Když loni v říjnu zemřel Lee Kun-Hee, dlouholetý šéf jihokorejského technologického giganta Samsung, zanechal po sobě majetek v hodnotě kolem 26 bilionů wonů (bezmála 500 miliard korun). Jeho dědicové však mají velké starosti se zaplacením dědické daně, která patří v Jižní Koreji k nejvyšším na světě.
Zní to neuvěřitelně, ale dědická daň, kterou bude muset rodina dlouholetého šéfa Lee Kun-Heea zaplatit, dosahuje 12 bilionů wonů. To v přepočtu představuje skoro 232 miliard korun. Suma tak dosahuje více než 46 procent hodnoty majetku, kterou po sobě Lee Kun-Hee zanechal.
Rodina podle agentury Reuters oznámila, že daň hodlá splatit během pěti let v šesti splátkách. První by měli dědicové odeslat státu ještě v tomto měsíci. „Je naší občanskou povinností a odpovědností všechny daně hradit,“ uvedla rodina v prohlášení, které zveřejnila společnost Samsung.
Kde na to vezmou?
Akcie Samsungu v reakci na zprávu oslabily o přibližně 5,5 procenta. Záležitost kolem uhrazení dědické daně totiž vytváří další otazníky týkající se rozdělení Leeova podílu v Samsungu mezi jeho dědice. „Dá se říci, že zpráva byla pro investory zklamáním, protože z ní nevyplývá, zda a případně jak budou akcie mezi jednotlivé dědice rozděleny,“ uvedl pro Reuters Lee Sang-Hun, analytik společnosti HI Investment & Securities.
Investoři tak budou muset čekat, až se vlastnické vztahy ve společnosti vyjasní. Dědicové totiž uvažují také o variantě, že kvůli úhradě daně budou muset prodat část akcií v dceřiných společnostech Samsungu nebo využijí i bankovní úvěry, případně výnosy z dividend. Lee Kun-Hee držel různě velké podíly v různých společnostech, které pod Samsung spadají. Největším akcionářem holdingu je Leeův syn Lee Jay-Yong, kterému v holdingu patří 17,33procentní podíl a který je viceprezidentem společnosti.