Semafor bezpečných zemí se od pondělí mění. Jak jsou na tom evropské státy?

Letiště, ilustračka

Od pondělí 15. června se v Evropě mění takzvaný cestovatelský semafor pro hodnocení rizika koronavirové nákazy. Nově se do červené zóny dostaly Portugalsko a část Polska Slezské vojvodství. Pro CNN Prima News se o systému semaforu rozpovídal ministr zahraničí Tomáš Petříček.

V části hranice s Moravskoslezským krajem budou intenzivní kontroly. Velká Británie je nově namísto červené oranžová. Ostatní státy mají zelenou barvu, to znamená, že Češi se mohou z těchto zemí vracet bez potřebného testu na COVID-19. CNN Prima NEWS to exkluzivně potvrdil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

„Po jednání ministerstva zahraničních věcí s ministerstvy zdravotnictví a vnitra jsme vyhodnotili, že mnoho dalších zemí je pro cestování bezpečných,“ sdělil Petříček.

„Ministerstvo zdravotnictví by mělo zveřejnit informaci, že s výjimkou Portugalska, Švédska a Slezského vojvodství, které zůstanou červené, většina zemí bude bezpečná. Oranžové zůstanou už jen Velká Británie a Belgie,“ dodal ministr.

Jednáme i se státy mimo EU

V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornil Petříček na to, že status zemí na takzvaném semaforu se může nadále měnit jak k lepšímu, tak i k horšímu. „Vycházíme z dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí, které vydává každý den nové statistiky,“ vysvětlil ministr zahraničí. „Například Portugalsko bylo mírně rizikové, ale v posledních dnech se ta situace zhoršila, teď je země v rámci systému semafor červená,“ dodal ministr.

Tudíž nově platí, že v případě, že Češi přicestují buď ze Švédska nebo z Portugalska, budou muset při návratu do vlasti předložit negativní test na koronavirus.

Podle Petříčka Česko vyjednává cestovní podmínky i se zeměmi mimo Evropskou unii. „Mluvil jsem například s gruzínskými politiky, jednáme také s Izraelem. Už jsou bezpečné i některé asijské země jako Jižní Korea nebo Japonsko. Všude ale musíme především vyhodnocovat epidemiologickou situaci,“ doplnil ministr.

Přísná Velká Británie

Speciální postavení v systému semafor má Velká Británie. Země se sice nově „zbarvila do oranžova“, ale všichni cizinci včetně Čechů musí po překročení britských hranic do karantény.

„Od pondělí zavedla Velká Británie karanténu pro všechny, kteří přicestují,“ vysvětlila v pořadu 360° Pavlíny Wolfové spolupracovnice CNN Prima NEWS Tereza Anteneová, která pobývá právě v Británii. „Musíte uvést adresu, na které se budete 14 dní zdržovat. Na to místo budou chodit kontroly. Když karanténu porušíte, hrozí vám pokuta až tisíc liber (30 tisíc korun, pozn. red.),“ vysvětlila novinářka.

Podle Anteneové je nálada ve Velké Británii ve stavu ponorkové nemoci. Je podle ní otázka, jak dlouho je takové radikální opatření udržitelné. „Zvedla se vlna odporu mezi lidmi i leteckými společnostmi. Komplikuje to návrat lidí z dovolených, brání se i odborníci,“ dodala Anteneová.

Posted by Ministerstvo zdravotnictví České republiky on Friday, June 12, 2020

Tagy: