reklama

Růst cen v lednu zpomalil. Nejvíce zdražovaly oděvy, brambory, vejce nebo pivo

V lednu rostly zejména ceny oděvů, obuvi a některých potravin.
Zdroj: Profimedia.cz

Ceny v České republice v lednu meziročně stouply o 2,2 procenta. Zdražoval zejména alkohol, tabák, oděvy nebo obuv. Oproti prosinci ovšem došlo i k výraznému růstu cen některých potravin, zejména brambor, dále vody a služeb za odvoz odpadků. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.

reklama

V meziročním srovnání měl podle statistiků na zvyšování cenové hladiny nejvýraznější vliv tabák, který zdražil o 15,2 procenta. Ceny lihovin vzrostly o 3,2 procenta. Tuzemské domácnosti si v lednu musely také připlatit za domácí spotřebiče (o tři procenta), vodné (1,9) nebo stočné (2,3). Oděvy zdražily o 4,2 a obuv o 3,8 procenta. Směrem dolů se vydaly ceny vepřového masa (o 5,6 procenta), polotučného trvanlivého mléka (9,4) nebo zeleniny (3,1). Brambory dokonce meziročně zlevnily o 18,6 procenta.

K tématu

Poněkud odlišný pohled na vývoj cen nabízí porovnání ledna 2021 s prosincem 2020. Meziměsíčně totiž došlo k poměrně výraznému zdražení zeleniny, které přesáhlo deset procent. Brambory byly v lednu v porovnání s prosincem dražší bezmála o 11 procent. Desetiprocentnímu růstu se blížily také ceny lihovin nebo vajec. Za pivo si lidé připlatili šest procent, k o něco mírnějšímu zdražení došlo u vína.

Překvapení pro trh

Meziroční růst cen v lednu oproti prosinci zpomalil o 0,1 procentního bodu. Inflace přesto zůstala nad dvěma procenty, což podle analytika Komerční banky Martina Gürtlera překvapilo trh. „Lednová inflace měla podle našeho odhadu pokračovat v poklesu z prosincových 2,3 na 1,7 procenta, což byl také průměr tržních očekávání a zároveň i prognóza centrální banky,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Inflace měřená meziroční změnou indexu spotřebitelských cen v Česku zpomaluje.
Inflace měřená meziroční změnou indexu spotřebitelských cen v Česku zpomaluje.
Zdroj: CNN Prima NEWS

„Nejistota odhadu lednové inflace je tradičně vysoká, jelikož začátkem kroku se mění řada cen. Letos se nejistota znásobila z titulu koronakrize,“ sdělil CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Za menším než očekávaným poklesem inflace stály podle něj rozkolísané ceny potravin, jejichž „meziměsíční lednový růst byl nejvyšší v historii časové řady od roku 2000“.

Pozor na ropu

Podle hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka se v lednu také neprojevil efekt povánočních výprodejů. Křeček rovněž varuje před růstem ceny ropy Brent, která se vrátila na úroveň před propuknutím koronavirové pandemie. „Lze tedy očekávat, že i přes snížení spotřební daně na naftu bude v letošním roce docházet ke zdražování pohonných hmot,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

V příštích měsících by se podle analytiků měla inflace dostávat blíže ke dvěma procentům. „Prozatím neměníme náš odhad, že inflace v letošním roce zpomalí blízko ke dvěma procentům. Lednový silný růst cen potravin nemusí totiž být pro celoroční inflaci až tak významný, protože v příštích měsících mohou překvapit opačným vývojem,“ dodal Jakub Seidler.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
Rozhovor s Meghan a Harrym se blíží. Vévodkyně od veřejnosti čelí drsné kritice
Povinné testování státních zaměstnanců od 10. března? Mimořádně se proto sejde vláda
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
reklama
reklama
Nová studie: Můžete se nakazit covidem třeba po dotyku nákupního vozíku?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Blatný: Lidé nad 65 let by se mohli k očkování hlásit v dubnu. Vakcíny neschovávejme
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?
Další články
reklama
reklama