Odstavené otrávené sanitky (zdroj: CNN Prima NEWS)
Záchranná služba Libereckého kraje už rok a půl nemůže používat pět svých sanitek. Vozy v pořizovací hodnotě přes deset milionů korun naposledy vyjely k pacientům před dvěma lety při úniku nebezpečných chemikálií ve firmě v Hamru na Jezeře. Od té doby stojí ladem, nikdo totiž nedokáže zaručit, že nejsou kontaminované a tedy pro pacienty nebezpečné.
Při havárii v roce 2019 ve firmě na likvidaci nebezpečných odpadů unikly do ovzduší vysoce jedovaté látky. „Sirovodík, kyselina sírová a kyselina chlorovodíková a později se zjistil i dimetylsulfid,“ uvedl ředitel krajské hygienické stanice Vladimír Valenta.
Žena začala rodit během silniční kontroly. Dítě na svět přivedli policisté
Mysleli si, že provedou běžnou silniční kontrolu, místo toho však asistovali při porodu. Ve úterý krátce po půlnoci zastavili policisté z floridské dálniční hlídky vozidlo SUV, které jelo nepřiměřenou rychlostí. Řidič jim okamžitě mával z okénka a žádal pomoc.
O nebezpečí chemikálií, které se dostaly do vzduchu, svědčí i následky havárie. Osm lidí skončilo v nemocnici, jeden z nich zemřel. Dalších 140 lidí, zejména hasičů, záchranářů a policistů, hlásilo zdravotní potíže a muselo chodit na opakované prohlídky.
Sanitky pak dekontaminovali vojenští chemici z Liberce, kteří ve svém oboru patří mezi světovou špičku. „Použili jsme ty nejlepší prostředky pro dekontaminaci vozidel, které byly k dispozici,“ sdělil mluvčí 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Armády České republiky Petr Šabaka.
Podle expertů je riziko, že by tyto sanitky mohly být pro pacienty nebezpečné, naprosto minimální. Záchranná služba ale potřebuje stoprocentní jistotu, o její potvrzení však usilovala marně. V České republice totiž v současnosti neexistuje žádná akreditovaná laboratoř, která by dala razítko nebo certifikát potvrzující, že vozy jsou bezpečné.
Sanitky jsou špičkově vybavené ordinace na čtyřech kolech, pořizovací cena nové včetně vybavení přesahuje tři miliony korun. Přesto už zřejmě nikdy pacienty vozit nebudou. „Nepočítáme s tím, že se vozy vrátí do provozu,“ konstatoval ředitel záchranné služby Libereckého kraje Luděk Kramář.
Záchranka teď řeší, zda může dosáhnout nějakého odškodnění. Firma, odkud chemikálie unikly, už podle svého jednatele platila náhrady škod policistům a hasičům a jednání se záchrankou se nebrání. „Pokud to bude relevantně vznesený nárok, tak se k němu určitě postavíme,“ uvedl její jednatel Daniel Kraft.
Záchranná služba Libereckého kraje už rok a půl nemůže používat pět svých sanitek.