukončen,“ řekl webu iDnes.cz Petříček.
EMA: Žádost o schválení ruské vakcíny jsme neobdrželi
Sputnik V schválily ruské úřady již v srpnu, a to ještě před zakončením klinických testů s účastí dostatečně reprezentativního počtu dobrovolníků. O dva měsíce později následovala vakcína EpiVakKorona z výzkumného střediska Vektor.
Při první fázi testování látky CoviVac si ji nechalo aplikovat 200 dobrovolníků. Tento výzkum neodhalil žádné nežádoucí účinky. V prosinci pak začala druhá fáze testů, opět s účastí 200 lidí. Do dalších klinických testů výrobce plánuje zahrnout 3 000 osob, upřesnila agentura TASS. Budou se týkat i účinnosti vakcíny na děti a osoby starší 60 let.
Ústav Nikolaje Gamaleji, výrobce Sputniku, měl zároveň požádat schválení vakcíny Evropskou lékovou agenturou (EMA). To ale minulou středu EMA vyvrátila s tím, že žádost o schválení ruské vakcíny dosud neobdržela, stejně tak jako žádost o prověření výsledků klinických testů.
EMA dosud schválila tři covidové vakcíny vyvinuté firmami Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna, přičemž momentálně prověřuje dva další preparáty. S další více než padesátkou farmaceutických společností vyrábějících očkovací látky je EMA v kontaktu.