Prezident německé centrální banky Jens Weidmann ke konci letošního roku rezignuje na svou funkci. Své rozhodnutí vysvětlil osobními důvody. Kritik politiky Evropské centrální banky skončí také v Radě guvernérů, která je rozhodovacím orgánem Evropské centrální banky a jíž je Bundesbanka členem.
Prezident Deutsche Bundesbank Jens Weidmann ve středu požádal spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera o uvolnění ze své funkce k 31. prosinci letošního roku. Jens Weidmann to oznámil prostřednictvím tiskového prohlášení německé centrální banky, které bylo zveřejněno na webových stránkách Bundesbanky.
„Po více než deseti letech jsem došel k závěru, že je čas otočit list. Jak pro Bundesbanku, tak pro mě osobně,“ napsal Jens Weidmann v dopise, který adresoval zaměstnancům Deutsche Bundesbank. V něm jim všem rovněž poděkoval za práci, kterou pro německou centrální banku pod jeho vedením odvedli.
Příliš uvolněná politika
„Prostředí, ve kterém jsme fungovali, se obrovsky změnilo a úkolů pro Bundesbanku přibývalo. Finanční krize, dluhová krize a v neposlední řadě také pandemie vedly k politickým i měnověpolitickým rozhodnutím, která budou mít dlouhotrvající dopady,“ pokračuje Weidmann ve svém dopise.
Weidmann patřil k dlouholetým kritikům Evropské centrální banky. Vadilo mu, že prováděla a dosud provádí příliš uvolněnou měnovou politiku, což je v přímém rozporu s politikou, kterou před vznikem Evropské měnové unie prováděla německá Bundesbanka. Právě ta totiž tvořila jeden z klíčových pilířů německé poválečné prosperity.
Dbala na takovou politiku, která z německé marky vytvořila jednu z nejrespektovanějších měn světa. Jakmile se však Německo stalo součástí eurozóny, Bundesbanka byla začleněna do eurosystému a její úlohu coby nositele měnové politiky převzala Evropská centrální banka.
Jeden z nejschopnějších lidí ve vedení ECB
„Je to odchod jednoho z nejschopnějších a nejpřemýšlivějších členů vedení dnešní Evropské centrální banky. A zároveň člověka, kterému dobře rozuměli konzervativní čeští ekonomové i centrální bankéři,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Mojmír Hampl, bývalý viceguvernér České národní banky.
Podle něho je to po odchodu Weidmannových předchůdců Axela Webera a Jürgena Starka další Němec, který vedení ECB dobrovolně opouští, čímž prý téměř vytváří „novou německou tradici“. „Severní tábor stability v ECB oslabuje,“ dodal Hampl.
Na Weidmannovo rozhodnutí reagovala také prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. „Rozhodnutí Jense Weidmanna respektuji, přestože toho nesmírně lituji. Jens je dobrý osobní přítel, na jehož loajalitu jsem se vždy mohla spolehnout,“ uvedla Lagardeová v prohlášení, které je dostupné na webu ECB.
Weidmann coby vystudovaný národohospodář byl nejdůležitějším ekonomickým poradcem spolkové kancléřky Angely Merkelové a byl i jedním z předních architektů záchranných plánů během finanční a ekonomické krize, které eurozóna čelila v minulé dekádě.