Stav nebezpečí v částech Moravskoslezského kraje zasažených zářijovými povodněmi potrvá do pátku 13. prosince. Žádost hejtmana Josefa Bělici (ANO) schválila vláda, řekl novinářům po zasedání kabinetu ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Mimořádný stav umožňuje rychleji likvidovat povodňové škody a v Moravskoslezském kraji byl vyhlášen 14. září. Kabinet naposledy v říjnu podpořil jeho prodloužení do 13. listopadu.
Už před týdnem kabinet vyhověl žádosti olomouckého hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) a stav nebezpečí v záplavami postižených oblastech Jesenicka a Šumperska prodloužil do 12. prosince. V Moravskoslezském kraji se bude dál týkat obcí s rozšířenou působností Bohumín, Bruntál, Krnov, Opava a Ostrava.
ČTĚTE TAKÉ: Vojáci KLDR se už zapojili do ostrých bojů. Podle Američanů válčí po boku Rusů v Kurské oblasti
„Naopak dnes skončí v obcích s rozšířenou působností Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí a Kravaře,“ řekl Výborný.
Kromě prodloužení stavu nebezpečí také vláda schválila uvolnění 13,6 miliardy korun, které půjdou na opravy vodovodů, kanalizace nebo na čistírny odpadních vod.
Na pomoc s obnovou po povodních budeme mít pro roky 2024 a 2025 v programech @MZeCr k dispozici 13,6 mld. Kč, úpravu rozpočtu dnes schválila vláda. Opravíme za ně poškozený vodohospodářský majetek, vodovody a kanalizace, čistírny odpadních vod, rybníky i lesní cesty. pic.twitter.com/dDGf3TCrlc
— Marek Výborný (@MarekVyborny) November 13, 2024
Už před týdnem kabinet vyhověl žádosti olomouckého hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) a stav nebezpečí v záplavami postižených oblastech Jesenicka a Šumperska prodloužil do čtvrtka 12. prosince. V Moravskoslezském kraji se bude dál týkat obcí s rozšířenou působností Bohumín, Bruntál, Krnov, Opava a Ostrava.
Bělica o žádosti informoval minulý čtvrtek po zasedání Krizového štábu Moravskoslezského kraje. „Vláda žádosti vyhověla a stav nebezpečí prodloužila,“ řekl novinářům Výborný. Kabinet podle něj chce krajským i obecním samosprávám ponechat nástroj, který jim umožní mnohem efektivněji odstraňovat následky povodní.
Stav nebezpečí je nejnižší z krizových stavů, které lze vyhlásit v reakci na mimořádné situace. Vedení kraje díky němu může třeba ukládat pracovní povinnost či rozhodovat o pracovní výpomoci. Stav nebezpečí umožňuje efektivněji řešit obnovu postižených území, například demolice budov či stavební práce na korytech řek nebo energetické infrastruktuře.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Trump si volal s Putinem. Mluvili spolu o Ukrajině, píše WP. Kreml telefonát popřel