Ruský plynárenský gigant Gazprom v letošním prvním pololetí vydělal rekordní 2,5 bilionu rublů (zhruba bilion Kč). V úterý to podle agentury Reuters oznámila firma. Dodala, že její vedení doporučilo vyplacení průběžné dividendy. Za loňský rok Gazprom nevyplatil žádnou dividendu, jeho akcionáři tak roční dividendu nedostali poprvé od roku 1998.
Rusko se letos kvůli svému útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých hospodářských a finančních sankcí ze strany západních zemí. Gazprom začal omezovat dodávky plynu do Evropy, firma nicméně těží z prudkého nárůstu cen této suroviny.
Zkapalněný plyn není cesta, zkritizoval vládu expert. Navrhl kupovat jej rovnou v Rusku
Expert na energie Vladimír Štěpán se ve vysílání CNN Prima NEWS znovu pustil do energetické politiky vlády. Podle něj totiž nelze spoléhat na to, že se cena zkapalněného plynu (LNG) z arabských zemí či USA v budoucnu dostane na přijatelnou úroveň. Jako řešení Štěpán navrhl nakupovat část plynu přímo od Ruska. Ekonom a poradce premiéra David Havlíček něco takového označil za cestu do pekel.
„Navzdory sankčnímu tlaku a nepříznivému vnějšímu prostředí vykázala skupina Gazprom v první polovině roku 2022 rekordní tržby i čistý zisk. Zároveň snížila čisté zadlužení,“ uvedl náměstek ředitele podniku Famil Sadygov.
Vedení podniku v úterý doporučilo vyplatit za první pololetí dividendu ve výši 51,03 rublu na akcii. Celkově by tak firma akcionářům vyplatila přes 1,2 bilionu rublů. Návrh ještě musejí akcionáři schválit na mimořádné valné hromadě, která se má konat 30. září. Hlavním akcionářem Gazpromu je ruská vláda.
V květnu vedení Gazpromu navrhlo vyplatit za loňský rok rekordní dividendu 52,53 rublu za akcii. O měsíc později však ruská vláda na výroční valné hromadě toto rozhodnutí zvrátila, což vedlo k prudkému poklesu ceny akcií Gazpromu, píše Reuters.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím sítě plynovodů.