360°, Daniel Koštoval, Jiří Šedivý, Petr Macinka, Jaroslav Ďuriš, Hana Janišová - 22.9. v 21:56
Názory české vládní pětikoalice a opozice se často liší v tom, jakým způsobem a jestli vůbec jednat s Ruskem, které rozpoutalo ničivou válku na Ukrajině. Poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS sice jasně řekla, že je třeba Ukrajinu podporovat, během vysílání však sdělila poněkud zvláštní historickou paralelu s putinovským Ruskem a nacistickým Německem. Nad argumentem se ve studiu podivoval i poslanec Jiří Havránek (ODS).
„Celá EU by měla splnit svoje sliby, které vůči Ukrajině vyslovila, tedy dodávky zbraní i finanční podporu. Je potřeba se za Ukrajinu postavit. Neměli bychom ale podporovat eskalaci toho problému, mohl by totiž přejít do evropské úrovně. Je třeba zahájit pokus o mírové jednání. Zkusit dostat Zelenského s Putinem ke stolu. Zoufalí vůdci totiž dělají zoufalé věci. Nechci se dožít toho, že na Ukrajině budou použity zbraně hromadného ničení,“ řekla Jermanová.
S některými výroky však Havránek nesouhlasil: „Skoro bych souhlasil, kromě těch zoufalých lidí. Vladimir Putin není zoufalý, on celou válku způsobil, nikdo jiný jadernými zbraněmi nevyhrožuje. Putin ohlásil mobilizaci. Chystá se referendum na území Ukrajiny, které on okupuje. Je to stejné jako u nás roku 1938 s Němci. Ukrajina vede obrannou válku, její lidé padají i za nás.“ Jermanová v reakci na to vzkázala, že s Havránkem ve spoustě věcech souhlasí.
„Ano, Putin je agresor, nicméně ta válka se nevyvíjí, jak si představoval, Ukrajincům se daří. On je zatlačený do kouta. Máme tady trošku historickou paralelu, že se s Hitlerem nemluvilo a spojenci pak museli táhnout v podstatě na Moskvu. Je potřeba hledat cesty, jak hovořit, i když víme, že Putin je špatný člověk,“ prohlásila poslankyně.
Nutno podotknout, že Velká Británie i Francie dělaly před druhou světovou válkou vše pro to, aby se konfliktu s Německem vyhnuly. Dokonce v rámci mnichovské dohody nechaly Československo napospas Adolfu Hitlerovi, když nechaly pohraniční území Československa obývané Němci (Sudety) Německu.
Na tento historický fakt upozornil i Havránek: „Na začátku druhé světové války se obětovaly Sudety a Rakousko. A my bychom měli teď ustoupit Putinovi a obětovat Chersonskou oblast a tak dále? Promiňte, ale to si nemyslím.“ Jermanová však uvedla, že její paralela s nacistickým Německem nebyla takto myšlena.
„Znovu říkám, že je třeba za Ukrajinou stát, ale je potřeba otevírat dveře k jednání. Česká republika se postavila do pozice, že Putin je nepřítel a my s ním mluvit nebudeme. To je špatně. Předsedáme EU a alespoň bychom to měli koordinovat jako Německo či Francie. Není to o tom, že bychom měli Ukrajinu obětovat,“ dodala.