Rozprava o stejnopohlavních párech v Senátu nebude. ODS si prosadila návrh navzdory lidovcům

Senát umožnil přijetí nových pravidel pro partnerství stejnopohlavních párů s většinou práv manželů bez projednání na své schůzi. Rozhodl o tom ve středu na návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry přes odpor KDU-ČSL, když novelu občanského zákoníku vyřadil z programu jednání. Novelu tak dostane k podpisu prezident Petr Pavel po uplynutí měsíční lhůty, kterou horní parlamentní komora na projednávání zákonů má. V případě novely tato lhůta končí ve čtvrtek 18. dubna.

„Po podrobném projednání ve výborech a senátorských klubech a po vystoupení všech předsedů senátorských klubů Senát hlasováním na plénu rozhodl, že návrh na změnu občanského zákoníku (partnerství stejnopohlavních párů) nechá projít uplynutím marné lhůty. Legislativní návrh tak po 30 dnech zamíří k prezidentovi v podobě, v jaké ho většinově schválila Sněmovna,“ uvedl po hlasování o pořadu schůze předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS).

Prezident Petr Pavel poté uvedl, že se s novelou musí nejdříve seznámit. „Své stanovisko jsem k tomu vyjádřil už mnohokrát a byl jsem pro to, aby všichni v této zemi měli stejná práva, a stejně tak se k tomu postavím, až ta novela přijde,“ řekl novinářům v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku při návštěvě Zlínského kraje.

Vyřazení novely z programu, které bylo motivováno snahou vyhnout se obsáhlým debatám o právech stejnopohlavních párů nebo jejich úpravám, podpořilo 47 ze 77 přítomných senátorů. Pro byli většinově zástupci všech frakcí vyjma lidovců.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Fico se po volbách odvázal. Zaútočil na soudce, zmínil propouštění a novináře nazval prasaty

Nestandardní způsob přijetí novely byl motivován také tím, že návrh na přijetí novely ve zrychleném režimu bez možnosti navrhovat úpravy by v souladu s pravidly jednání Senátu zablokoval lidovecký klub nebo skupina deseti senátorů, která usilovala o úpravy předlohy. Kvůli nim se na žádném doporučení k novele neshodl senátní ústavně-právní výbor. Zrychlené přijetí doporučoval výbor pro lidská práva, sociální výbor navrhoval standardní schválení.

Někteří senátoři ale s tímto postupem nesouhlasili. Patří mezi ně například nezařazená zástupkyně horní komory a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. „Chtěla jsem opravit legislativní chyby v zákoně srovnávajícím postavení manželů s homopartnerstvími. Senát se rozhodl bod z programu vyřadit. Škoda. Proto přece nejsme senátory, abychom se báli diskuse a o změnách, které hýbou společností, vůbec nejednali,“ uvedla.

Novela občanského zákoníku má být účinná od příštího roku, kdy by stejnopohlavní páry také už nemohly vstupovat do nynějšího registrovaného partnerství. Registrovaní nemají nyní podle zákona třeba společné jmění a po ztrátě partnera či partnerky nemají nárok na vdovecký či vdovský důchod, což má novela napravit.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Je to diktát, ne solidarita, tvrdí Fico. Slovenský premiér odmítl nově schválený migrační pakt

Osvojení dítěte má být podle novely možné jen v případě, že by jeho biologickým rodičem byl jeden z partnerů. Přiosvojení adoptovaného dítěte jednoho z partnerů druhým z partnerů má být možné pouze na základě rozhodnutí soudu.

Tagy: