reklama

Netolický: Lhůty od stavebního zákona jsou šibeniční, reforma bude stát spoustu peněz

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) je i nadále kritický k novému stavebnímu zákonu z dílny ministerstva pro místní rozvoj. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že například lhůty na vyřízení stavebních povolení jsou od nového zákona „šibeniční, až nerealizovatelné“. A měl i další výtky. Proti těm se staví šéfka zmíněného resortu Klára Dostálová (za ANO).

reklama

Netolický ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se změnou stavebního práva souhlasí. Jemu a dalším hejtmanům ovšem vadí silné zásahy do struktury úřadů a velké instituční změny. „Nás nyní čeká de facto největší reforma veřejné správy za posledních 20 let,“ zmínil pardubický hejtman.

Samotný proces změny stavebních úřadů bude podle Netolického stát daňové poplatníky „velmi mnoho peněz“. „My hejtmané upozorňujeme na to, že lhůty dané stavebním zákonem jsou šibeniční, téměř nerealizovatelné,“ řekl v pořadu 360°.

Kromě toho společně s dalšími hejtmany volá po tom, aby byla účinnost stavebního zákona odložena o rok. Zákon by podle jeho slov totiž měla projít a pozměnit nově složená Sněmovna, která vznikne po říjnových volbách. „Ten zákon byl protlačen silou proti Svazu měst a obcí,“ pokračoval Netolický. Prohlásil také, že „99 procent tajemníků úřadů je proti institucionalizaci této reformy“.

Dostálová naopak zákon hájí a říká, že o nesouhlasu ze strany samospráv a obcí dobře ví. Podle ní je nutné, aby byli zaměstnanci stavebních úřadů zastupitelní, což by se mělo dosáhnout právě jejich převedením pod novou instituci. Aktuálně je podle ní velký problém právě s tím, že úředníci stavebních úřadu jsou spjatí pouze s konkrétním regionem a nic jiného neřeší. „V plné nahotě se to ukázalo na tornádu, kdy je potřeba posílit Břeclav a Hodonín, a není jak,“ řekla ministryně pro místní rozvoj.

Zaplevelená legislativa

Šéfka resortu dále zmínila i novinku, kterou má být tzv. fiktivní souhlas. To znamená, že pokud daný stavitel neobdrží do řádného termínu vyjádření od stavebního úřadu, pak může jeho mlčení brát za souhlas. „Jednotlivé orgány mají pevně stanovené lhůty a pokud se nevyjádří, tak to znamená, že souhlasí,“ uvedla Dostálová.

Netolický zmínil, že Česko je aktuálně na 150. místě v délce vyřizování stavebního řízení, ale není to podle něj špatnými úředníky. „Ti se tím zabývají celý život. To, že je celá legislativa doslova zaplevelená, není chybou těch úředníků,“ řekl pardubický hejtman ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ekonomický redaktor webu CNNprima.cz Petr Musil v pořadu 360° zhodnotil celý problém tak, že resort si snad myslí, že „když něco nefunguje, tak vymyslí nový úřad a nový zákon, a vznikne ráj na zemi“. Současnou stavební legislativu pak označil za „peklo“.

Problematicky pak vidí zmíněný fiktivní souhlas. „To je zase věc, která krásně vypadá na papíře, ale praxe bývá taková, že ten orgán, který se má k něčemu vyjádřit a neudělá to, tak ten stavebník jde na úřad a ten po něm chce důkaz, že se nevyjádřil,“ zmínil Musil. Dostálová připustila, že nyní je legislativa plná problémů. „Lidé psali, že chceme dokumentace na domek jako na jadernou elektrárnu,“ uvedla Dostálová. I tak si však za svým zákonem stojí.

Jak na vysoké ceny nemovitostí?

Musil ve vysílání CNN Prima NEWS také zmínil, že za posledních sedm let se ceny bytů v Česku zvýšily až o 75 procent, v Praze pak dokonce o 100 procent. „Hlavní problém je v nedostatečné nabídce na trhu s bydlením,“ ukázal na jádro celé věci ekonomický redaktor webu CNNprima.cz. Řešením by podle něj měla být jednoznačně výstavba nového bydlení.

Pomoci by sice mohly i sociální byty, ale k tomu ze strany státu moc nedochází. „Pak jsou tu půjčky pro mladé, ale to je kapka v moři,“ zmínil Musil s tím, že moc dalších nástrojů už není.

Dostálová řekla, že by chtěla obnovit družstevní výstavbu. Vzpruhou pro lidi by podle slov ministryně mělo být i snížení nájemného, o které se chce podle svého vyjádření zasadit. Do budoucna pak může dojít i na další kroky. „Možná se budeme bavit o dvougeneračních hypotékách,“ dodala ministryně pro místní rozvoj.

Nový stavební zákon prosadila Dostálová v Poslanecké sněmovně s pomocí nejsilnějšího hnutí ANO (za které je na ministerstvu), SPD, KSČM a také díky dvěma „přeběhlíkům“ z ČSSD. Netolický zmínil, že se jednalo o Petra Dolínka a Jana Birkeho.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem

Hradní kancléř Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam z nedávné schůzky v ÚVN, kde prezidenta Miloše Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Někteří lidé na sociálních sítích začali pochybovat o tom, zda byly záběry pořízené skutečně 14. října. Podezření vyvolává fakt, že Mynář i Vondráček během 21. října vystoupili ve veřejném prostoru s úplně stejným oblečením, které měli na sobě i před týdnem.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Právník: Zemanovi při podpisu nikdo ruku nevedl. Jde ale o to, zda byl schopen jednat

Není podstatné, jakou nemoc má Miloš Zeman diagnostikovanou, ale zda byl v moment podpisu svolání Poslanecké sněmovny svéprávný. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti). „Dokonce ani není podstatné, jestli je v pracovní neschopnosti. Důležité je, zda v daný moment, kdy dokument podepsal, byl schopen jednat,“ reagoval po zveřejnění videa, na němž je vidět prezident, jak na jednotce intenzivní péče dokument podepisuje.

Vlhová se pustila do extrenéra: Ubližoval mi, byla jsem pro něj stroj a mohl mě zničit

Letos v březnu dotáhla slovenská lyžařka Petra Vlhová dílo do konce a dosáhla na velký křišťálový glóbus za vítězství ve Světovém poháru. O tom, jak se holka ze sídliště dostala na sjezdařský vrchol, bude pojednávat její biografie, která vyjde v listopadu. V ní rodačka z Liptovského Mikuláše poodkrývá zajímavé detaily své kariéry včetně strastí, které si „užila“ s italským trenérem Liviem Magonim.

KOMENTÁŘ: Máš pěkný zadek aneb Když se z nepřípustného chování stane folklór

Je leden 2019. Sedím v newsroomu, připravuji se na zprávy. Kolega, který sedí naproti, si přinese ke stolu oběd, ten zavoní až ke mně. Zvednu se, nakloním se nad jeho talíř, protože mezi lidmi v redakci tu obecně panuje uvolněná a přátelská atmosféra. Chvíli si povídáme o tom, jak jeho žena skvěle vaří. Vzápětí mi na Messengeru pípne zpráva od kolegy, který vedle něj sedí ob místo. „To bylo moc pěkné, jak ses k němu naklonila. Nechceš se na to kuře podívat ještě jednou? :P“ Posílám mu GIF s chlapečkem, který zvedá oči v sloup. Začínám se cítit nepohodlně v šatech z kostymérny, které mají, hodnoceno zpětně, jemný „vysílatelný“ výstřih. „To byl kompliment, ty osobo,” odpovídá, „nemůžu Ti psát jenom o brexitu.”

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

ČEZ vyhlásil kalamitní stav. Bez elektřiny zůstaly po vichřici desítky tisíc domovů

Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila kalamitní stav v celém Středočeském kraji a v okresech Děčín, Česká Lípa, Chrudim, Pardubice, Trutnov, Náchod a Havlíčkův Brod. K 19:00 firma evidovala ještě 85 tisíc odběrných míst bez elektřiny a pracovala na opravě 189 poruch na vedení vysokého napětí. Oznámila to mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

reklama