Senátní komise pro vyhodnocení auditů Evropské komise týkajících se premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho střetu zájmů začne připravovat svůj závěrečný verdikt. Předseda komise Zdeněk Nytra (ODS) v úterý senátory vyzval, aby mu návrhy k závěrečné zprávě předložili do poloviny srpna letošního roku. Komise, složená ze zástupců všech senátorských klubů ve svém předběžném závěru dospěla k tomu, že Babiš je ve střetu zájmů. Ten to dlouhodobě odmítá.
„Chtěl bych vás požádat, abyste začali přemýšlet o závěrečné zprávě této komise. Předpokládám, že ji předložíme na říjnové schůzi Senátu, do té doby ji musíme projednat,“ řekl v úterý Nytra.
Předseda komise zároveň naznačil, co by si v závěrečné zprávě představoval on. „Za mě osobně bude jeden z nejdůležitějších návrhů, a konstatovala to již spousta různých institucí, že by se měla upravit české legislativa tak, aby odpovídala té unijní. Aby nebyl rozpor mezi českým zákonem o střetu zájmů a unijním nařízením o střetu zájmů,“ vysvětlil Nytra a dodal: „Ta úprava zákona o střetu zájmů a případně dalších zákonů by mohla být i senátní iniciativa.“
Návrh zákona o skutečných majitelích firem
Komise jednala v úterý i se zástupci ministerstev financí a spravedlnosti o vládním návrhu nového zákona o evidenci skutečných majitelů. Ten v úvodním kole projednávání podpořila Sněmovna a nyní ho posoudí její ústavně-právní výbor.
Přezkoumání pravdivosti údajů o skutečných majitelích firem má podle vládního návrhu nového zákona záležet na uvážení soudu. Senátorům z komise se to ale nezamlouvalo. Předlohu by proto chtěli upravit. Terčem výtek bylo rovněž ustanovení, které podle kritiků nahrává premiéru Andreji Babišovi ve sporu o střet zájmů.
Premiér Babiš, který svůj majetek vložil do svěřenských fondů, by byl podle předlohy považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, nikoliv za majitele samotného holdingu. Podle kritiků mu ustanovení nahrává ve chvíli, kdy jeho střet zájmů řeší unijní orgány. Babiš označil výtky k předloze už dříve za nesmysl.
Kritika návrhu zákona na úterním jednání komise znovu zazněla od zástupců nevládní organizace Transparency International či pirátského senátora Lukáše Wagenknechta. Zástupci ministerstev naopak návrh zákona hájili. Náměstek ministryně spravedlnosti Michal Franěk senátorům řekl, že sporné ustanovení má pouze „zpřesňující deklaratorní charakter“.
Komise má pracovat do října
Senátní komise vznikla loni s ambicí shromažďovat informace týkající se dvou auditních zpráv k premiérovi Babišovi s cílem zajistit objektivitu. Výsledky své práce má horní komoře Parlamentu předložit do letošního podzimu.
Komise loni dospěla k předběžnému závěru, že Babiš je ve střetu zájmů v případě unijních dotací pro holding Agrofert. Babiš to odmítl s tím, že Agrofert vložil do svěřenských fondů. Od předloňska se kvůli tomu neúčastní jednání vládní Rady pro evropské strukturální a investiční fondy.
Babiš vložil Agrofert do svěřenských fondů v únoru 2017. Podle finální auditní zprávy Evropské komise, jejíž znění zveřejnila média, má však nadále zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu a také vliv na svěřenské fondy. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace v řádu několika stovek milionů korun. Evropský parlament schválil v polovině června 2020 rezoluci o tom, že Babiš zpochybňuje nezávislý výkon své funkce. Babiš dlouhodobě střet zájmů odmítá.
Veřejné slyšení ke střetu zájmů
Komise plánuje předběžně na čtvrtek 17. září od devíti hodin veřejné slyšení v Senátu ke střetu zájmů a dotacím. To se už mělo konat, kvůli pandemii koronaviru se tak ale nestalo. Na slyšení by podle dřívějšího vyjádření Nytry měli mít možnost promluvit jak ti, podle nichž Babiš jednal v souladu s českým právem a není ve střetu zájmů kvůli unijním dotacím pro holding Agrofert, tak zastánci opačného názoru.
Příští schůze komise by se měla konat v týdnu od 11. do 18. října letošního roku.