reklama

Šéfkuchař Raditsch: Platové požadavky kuchařů byly v posledních letech až nemístné

Utáhnout opasky si prý budou muset všichni z gastronomického průmyslu, včetně kuchařů nebo číšníků. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl Marek Raditsch, šéfkuchař a provozovatel pražských restaurací Kampa Group. Podle něj v gastronomii zavládl během léta lehký optimismus, což se ale od září může změnit.

reklama

Najít dobrého kuchaře byl před koronavirovou pandemií prý velký problém. V současnosti se ale tento trend podle Raditsche trochu mění, protože spousta pracovníků v gastronomii je bez práce, takže si restaurace mohou vybírat. Kuchaři se ale budou muset smířit s menším platem.

„Všichni si musíme utáhnout opasky. Platové požadavky kuchařů v posledních dvou letech byly nemístné, byl problém sehnat číšníky a jejich nároky byly také nepředstavitelné. Oni si musí uvědomit, že doba bude jiná. Pokud nepřijde podpora státu nebo Evropské unie, bude to pro mnoho lidí likvidační,“ vysvětlil šéf pražských restaurací Kampa Park a Hergetova Cihelna.

Když jdu po Praze, připadám si jako v roce 1989.

Do hlavního města České republiky přijelo v letošním roce oproti minulým letům přibližně jen 10 procent zahraničních turistů. Čechům se sice Praha bez nich podle Raditsche líbí, místní konzumenti ale podniky neutáhnou. „Chtělo by to najít nějaký kompromis mezi Prahou plnou turistů a současným stavem,“ uvedl host Lucie Hrdličkové a dodal příklad Benátek, kde kvůli turistům nainstalovali turnikety.

Raditsch také očekává, že přibližně třetina podniků v hlavním městě během podzimu zkrachuje. „Během léta jsme se všichni tak trochu nadechli, ale uvidíme, co září. Nejvíce zasažené je centrum Prahy. Když jsem se byl v sobotu projít po barech a restauracích, připadal jsem si jako v roce 1989. Podniky, které měly běžně otevřeno pořád, jsou najednou o víkendu zavřené,“ popsal své zkušenosti Raditsch.

Vláda neměla žádnou koncepci ani dlouhodobý plán.

Restaurace se bezesporu velmi potýkají s měnícími se opatřeními proti šíření koronaviru. Praha je momentálně ve fázi, kdy se opatření budou nejspíše přidávat, varoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Raditschovi ale vadí, že neví, co může v dohledné budoucnosti očekávat.

„Všichni víme, že oznámení hygienických stanic a vlády jsou krátkodobá. Není tady koncepce ani dlouhodobý plán, který tedy nebyl ani v době nouzového stavu. My jsme tam neměli možnost reagovat, potřebujeme plán nejen na týden nebo měsíc,“ postěžoval si šéfkuchař.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami
Školství

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta

Pandemický zákon je „brutální politická chyba“. Politici pokračují ve vytváření protiepidemického parchanta, postěžoval si na vládní kroky bývalý poslanec za ODS a zdravotnický expert Boris Šťastný v pořadu 360°. Do studia CNN Prima NEWS si přinesl vytištěný soubor vládních opatření se slovy, že kdyby se pokusil vyzkoušet úředníka resortu zdravotnictví z platných restrikcí, nejspíše by se nedočkal správných odpovědí.

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

reklama