Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

O odebrání synů Denise a Davida českým rodičům Michalákovým rozhodla norská sociální služba v roce 2011 kvůli podezření ze zneužívání, zanedbávání a týrání. Později norské úřady zbavily Evu Michalákovou rodičovských práv k oběma synům, otci práva ponechaly. Matka s následnými odvoláními neuspěla a obrátila se proto se stížností na Norsko na Evropský soud pro lidská práva. Spor ovšem ve čtvrtek prohrála i zde.

Případ chce Michaláková posunout k Velkému senátu, který může verdikt ještě zvrátit. Podle exministra zahraničí Lubomíra Zaorálka je ale šance na vítězství poměrně malá.

„Pokud vím, tady má právo veta pětičlenný senát, který ve čtvrtek rozhodl v její neprospěch. On tedy může rozhodnout, jestli ji pustí k Velkému senátu. Je tedy pravděpodobnější, že tohle je už definitivní výsledek,“ konstatoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Přiznal, že ho výsledek sporu do určité míry překvapil, protože v posledních podobných kauzách evropský soud rozhodl spíše ve prospěch rodičů. Navíc Norové podle Zaorálka uznali, že jejich systém národní rodinné péče není zcela v pořádku, jelikož se tamějším úřadům hromadily stížnosti na stole. I to je důvod, proč se částečně změnila norská legislativa.

„Jednal jsem o tom s norským ministrem zahraničí, obraceli jsme se na soudy a maximálně jsme se snažili na všech úrovni vyvíjet tlak. Pro nás to nevypadá příznivě, ale bránil bych se tomu tvrzení, že se za ty roky nic nestalo,“ pokračoval Zaorálek.

Dle svých zkušeností podotkl, že sami Norové se dívali na cizince s určitým podezřením a divili se, proč do věci vstupuje i česká diplomacie. „Ale mělo to vývoj. Ukázalo se, že nejsme jediní – získali jsme spojence a Norové začali přístup měnit,“ rozvedl dále bývalý šéf Černínského paláce. Prý měla norská strana pochybnosti, zda byl český systém rodinné péče dostatečně obezřetný.

Psycholog: Mezi Michalákovou a syny by nejspíš nebyl velký cit

Dětský psycholog Václav Mertin CNN Prima NEWS poznamenal, že děti byly od Michalákové odebrány před velmi dlouhou dobou a i kdyby je přece jen dostala zpět do péče, měli by mezi sebou nejspíš spíše chladný vztah. „Deset let je strašně dlouhá doba v životě dítěte. Nemůžeme počítat s tím, že by tam byl nějaký velký cit,“ řekl Mertin.

Jinak by tomu mohlo být v případě, kdyby byly synové Evy Michalákové o případu dlouhodobě informováni a neztráceli tak k ní pouto. Pokud by je ale získala do péče, tak by podle něj „trvalo ještě dlouho“, než by došlo k obnovení vztahů.

Bratři podle něj aktuálně nejspíš žijí spokojený život u norských pěstounů. A to i navzdory tomu, že jsou každý v jiné rodině. Mají se však poměrně často stýkat. „Na druhé straně, když jsou sourozenci, tak když to jen trochu jde, měli by být pohromadě,“ doplnil Mertin.

Kauza Michalákové je jenom jedna z mnoha, říká Schorm

Vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm v pořadu 360° řekl, že jelikož o rozsudku rozhodli soudci jednomyslně, tak to něco vypovídá. V daném případě podle něj tribunál neviděl rozpor s evropskou úmluvou o lidských právech a dal tak za pravdu výkladu norských soudů. Michaláková podle něj může ještě podat žádost k velkému senátu, který by případ mohl vrátit zpět.

Schorm ale zároveň poukázal na to, že kauza Michalákové je jenom jedna ze série případ. „Musíme brát tento případ jako součást série případů týkajících se Barnevernetu v Norsku,“ zmínil zmocněnec s tím, že je už 27 obdobných případů rozhodnuto, přičemž u zhruba poloviny z nich Evropský soud pro lidská práva dal za pravdu rodičům. Kauza Michalákové se mezi ně však nezařadila.

Soud zamítl i stížnost v kauze ubitého Čecha

Na závěr připomněl, že se zdaleka nejedná o jediný případ, v němž prý Češi čelili nespravedlivému jednání. Konkrétně zmínil kauzu Zdeňka Makara, kterého ve Velké Británii ubil řetězem 19letý Raymond Sculley. Britská justice ale pachatele zprostila viny, proti čemuž protestovala jak rodina Čecha, tak česká vláda. Ani zde ovšem evropský soud nevyhověl stížnosti ze strany Makarovy sestry.

„Jednal jsem o tom i s premiérem Borisem Johnsonem, který říkal, že je v tomhle bezmocný. Doporučil bych tento případ sledovat, protože mně to připadalo naprosto šokující,“ řekl Zaorálek v závěru vysílání na CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?
Sport

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:51

Ruský vicepremiér přijel do Chersonské oblasti: „Zaujala by důstojné místo v ruské rodině“

21:32

Rusko vyslechne ukrajinské vojáky evakuované z Azovstalu v trestních věcech

21:17

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

21:02

V obléhaném Mariupolu prozatím platí příměří

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Trápení reprezentace s Rakouskem dospělo až do nájezdů. Češi zapsali historickou prohru

Česká reprezentace po nepovedeném zápase se Švédskem na mistrovství světa dojem nenapravila. Spíše naopak. V duelu s rakouskými outsidery sice dlouho díky gólu Romana Červenky vedla, ale utkání za hranici základní hrací doby poslal brankou pár desítek sekund před koncem Brian Lebler. Po nájezdech se zrodila historická prohra národního týmu 1:2. S Rakouskem doposud na světových šampionátech neztratil ani bod.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.