360°, Martin Kupka, Radim Fiala, Martin Komárek, Martin Schmarcz - 19.12. v 21:30
Vláda v energetické politice neudělala, co měla, a vina za pád hutního giganta Liberty Ostrava jde za ní, prohlásil Radim Fiala (SPD) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Pokud pětikoalice nezmění svůj přístup, budeme podle něj opět na počátku energetické krize. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) by se opozice měla „naučit jinou písničku“, než že vláda dělá vše pozdě a špatně.
Hutní společnost Liberty se zhruba šesti tisíci zaměstnanci od středy téměř nebude v provozu, dodavateli energií má dlužit dvě miliardy korun, státu 1,5 miliardy. Vláda minulý týden společnost vyzvala, aby předložila věrohodný plán restrukturalizace. Firma má optimalizační plán, který by podle ní měl vést k úplnému splacení pohledávek.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Stát pomůže firmám, lidem ne. Fialova vláda vyhradila miliardy na boj se zdražováním energií
Vina za problémy společnosti jde podle Radima Fialy (SPD) za vládou. „Faktem je, že státní rozpočet nemá tolik peněz, aby se dalo pomoci všem firmám v této situaci. Bohužel překvapen nejsem, podle mě jde vyloženě o energetickou krizi, o vysokou cenu energií v minulém období. Spousta firem to nepřežije a ukončí činnost,“ zhodnotil situaci.
Fiala se neztotožňuje se slovy prezidentova ekonomického poradce Davida Marka, podle kterého nemá smysl vykrmovat energetické dinosaury. „Neřekl bych, že to je energetický dinosaurus. Řekl bych, že vláda neudělala to, co měla udělat. Samozřejmě to jde za vládou, protože měla zastropovat energie,“ vyčetl kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS).
„Vždycky by to musel někdo zaplatit. Ten, kdo by to byl na konci, je stát. Ale stát jsou jenom daňoví poplatníci. Jinými slovy, úhrady by se rozprostřely mezi všechny,“ oponoval nařčení Martin Kupka. Žádná vláda by podle něj nebyla schopna situaci Liberty sanovat. „Hlavně když se podíváme do historie, tak v ní už řada miliard skončila,“ doplnil.
Fiala: Budeme na začátku energetické krize
Zastropování energií by navíc podle ministra mohlo ohrozit český export. „Nežijeme na ostrově, jsme v sousedství ostatních států, potřebujeme intenzivně spolupracovat s Německem, kde se odehrává intenzivní obchodní bilance, asi 30 procent našeho exportu. Kdybychom udělali takové ostrovní řešení, můžou se nám uzavřít hranice pro export, a katastrofa pro ekonomiku bude mnohem větší. Vraťme se k tomu, jak z toho ven. To znamená v opravdu krátkodobém horizontu pamatovat na to, abychom řadu uhelných elektráren proměnili v paroplynové, abychom dokázali zajistit masivní výrobu elektřiny a tím pádem dostupnější ceny,“ shrnul.
S podobným přístupem Fiala nesouhlasí. „Pokud budeme takhle uvažovat, jsme na začátku energetické krize, která bude znamenat obrovský problém už za dva roky v uhelných elektrárnách. Vůbec nechápu, proč ukončujeme uhlí, když nemáme žádný jiný relevantní zdroj energie. Je to velká chyba,“ ohradil se.
Kupka: Naučte se jinou písničku
Vláda podle Radima Fialy zároveň selhává na poli veřejných financí. „Jedna z mála věcí, které může udělat, aby snížila inflaci, je snížit deficit státního rozpočtu. Ona ho ale snižuje tím, že vytváří další proinflační tlaky, což je zvyšování daní, které se potom propíše do cen zboží a služeb. Kdyby vláda přišla s tím, že bude šetřit, zruší tři ministerstva, zruší poradce a politické náměstky, pak bych tomu rozuměl,“ vyčetl kabinetu.
Podle Kupky vláda stimuluje ekonomiku a podniká protiinflační kroky například vysokými investicemi do dopravní infrastruktury. Pětikoalice navíc dle jeho slov zeštíhlila stát. „Reálná úspora státu, to je rušení úřadů, rušení pozic ve státní správě skrze rušené zbytečné agendy, to je cesta úspor. Stát dělá zbytečně moc věcí a má je škrtat, a to my děláme,“ zdůraznil. „Souhlasím, děláte to – málo, pomalu a špatně,“ vmetl mu Fiala. „To známe, tuhle písničku, ale už byste se mohl naučit i jinou,“ ohradil se Kupka.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ceny energií už nebudou jako před krizí, říká ministr Baxa. Sklárny mi je líto, mám její skleničky