Přestože se spotřebitelské ceny v říjnu oproti září zvýšily o 0,2 procenta, meziroční tempo zdražování dosáhlo jen 2,9 procenta. Ještě v září činila meziroční míra inflace 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání nejvíce rostly ceny zeleniny, jogurtů a vepřového masa. Vyplývá to z aktuálních údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem.
Říjnový meziroční přírůstek indexu spotřebitelských cen se tak vrátil pod horní (tříprocentní) hranici tolerančního pásma České národní banky, na základě něhož řídí svou měnovou politiku. „Vysoké ceny však stále nepříjemně doléhají na domácnosti, kterým se v průběhu koronavirové krize snížily příjmy,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.
Z meziročního pohledu nejvíce zdražovaly alkoholické nápoje (o 3,5 procenta) a tabák (o 14,5 procenta), podobně jako v září. Zdražovalo také zboží v oddíle doprava, kde ceny automobilů vzrostly bezmála o devět procent. Poměrně rychlé tempo růstu cen si udrželo vepřové maso (5,1 procenta), uzeniny (5,9) a zelenina (6,4). Naopak dolů inflaci tlačily ceny v oddíle pošty a telekomunikace, kde dokonce došlo k jejich meziročnímu snížení o 3,2 procenta. V meziroční deflaci se ocitlo také polotučné trvanlivé mléko, které v říjnu zlevnilo o 8,2 procenta, vejce (o 4,4 procenta) nebo brambory (o 18,5 procenta).
Zlevnily energie pro domácnosti
„Za zvolněním tempa inflace stojí zejména zvolnění růstu cen elektřiny pro domácnosti a pokles cen zemního plynu pro domácnosti. Elektřina tak již v říjnu byla meziročně jen o necelých pět procent dražší, zatímco v uplynulých měsících zdražovala nezřídka i dvojnásobně. Plyn byl v říjnu meziročně dokonce levnější, a to o takřka čtyři procenta,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, který tak upozornil na další významný faktor snížení říjnové inflace.
Slabá koruna a nejméně dva roky k vybřednutí z krize, věští guvernér ČNB Jiří Rusnok
České hospodářství se na předkrizovou úroveň nevrátí ještě ani do konce roku 2022. Euro bude stát po celý příští rok více než 26 korun a inflace klesne ke dvěma procentům až na přelomu let 2021 a 2022. Hrubý domácí produkt v příštím roce poroste jen polovičním tempem oproti původním předpokladům. Česká národní banka představila aktualizovanou makroekonomickou prognózu.
V meziměsíčním srovnání ale ceny v říjnu o 0,2 procenta vzrostly, a to především kvůli zdražení oděvů a obuvi, jogurtům, vepřovému masu nebo zelenině. Vyšší ceny tohoto zboží ale byly vykompenzovány zlevněním cukru, ale také již zmíněných energií.
Podle ekonomického analytika Komerční banky Michala Brožky říjnová inflace de facto splnila očekávání trhu. „Výsledek je jen desetinku pod prognózou České národní banky a naopak desetinku nad naším odhadem. V naší prognóze počítáme se zpomalováním inflace v horizontu roku především z důvodu oslabené ekonomiky. Pro letošek čekáme inflaci v průměru 3,2 a v příštím roce 2,3 procenta,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.