Další podezření okolo Vrbětic (zdroj: CNN Prima NEWS)
Den před výbuchem muničního skladu ve Vrběticích se u hotelu Corrado, ve kterém byli ubytovaní i ruští agenti tajné služby GRU, pohyboval šéf firmy Imex Group Petr Bernatík mladší. Ukázala to data z jeho mobilu. Radiožurnálu a týdeníku Respekt to potvrdilo pět zdrojů obeznámených s vyšetřováním vrbětické kauzy.
Bernatík se měl podle webu iROZHLAS zastavit u ostravského hotelu Corrado 15. října 2014 v ranních hodinách. Pohyb šéfa Imexu, ostravské firmy, která měla ve Vrběticích pronajaté sklady, tehdy zaznamenal jeho mobilní telefon.
Právě v tu dobu byli v hotelu ubytovaní agenti ruské tajné služby GRU Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin, podezřelí ze zapojení do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, který se odehrál jen o den později 16. října.
„Strávil tam zhruba 40 minut,“ sdělily o pohybu Bernatíka Radiožurnálu a Respektu zdroje, které si nepřály být jmenovány, ale jsou obeznámeny s vyšetřováním.
Mobilní telefony nemohou ve velkých městech určit přesné lokační údaje, polohu ale ukazují s odchylkou jen několika desítek metrů. Není tudíž možné říct, zda se Bernatík nacházel přímo v hotelu, nebo jen v jeho blízkosti. Vzdálený ale od něj mohl být maximálně sto metrů.
V případě Vrbětic šlo údaje dohledat zpětně
Čepiga s Miškinem se v Corradu ubytovali pod jmény Alexander Petrov a Ruslan Boširov, jak potvrdil majitel hotelu Maxmilián Šimek. Pohyb Bernatíka okolo hotelu je přinejmenším podezřelý. Na otázky, proč byl v jeho blízkosti, navíc neodpověděl.
„Buď tam stál na křižovatce, nebo jel někde kolem,“ řekl jeho advokát Radek Ondruš. Následně ale po poradě s Bernatíkem své vysvětlení změnil. V okolí hotelu Corrado prý jeho klient nikdy nebyl a s ruskými agenty se rovněž nesetkal.
„Mluvil jsem s ním. Říkal, že to rozhodně není pravda. Tvrdí, že jel rovnou do Vrbětic a nikde nestavěl. Uvedený den ani nikdy jindy v hotelu Corrado nebyl a ani tam nejel,“ uvedl advokát. Na dotaz, proč mobil Bernatíka ukazoval 40minutovou zastávku u hotelu, nedokázal odpovědět.
Informace o Bernatíkově zastávce mají také členové poslaneckého výboru pro bezpečnost. „Bezpečnostní složky byly schopny vystopovat pohyb určité konkrétní osoby na základě pohybu mobilního telefonu mezi bydlištěm, nebo mezi firmou, Vrběticemi – tím skladem – a mezi hotelem Corrado,“ uvedl místopředseda výboru Pavel Žáček (ODS) s tím, že jméno osoby nebude sdělovat.
Běžně mají mobilní operátoři ze zákona povinnost uchovávat data z telefonů pro případné potřeby policie po dobu šesti měsíců. V případu Vrbětic je ale vyšetřovatelé mohli dohledat i zpětně. Podle zdrojů obeznámených s vyšetřováním si totiž kriminalisté nechali po výbuších data z dané oblasti pro jistotu plošně zálohovat.
Všichni brigádníci dostali náhlé volno
Podle dat z telefonu se Bernatík následně od hotelu vydal rovnou do Vrbětic, kam dorazil před polednem sám, což bylo podle zaměstnanců zvláštní. Obvykle totiž přijížděl zboží kontrolovat jen výjimečně a vždy za doprovodu dalšího člověka, většinou zbrojíře Luďka Petříka.
Ve skladech se šéf Imexu zdržel zhruba tři hodiny. V areálu ale ten den nebyli žádní brigádníci ani zaměstnanci, přestože se firma připravovala na expedici velké zásilky. Zrovna 15. října totiž dostali od zaměstnavatele náhlé volno. To potvrdil i advokát Ondruš, který volno vysvětlil tím, že na brigádníky neměl kdo dohlížet a zbrojíři Luděk Petřík a Vratislav Havránek – kteří o den později při výbuchu zemřeli – dostali ten den práci v Ostravě.
„Brigádníky si organizoval Petřík. On je tedy logicky nechal doma, protože měl něco jiného na práci v Ostravě a oni tam bez něj nemohli,“ vysvětlil Ondruš. Podle Havránkova syna je ale zvláštní, že otec dostal práci v Ostravě zrovna 15. října. Obvykle totiž ve Vrběticích strávil tři dny. „Aby se nemusel každý den vracet do Ostravy, měl ve Vrběticích zajištěné ubytování. A vždy to bylo od pondělí do středy,“ řekl Ondřej Havránek. „Do Vrbětic jel v úterý 14. října, ve středu 15. října dostal práci v Ostravě a ve čtvrtek 16. října musel zase do Vrbětic.“
Mohl pomoci ruským agentům dostat se do areálu?
Policie už letos v únoru šéfa Imexu zadržela a poslala na 48 hodin do cely předběžného zadržení. To potvrdil i jeden ze zdrojů s tím, že u Bernatíka doma i ve firmě Imex Group současně policie provedla prohlídku. Tajné služby nyní zjišťují, zda ruským tajným agentům mohl vědomě, či nevědomě pomoci dostat se do vrbětického areálu.
Tuto možnost ale vylučuje advokát Ondruš. „Nikdo s ním v autě nebyl, a tedy ani při průjezdu vrátnicí. Sám byl i ve skladu ve Vrběticích,“ uvedl. Podle něj navíc ostraha před vstupem do areálu prováděla u každého zaměstnance i návštěvníka důkladnou kontrolu.
Podle Václava Irovského, tehdejšího ředitele Vojenského technického ústavu, který měl muniční sklady ve Vrběticích na starost, to ale není úplně pravda. „Když přijel nájemce skladu a řekl, že za hosty ručí, mohli projít, záruku nesl on, odpovědnou osobou byl nájemce. My jsme neměli žádnou pravomoc, nejsme složka policie. Když pronajmete byt a nájemce si tam pozve návštěvu, tak si ji tam také vezme na vlastní odpovědnost,“ vysvětlil Irovský.
Do výbuchu mohlo být zapojeno až osm ruských agentů
Do výbuchu ve Vrběticích mohlo být podle dřívějšího zjištění Respektu a mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat zapojeno až osm příslušníků ruské tajné služby GRU, včetně velitele jednotky 29155 generálmajora Andreje Averjanova.
Tajné služby nyní pracují s verzí, že agenti cílili na materiál bulharského obchodníka se zbraněmi Emiliana Gebreva. Podle vyšetřování mohlo jít o zásilku, která měla být poslaná na Ukrajinu na podporu boje proti ruským separatistům.
Vyšetřovatelé zatím nepotvrdili, zda do vrbětického areálu vstoupili přímo agenti Čepiga a Miškin, oba se však do skladu objednali jako inspektoři.
Tajné služby zjišťují, jestli Bernatík mohl pomoci ruským tajným agentům dostat se do vrbětického areálu. Zdroj: Profimedia.cz