Rozvolňování je namístě. Roušky bych nechala na vůli lidí, říká senátorka Dernerová

Senátorka Alena Dernerová (za STAN) říká, že rozvolnění opatření je namístě. Nošení roušek už by nechala jen na vůli lidí. Zástupkyně horní komory Parlamentu to řekla ve vysílání pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Poslanec Julius Špičák (ANO) současná opatření považuje za nesmyslná. Naopak po opatrnosti volá senátor Tomáš Fiala (za ODS), který by například roušky ještě ponechal.

„Rozvolňování je namístě,“ prohlásila ve vysílání Dernerová. Svůj názor zdůvodňuje tím, že s koronavirem je aktuálně hospitalizováno pouze 3 500 lidí, z nichž většina je na standardních lůžkách. Horší stav má podle ní jen menšina pacientů.

Senátorka působící v klubu hnutí STAN podporuje i to, aby se po řadě měsíců odložily roušky a respirátory. „Roušky bych taky sundala. Nechala bych to na vůli lidí,“ uvedla Dernerová. Coby lékařka se orientuje především na dětskou a mladou populaci a ze své praxe zmiňuje, že řadě dětí jsou ochranné pomůcky na tváři nepříjemné. Pokud však lidé chtějí nosit roušku dobrovolně, za špatné to nepovažuje, zejména pak u starších lidí.

Ke zrušení opatření by přistoupil i stínový ministr zdravotnictví Julius Špičák. „Za současného stavu žádné z těchto opatření nemá vůbec žádný efekt, vůbec není prokázán,“ poznamenal. U roušek by podle něj měla být určitá odpovědnost, například by ji měli nosit lidé, kteří jsou infekční. Jiné opatření ale považuje za nesmyslné. „Za naprosto absurdní považuji karanténu. Ta nemá vůbec žádný smysl za současné situace,“ dodal poslanec ANO.

Opačný názor na situaci má jihočeský senátor Tomáš Fiala. „Registruji z našeho regionu obavy zejména starší generace z rozvolňování. Čísla covidu jdou sice dolů, ale v nemocnicích to není vidět,“ uvedl v pořadu Divoká karta nestraník zvolený za ODS. Ten by naopak roušky plně nechal. „Já bych je zatím nesundával,“ řekl Fiala s tím, že se navíc řídí podle zákona o veřejném zdraví.

Válek a karty? Zákonodárci běžně musí vypnout

Zákonodárci hovořili také o faux pas ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), který hrál na mobilu karty na jednání Senátu o novele pandemického zákona, který nakonec plénum neschválilo.

Fiala má pro Válka jisté pochopení. „Je pravda, že při delších jednáních nejen ministři, ale všichni, co jsou účastni, se občas věnují jiné činnosti,“ řekl senátor. Běžně však například vyřizují korespondenci či čtou zprávy, zatímco u Válka byla situace jiná. Že byl přímo přistižen, jak na mobilu hraje karetní hru, považuje Fiala za jeho „smůlu“.

Za nevhodné Válkovo jednání považuje senátorka Dernerová. „Jak mám pana ministra ráda a osobně ho znám, tak si myslím, že to nebylo vhodné,“ řekla zákonodárkyně. Na druhou stranu však dodala, že to vůbec nemělo na senátory v jejich rozhodování o pandemickém zákoně vliv.

Opoziční poslanec a stínový ministr zdravotnictví Špičák si také myslí, že Válkovo chování bylo nevhodné, ale dodal, že takový obrázek je vidět běžně i u poslanců ve Sněmovně. „Ono tam dost dobře nemůžete sedět 12 hodin, abyste reálně nevypnul. Řešíte maily, reagujete na poštu,“ řekl Špičák ve vysílání CNN Prima NEWS. Válkovo hraní tak označil za „poklesek“, ale dodal, že jeho omluvou to považuje za vyřízené.

Tagy: