Vláda neplánuje kvůli šíření nákazy COVID-19 tak rozsáhlé ekonomické restrikce jako na jaře – obchody, restaurace a další služby by měly zůstat i přes další zpřísnění opatření otevřené. V dnešní Partii to uvedl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček, v pořadu ČT to pak potvrdila ministryně financí Alena Schillerová (oba za ANO). Omezit by se podle jejich vyjádření naopak mělo, a to drakonicky, další shromažďování lidí a sociální kontakty. O situaci v neděli jednali členové vlády, připravují další návrhy opatření.
Plán vláda podle Schillerové konzultuje i s epidemiology na unijní úrovni. K tomu, aby se šíření infekce zmírnilo, je podle ní třeba vyburcovat lidi, aby opatření dodržovali. S odkazem na informace o shlukování mladých lidí kolem uzavíraných barů uvedla, že není čas na zábavu. ‚‚Tento týden padnou opatření, směřujeme to k tomu, že budou plošná opatření, ale nechceme plošně vypínat ekonomiku,‘‘ uvedla. Přijala formulaci profesora ekonomie Šťěpána Jurajdy, že má jít o ‚‚vylepšenou podobu opatření, která platila na jaře‘‘.
Za současnou situaci nese odpovědnost i vláda. Podlehli jsme tlaku veřejnosti, řekl Havlíček
Epidemiologická situace se v České republice nevyvíjí vůbec příznivě. V přepočtu na obyvatele máme třetí nejvyšší nárůst počtu nakažených za týden na celém světě. Vládní představitelé otevřeně hovoří o možnosti vyhlášení lockdownu. O jaká opatření by se mohlo jednat? Co by to znamenalo pro české hospodářství? A přežilo by zopakování jarní karantény? I o tom diskutovali ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka v nedělní Partii Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima NEWS.
Jurajda upozornil na to, že levná kontrola šíření epidemie byla možná, kdyby vláda zostřila opatření už v září. ‚‚Čím plošnější, drakoničtejší opatření budou, tím lépe se podaří zachránit ekonomiku,“ řekl. Za celospolečenský problém, který má dopad na šíření koronaviru, označil ztrátu důvěry vlády ve společnosti. Nyní je podle něj také třeba co nejrychleji zavádět nové testy a zamyslet se nad tím, jak podpořit nejpotřebnější. ‚‚Protože tady bude hlad v této zemi,‘‘ prohlásil. Opatření měla být podle něj zavedena nejpozději po krajských volbách 2. října.
‚‚Celkový ekonomický lockdown nechceme zrealizovat. S největší pravděpodobností se nezavřou obchody, restaurace a služby, jako tomu bylo na jaře. Budeme ale tlačit na to, aby se omezilo shromaždování a shlukování lidí,‘‘ řekl Havlíček v Partii. Další zpřísnění opatření je tak podle něj pravděpodobné, návrh by měl vládě představit ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Zavádění nových opatření prý nenastane ze dne na den, zasažené subjekty dostanou čas pro přípravu, dodal Havlíček.
O situaci podle Havlíčka dnes ráno jednalo několik členů vlády včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Výstup z jednání nezveřejnili. Další opatření budou závislá na analýze vývoje z posledních dní. V pondělí bude o stavu jednat i Bezpečnostní rada státu.
Proti zavádění přísného lockdownu se dnes vyslovil prezident Miloš Zeman, podle něj by ohrozil tuzemskou ekonomiku.