reklama

Šéfkuchař Raditsch: Platové požadavky kuchařů byly v posledních letech až nemístné

Utáhnout opasky si prý budou muset všichni z gastronomického průmyslu, včetně kuchařů nebo číšníků. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl Marek Raditsch, šéfkuchař a provozovatel pražských restaurací Kampa Group. Podle něj v gastronomii zavládl během léta lehký optimismus, což se ale od září může změnit.

reklama

Najít dobrého kuchaře byl před koronavirovou pandemií prý velký problém. V současnosti se ale tento trend podle Raditsche trochu mění, protože spousta pracovníků v gastronomii je bez práce, takže si restaurace mohou vybírat. Kuchaři se ale budou muset smířit s menším platem.

„Všichni si musíme utáhnout opasky. Platové požadavky kuchařů v posledních dvou letech byly nemístné, byl problém sehnat číšníky a jejich nároky byly také nepředstavitelné. Oni si musí uvědomit, že doba bude jiná. Pokud nepřijde podpora státu nebo Evropské unie, bude to pro mnoho lidí likvidační,“ vysvětlil šéf pražských restaurací Kampa Park a Hergetova Cihelna.

Když jdu po Praze, připadám si jako v roce 1989.

Do hlavního města České republiky přijelo v letošním roce oproti minulým letům přibližně jen 10 procent zahraničních turistů. Čechům se sice Praha bez nich podle Raditsche líbí, místní konzumenti ale podniky neutáhnou. „Chtělo by to najít nějaký kompromis mezi Prahou plnou turistů a současným stavem,“ uvedl host Lucie Hrdličkové a dodal příklad Benátek, kde kvůli turistům nainstalovali turnikety.

Raditsch také očekává, že přibližně třetina podniků v hlavním městě během podzimu zkrachuje. „Během léta jsme se všichni tak trochu nadechli, ale uvidíme, co září. Nejvíce zasažené je centrum Prahy. Když jsem se byl v sobotu projít po barech a restauracích, připadal jsem si jako v roce 1989. Podniky, které měly běžně otevřeno pořád, jsou najednou o víkendu zavřené,“ popsal své zkušenosti Raditsch.

Vláda neměla žádnou koncepci ani dlouhodobý plán.

Restaurace se bezesporu velmi potýkají s měnícími se opatřeními proti šíření koronaviru. Praha je momentálně ve fázi, kdy se opatření budou nejspíše přidávat, varoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Raditschovi ale vadí, že neví, co může v dohledné budoucnosti očekávat.

„Všichni víme, že oznámení hygienických stanic a vlády jsou krátkodobá. Není tady koncepce ani dlouhodobý plán, který tedy nebyl ani v době nouzového stavu. My jsme tam neměli možnost reagovat, potřebujeme plán nejen na týden nebo měsíc,“ postěžoval si šéfkuchař.

Tagy:

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama