reklama

Šéfkuchař Raditsch: Platové požadavky kuchařů byly v posledních letech až nemístné

Utáhnout opasky si prý budou muset všichni z gastronomického průmyslu, včetně kuchařů nebo číšníků. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl Marek Raditsch, šéfkuchař a provozovatel pražských restaurací Kampa Group. Podle něj v gastronomii zavládl během léta lehký optimismus, což se ale od září může změnit.

reklama

Najít dobrého kuchaře byl před koronavirovou pandemií prý velký problém. V současnosti se ale tento trend podle Raditsche trochu mění, protože spousta pracovníků v gastronomii je bez práce, takže si restaurace mohou vybírat. Kuchaři se ale budou muset smířit s menším platem.

„Všichni si musíme utáhnout opasky. Platové požadavky kuchařů v posledních dvou letech byly nemístné, byl problém sehnat číšníky a jejich nároky byly také nepředstavitelné. Oni si musí uvědomit, že doba bude jiná. Pokud nepřijde podpora státu nebo Evropské unie, bude to pro mnoho lidí likvidační,“ vysvětlil šéf pražských restaurací Kampa Park a Hergetova Cihelna.

Když jdu po Praze, připadám si jako v roce 1989.

Do hlavního města České republiky přijelo v letošním roce oproti minulým letům přibližně jen 10 procent zahraničních turistů. Čechům se sice Praha bez nich podle Raditsche líbí, místní konzumenti ale podniky neutáhnou. „Chtělo by to najít nějaký kompromis mezi Prahou plnou turistů a současným stavem,“ uvedl host Lucie Hrdličkové a dodal příklad Benátek, kde kvůli turistům nainstalovali turnikety.

Raditsch také očekává, že přibližně třetina podniků v hlavním městě během podzimu zkrachuje. „Během léta jsme se všichni tak trochu nadechli, ale uvidíme, co září. Nejvíce zasažené je centrum Prahy. Když jsem se byl v sobotu projít po barech a restauracích, připadal jsem si jako v roce 1989. Podniky, které měly běžně otevřeno pořád, jsou najednou o víkendu zavřené,“ popsal své zkušenosti Raditsch.

Vláda neměla žádnou koncepci ani dlouhodobý plán.

Restaurace se bezesporu velmi potýkají s měnícími se opatřeními proti šíření koronaviru. Praha je momentálně ve fázi, kdy se opatření budou nejspíše přidávat, varoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Raditschovi ale vadí, že neví, co může v dohledné budoucnosti očekávat.

„Všichni víme, že oznámení hygienických stanic a vlády jsou krátkodobá. Není tady koncepce ani dlouhodobý plán, který tedy nebyl ani v době nouzového stavu. My jsme tam neměli možnost reagovat, potřebujeme plán nejen na týden nebo měsíc,“ postěžoval si šéfkuchař.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Představitelé ODS, KDU-ČSL a TOP 09 oznámili, že společně budou kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Od vytvoření bloku očekávají, že výrazně zakonkurují ve volbách hnutí ANO. Lídři trojkoalice se na začátku svého tažení nechali zobrazit jako superhrdinové z komiksů o Avengers. Jejich netypické kostýmy pro politiky se však u lidí na sociálních sítích spíše minuly účinkem.

360°

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Krajská nemocnice v Liberci se potýká s nedostatkem plicních ventilátorů. Liberecký kraj proto požádal ministerstvo zdravotnictví o várku přístrojů, ale resort jim poslal pouze seznam firem, od kterých si je lze zakoupit. Podhodnocuje vláda krajské nemocnice? Jak zvládnou pandemii? A čeho má liberecká nemocnice největší nedostatek? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš.

reklama
Vláda představila scénář návratu školáků. O termínu se rozhodne v příštím týdnu
Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus
reklama
reklama
Blatného první projev před poslanci: Situace se začíná zlepšovat, ale vyhráno nemáme

Vláda

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama