Česko zažilo velkou stávku
ODS v devadesátkách nahrávala mafiánům a gangsterům a dnes tyto skupiny vyměnila za bílé límečky, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu ANO. Podle ní vláda mohla najít peníze pro školství, pokud by šetřila na provozu státu. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) ale zdůraznil, že debata se stále vede a peníze by se mohly najít v roce 2024. Předseda hnutí SPD Tomio Okamura tvrdí, že vláda dialog odmítá, je arogantní a nečinná.
Premiér Petr Fiala (ODS) tvrdí, že hasí problémy, které neřešila předchozí vláda Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová ale ve vysílání CNN Prima NEWS uvedla, že je to stále stejná rétorika ODS, která mluví o předluženosti České republiky i o hrozícím bankrotu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Stávkový den očima rodičů? Podporují ji. I za cenu dovolené, kterou si šetřili na Vánoce
„Když jsme předávali veřejné finance, byli jsme šestá nejméně zadlužená země. Lidé nejsou hloupí a umí si spočítat, že za dva roky kvůli inflaci neřešené vládou přišli o čtvrtinu svých úspor, že se jim zvedají daně a že jsou problémy ve školství a zdravotnictví. ODS v devadesátkách nahrávala mafiánům a různým gangsterům a dneska vyměnila tyto skupiny za bílé límečky a nahrává bankéřům, energobyznysu a zbrojařům. Zaplatí to celý národ,“ řekla Schillerová.
Na školství podle ní chybí miliardy, které by se našly, pokud by e šetřilo na provozu státu. „Tato vláda ale provoz státu zvyšuje. Letos meziročně o 3,5 procenta, předtím meziročně o 18 procent. Od roku 2021 je to zhruba o 16 miliard korun. Toto kdyby uspořila, má okamžitě na školství,“ sdělila Schillerová. Podotkla, že místo zvyšování daní je potřeba je řádně vybírat a podporovat hospodářský růst.
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) pro CNN Prima NEWS uvedl, že je vidět, že současná situace je pro lidi stresující. „Mají obavy o svou budoucnost, ať už je to otázka budoucího vývoje cen energií nebo i financování školství a zdravotnictví,“ popsal Bartoš.
Do systému by podle něj měly připlout další čtyři miliardy. „Debata se stále vede a věřím, že v roce 2024 se peníze najdou. Musím ale říci, že některá vystoupení a některé výroky jsou daleko za hranicí,“ řekl Bartoš. Poukazoval na řečníky, kteří vystoupili na demonstraci na Malostranském náměstí. Proti nim se ohradila i Učitelská platforma. „Ostře se vymezujeme proti akci odborů, která původní záměr učitelské stávky zneužívá a spojuje s lidmi, kteří jsou pro demokracii ohrožením a nikdy na demonstraci neměli vystoupit! O programu odborářských protestů jsme nebyli předem informováni, nijak jsme se na něm ani nepodíleli,“ napsala Učitelská platforma na sociální síti X.
Požadavky stávkujících občanů hnutí SPD podporuje, řekl jeho předseda Tomio Okamura. „Fialova vláda je arogantní a není schopná řešit situaci v České republice. Je neschopná, nečinná, neposlouchá opozici a nenaslouchá zaměstnavatelům a podnikatelům. Výsledkem je prudké zvyšování daní, snižování valorizace důchodů, krize ve zdravotnictví, propad reálných mezd, nedostatek peněz ve školství, předražené energie a bezbřehá podpora Ukrajiny,“ sdělil Okamura.
Při poslechu Ivana Bartoše, prý „nestačil zírat“. „Vláda není schopná žádného dialogu. Hloupě přidala desítky miliard navíc na obranu. Proč se kupují americké stíhačky F-35 za 150 miliard, když nám Švédové nabízeli modernizaci stávajících gripenů mnohonásobně levněji? Ukrajincům už dali přes sto miliard a teď o stejných sto miliard zvyšují daně občanům,“ kritizoval předseda SPD s tím, že ještě k tomu si vládní poslanci zvýšili platy.