Schodek státního rozpočtu ke konci dubna stoupl na 192 miliard korun z březnových 125,2 miliardy korun. Informovalo o tom v pondělní tiskové zprávě ministerstvo financí. Jde o nejhorší dubnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci dubna byl schodek 93,8 miliardy korun.
Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.
KOMENTÁŘ: Vláda se dopouští rozpočtového zločinu. Pykat za ni ale bude někdo jiný
Zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu jen potvrdila to, na co české ekonomické špičky upozorňují už řadu měsíců. A sice, že pod rouškou covidu lze zvyšovat vládní výdaje prakticky neomezeně. Záleží jen na nalezení vhodné záminky a přijatelného zdůvodnění pro voliče.
Celkové příjmy rozpočtu ke konci dubna meziročně klesly o 26,2 miliardy na 441,8 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení klesly meziročně o 21,7 miliardy na 374,6 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci dubna pak meziročně stouply o 72,1 miliardy na 633,8 miliardy korun.
MF zároveň informovalo, že ze státního rozpočtu na boj s pandemií koronaviru šlo od loňského března do konce letošního dubna 313,1 miliardy korun. Přímá opatření, například v podobě kompenzačních bonusů, programů Antivirus a dalších programů, si vyžádala 202,3 miliardy korun. Odklad záloh daní vyčíslilo MF na 26,9 miliardy korun a výdaje na zdravotnictví v podobě nákupu ochranných prostředků, odměn zdravotníkům nebo oddlužení vybraných nemocnic na 83,9 miliardy korun. Za letošní leden až duben MF celkovou pomoc vyčíslilo na 95,1 miliardy korun.
Na vině je pandemie i vyšší počet pracovních dní
Inkaso daně z přidané hodnoty kleslo ke konci dubna meziročně o zhruba dvě miliardy na 88,2 miliardy korun. „Čistě za měsíc duben bylo inkaso na úrovni veřejných rozpočtů meziročně vyšší o 10,5 miliardy korun,“ upozornilo MF. Hlavními příčinami jsou podle úřadu mimořádný propad inkasa v dubnu 2020 v důsledku propuknutí pandemie, vyšší počet pracovních dní v roce 2021 a také faktický posun lhůty pro podání přiznání a zaplacení daně za zdaňovací období únor 2021 do 15. dubna 2021.
Schillerová slibuje další navyšování důchodů. Seniory nenecháme padnout, říká
Důchodci jsou pro naši vládu priorita, zdůraznila v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dodala, že „na rozdíl od předchozích vlád seniory nenechají padnout“, proto budou i nadále navyšovat důchody.
Výběr daně z příjmu fyzických osob meziročně klesl o 13,9 miliardy korun na 25,5 miliardy korun. Důvodem je podle MF především vliv daňových změn účinných od letoška, tedy například snížení zdanění a zvýšení slevy na poplatníka.
Růst běžných výdajů
V případě výdajů rostly ty běžné. Stát na nich ke konci dubna vydal 595 miliard korun, meziročně o 73,2 miliardy více. Kapitálové výdaje naopak meziročně klesly o 1,1 miliardy na 38,8 miliardy korun. „Kapitálové výdaje jsou počátkem roku tradičně nižší, což souvisí s realizací investic převážně ve druhé polovině roku,“ uvedlo MF.
Na sociálních dávkách stát vyplatil ke konci dubna 234,8 miliardy korun, meziročně o 11,8 miliardy korun více. Z toho na důchody šlo 178,7 miliardy korun.
Na celý letošní rok je nově schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Původně byl rozpočet schválen s deficitem 320 miliard korun.
Za celý loňský rok ovlivněný dopady pandemie skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun.