Prezidentem Milošem Zemanem avizované veto daňového balíčku, do jehož projednávání v Senátu schází ještě devět dnů, hodnotí předsedkyně senátorského klubu lidovců Šárka Jelínková jako nevhodné zasahování.
Senátor Zbyněk Linhart, který o podobě pozměňovacích návrhů jedná za STAN, odmítl výstup z jednání Zemana s ministryní financí Alenou Schillerovou šířeji komentovat. „Pan prezident vždy vykopne nějaký pomyslný balon a doufá, že se za ním ostatní rozběhnou. Proto se mi nechce jeho výroky vůbec komentovat,“ uvedl Linhart pro agenturu ČTK.
Zeman bude vetovat daňový balíček kvůli zvýšení slevy na poplatníka, uvedl Ovčáček
Pokud by daňový balíček prošel v současném znění, rozhodl se jej prezident Miloš Zeman vetovat. Důvodem jeho postoje je pozměňovací návrh, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Podle Zemana totiž výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu.
Jelínková poznamenala, že tandem premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Zemana opět funguje. „Ve hře jsou i jiné zájmy, ve kterých se obě jmenované strany navzájem potřebují. Bohužel zájem o ČR a její budoucnost, především z hlediska finanční udržitelnosti, je mimo toto jednání a rozhodování a zájem jak prezidenta, tak premiéra,“ doplnila Jelínková.
Předseda senátního klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra oznámil, že občanským demokratům se aktuální Sněmovnou schválená výše daňové slevy také nelíbí. „Proto budeme navrhovat redukci tohoto navýšení na zhruba 30 procent. Je ale nutné upozornit, že tato sleva již v daňovém zákoně obsažena je. A omezení platnosti zákona explicitně na dva roky by bylo velice problematické, ne-li nemožné. Musela by se totiž již nyní stanovit výše daní platná v roce 2023. Pokud by tomu tak nebylo, byla by sazba daně od 1. ledna 2023 nulová,“ uvedl Nytra.
Schválili jsme chybu, tvrdí Schillerová a chce zrušit zvýšení slevy na poplatníka
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přiznává, že Sněmovna při pátečním nočním schvalování daňového balíčku udělala chybu. Tu by podle ní mohli ještě opravit senátoři, a proto na ně apeluje, ať vládě pomohou. O co jde? Mimo to, že prošlo snížení daně z příjmu pro zaměstnance na 15 procent, uspěl i pirátský návrh na zvýšení slevy na poplatníka. Dohromady by tak celý balíček podle Schillerové znamenal zásah až 130 miliard do rozpočtu a s tím vláda zjevně nepočítala a chce zvýšenou slevu na poplatníka zrušit.
Senátní kluby mají na jednání o pozměňovacích návrzích a dohodu na nich ještě zhruba týden. Senát i vláda by podle svých představitelů chtěly zabránit přijetí sněmovní verze daňového balíčku, která by znamenala snížení příjmů veřejných rozpočtů o zhruba 130 až 135 miliard korun ročně.
ANO prosazuje zavedení daňových sazeb ve výši 15 a 23 procent a samosprávám chce snížení jejich příjmů kompenzovat ze tří čtvrtin. ODS je ochotna přistoupit na sazby 16 a 23 procent, Piráti doporučují 17 a 23 procent, ČSSD preferuje sazby 19 a 23 procent daně z příjmů fyzických osob. Lidovci a Piráti by chtěli stejně jako sociální demokraté zachovat v daňovém balíčku zvýšení slevy na poplatníka, což ANO odmítá. Pokud Senát vrátí daňový balíček s úpravami, což se očekává, dolní komora o nich bude rozhodovat pravděpodobně v týdnu před vánočními svátky.