Pojištění hrobu a výzdoby
Blíží se období Dušiček a na hřbitovy míří stále více návštěvníků. S tím ale stoupá i počet zlodějů. Právě v tomto období řeší policisté velké množství krádeží, a to jak na hrobech, tak přímo u návštěvníků. Předcházet jim není úplně jednoduché, ale pokud dojde k odcizení vašeho majetku, je možné snížit ztrátu pojištěním.
Věnce, květiny, sošky nebo svícny. Zloději a vandalové se nezastaví před ničím. Způsobené škody jdou často do tisíců. Zdaleka ne všichni ale vědí, že i hrob včetně výzdoby je možné pojistit.
K TÉMATU: Česko čekají nejdražší Dušičky v historii
„Část pojišťoven nabízí služby i v případě hřbitovních staveb, a to v podobě připojištění rodinného nebo bytového domu, případně bytu a domácnosti. Některé pojišťovny tuto variantu nabízí i samostatně,“ upozornila pro CNN Prima NEWS gestorka oblasti neživotního pojištění České asociace pojišťoven Lenka Slabejová.
Zamezit krádežím se snaží i hřbitovní správy společně s policisty. „K zajištění pořádku na pohřebišti využíváme vlastní ostrahu objektu a zároveň kamerový systém,“ přiblížila vedoucí Hřbitovní správy Olšany Běla Májová.
Mluvčí pražských strážníků Zdeněk Modálek potvrdil, že v terénu je více hlídek. „Zapojují se i specializované útvary, třeba psovodi nebo jízdní skupina,“ doplnil.
Zloději jsou prý tak otrlí, že pokud na hrobech nenajdou, co chtějí, chodí krást do prodejen v blízkosti hřbitovů. „Několikrát se stalo, že vezmou květinu nebo věnce přímo zvenku,“ sdílela svou zkušenost majitelka jednoho z květinářství.
Pozor by si měli dát zvláště senioři – na hrobech by neměli nechávat cennosti, i když místo opouštějí jen na krátkou dobu. Právě na to totiž kapsáři čekají.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Spor o penze. Vláda se lekla a zmrzačila systém, míní Hrnčíř. Vojtek argumentoval radami úřadů