Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová, která v prosinci 2021 po 16 letech opustila svou pozici, dostala nabídku stát se předsedkyní poradního orgánu Organizace spojených národů. V dopise jí to měl nabídnout generální tajemník OSN António Guterres, zjistil dopisovatel německé tiskové agentury DPA v New Yorku z kruhů blízkých OSN.
Merkelová se po osmém prosinci, kdy předala úřad svému nástupci Olafu Scholzovi, stáhla do politického ústranní. Podle německého deníku Bild však bývá občas vidět, jak nakupuje v oblíbeném obchodním domě KaDeWe v bývalé západní zóně rozděleného Berlína. Jindy zase svítí ve své kanceláři na třídě Unter den Linden na dohled od Braniborské brány.
Migraci jsme zvládli, bilancuje Merkelová. Po konci v úřadu plánuje spát a číst
Zvládli jsme to. Ale ne všechno proběhlo ideálně. Tak reagovala německá kancléřka Angela Merkelová v jednom ze svých posledních rozhovorů ve funkci na otázku, zda se pod jejím vedením naplnila památná věta „Wir schaffen das“, v překladu „zvládneme to“, z počátku uprchlické krize v létě roku 2015.
Merkelová v jednom z posledních rozhovorů ve funkci uvedla, že hodlá odpočívat, spát a až následně rozmýšlet, do čeho se ve svých 67 letech pustí. První nabídka už jí ležela na stole
Šéf OSN António Guterres chtěl současnou německou důchodkyni přivést do New Yorku, kde by zastávala poradní funkci v OSN. Nabídl jí předsednictví poradního orgánu na vysoké úrovni pro globální veřejné statky, které by měly sloužit všem obyvatelům světa bez ohledu na hranice států.
Příkladem oněch tzv. globálních veřejných statků je ozonová vrstva, ale v závislosti na definici také mezinárodně platné předpisy, například o bezpečnosti letectví a globálním obchodu.
Jenže Merkelová řekla ne.
„Minulý týden telefonovala generálnímu tajemníkovi OSN, poděkovala mu a informovala ho, že nabídku nepřijme,“ oznámil ve středu úřad Merkelové.
Zlepšení správy věcí veřejných je nejnaléhavější
Poradní orgán pro globální veřejné statky je jedním ze stěžejních projektů Guterresovy reformy OSN v jeho druhém funkčním období, které začalo na začátku ledna.
Ve své loňské zprávě o změně OSN generální tajemník napsal: „Požádám poradní skupinu na vysoké úrovni vedenou bývalými hlavami států a vlád, aby určila globální veřejné statky a další oblasti společného zájmu, kde je zlepšení správy věcí veřejných nejnaléhavěji nutné.“
Podle Guterrese pandemie koronaviru poukázala na velké nedostatky v mezinárodní spolupráci. Proto by měl být plánovaný poradní orgán podnětem k obnově postupů a zásad pro činnost na celosvětové úrovni.