PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Aleš Juchelka,Olga Richterová,Jan Jakob, Radek Koten - 3.4. v 11:52
Největším problémem České republiky je bytostná závislost na ruském plynu. Shodli se na tom poslanci Jan Jakob (TOP 09) a Aleš Juchelka (ANO) v Partii Terezie Tománkové. Zatímco ale vládní zákonodárce upozorňoval na letitou chybnou strategii, v níž Česko vsázelo na jedinou energetickou komoditu, opoziční politik poukazoval na to, že vláda s nákupem plynu zaspala.
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v první části Partie zmínil, že domácnosti budou až poslední, na koho by dopadla omezení dodávek ruského plynu. Stát chtěl počátkem března vytvořit své vlastní rezervy pro případ, že by přestal proudit plyn z Ruska. Vláda však nakonec návrh zamítla. Kupka to zdůvodnil tím, že plyn byl v tu dobu drahý, oproti současným cenám by stát podle něj zaplatil asi o tři miliardy korun víc.
Putin měl pro protivníky připravená krematoria a masové hroby, rozohnila se Richterová
Ukrajinci bojují i za nás, jednotky ruského prezidenta Vladimira Putina měly pravděpodobně seznamy politiků, aby je zlikvidovaly. Krematoria tam byla určená pro ně, rozohnila se místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti) v nedělním diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové. Reagovala tak na slova opozičního poslance Radka Kotena (SPD), který kritizoval formu pomoci uprchlíkům i dodávky zbraní na Ukrajinu.
Podle Juchelky jsou obavy z omezení dodávek ruského plynu namístě. „Každá vláda v EU žije ze dne na den z toho, s čím Rusko přijde. Měli jsme se na to připravit. Už na začátku března jsme apelovali na doplnění zásobníků s plynem s tím, že to je opravdu klíčová strategická komodita,“ řekl v druhé části diskuze.
Domnívá se, že z 95 procent je Česká republika závislá na ruském plynu, přičemž část – zhruba polovina – jde do průmyslu, část zas do domácností. „Ty budou postiženy jako poslední, to je ten nejtěžší scénář, který si dokážeme představit. Něco málo se řeší, vláda ale zaspala,“ pokračoval v kritice opoziční poslanec.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob souhlasil, že jsou obavy z přerušení dodávek namístě. Upozornil ale, že i Rusko potřebuje svůj plyn nadále prodávat, pokud chce zachránit alespoň nějakou část své ekonomiky.
„Musíme to vnímat trochu zdrženlivě. Problém nezačal na začátku března se zásobníky, ale před mnoha lety – a to nevyčítám žádné vládě – v orientaci na jednu jedinou komoditu. Nikoho nenapadlo, že je Vladimir Putin šílenec a že udělá, co udělal. Kdyby byly všechny zásobníky plné, tak nám v sezoně vystačí na tři měsíce,“ doplnil ve vysílání CNN Prima NEWS k tématu Jakob.
Nemáme moře, jiné zdroje jsou omezené
Kritiku kabinetu Petra Fialy (ODS) ze strany Juchelky odmítl. Podle vládního poslance je klíčovým problémem bytostná závislost na ruském plynu, čemuž nahrává i umístění ČR na mapě.
„Jsme zemí uvnitř Evropy a nemáme moře, čili budeme poslední, kdo bude moct čerpat z jiných zdrojů. Je třeba situaci řešit tak, abychom nebyli závislí jen na plynu. Úvahy o tom, že plyn bude přechodným médiem, než budeme soběstační ve smyslu obnovitelných zdrojů, ukázaly, že tudy cesta nevede,“ podotkl Jakob.