Výběr pěstounů by měl mít přísnější pravidla i u těch žadatelů o pěstounství, kteří patří mezi příbuzné dítěte. Prosadit to chce senátorka z klubu ODS Jitka Chalánková. Ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Janou Maláčovou (ČSSD) avizuje, že je ochotné o tom diskutovat.
Chalánková návrhem připomíná i tragický případ holčičky Valerie, která je už dva roky nezvěstná a za jejíž týrání byla pravomocně odsouzena k osmi letům vězení její pěstounka a zároveň babička. Případ Valerie se podle Chalánkové nesmí opakovat, proto chce upravit zákon.
Žena dostala Valerii a její tři sourozence do péče v září 2016, a to navzdory tomu, že byla v minulosti několikrát odsouzena, včetně pětiletého trestu vězení za týrání vlastních potomků. O tom ale soudce, když děti do její péče svěřil, nevěděl.
Senátorka chce přísnější výběr pěstounů. Případ utýrané Valerie se nesmí opakovat, říká
Opatrovnické soudy by měly mít možnost zjišťovat úplnou trestní minulost žadatelů o opatrovnictví dětí i dalších svěřených osob, znát by měly i již zahlazená odsouzení žadatelů, navrhuje senátorka z klubu ODS Jitka Chalánková. Reaguje tak mimo jiné na případ nezvěstné a pravděpodobně utýrané Valerie, která byla svěřena do péče své babičky odsouzené v minulosti za týrání vlastních dětí. To se nesmí opakovat, uvedla senátorka.
Chalánková chce situaci změnit novelou trestního zákoníku. „Jde o nápravu nedostatku stávající legislativy, kterou považuji za urgentní,“ řekla k tomu nedávno v Senátu.
„Technicky jde o rozšíření okruhu orgánů, kterým smí být vydán opis z rejstříku trestů, o soudy rozhodující v opatrovnických věcech. Návrh je formulovaný tak, aby se týkal nejen dětí, ale i osob, jejichž svéprávnost má být omezena a mají být svěřeny do péče opatrovníka, tedy obecně všech osob zranitelných v důsledku toho, že jejich záležitosti vyřizuje někdo jiný, kdo tak nad nimi fakticky získá moc,“ dodala Chalánková.
Souhlas ministerstev?
Její návrh by mohl mít podporu některých ministrů, především ministryní práce Jany Maláčové a spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Chalánková pro CNN Prima NEWS uvedla, že Maláčová jí slíbila součinnost a pomoc při úpravě zákona. Redakka CNN Prima NEWS chtěla od Maláčové informaci, ta však odkázala na pracovníky ministerstva.
„V tomto případě lze diskutovat, zda by soud neměl přihlížet i k zahlazeným trestním odsouzením, k čemuž je ovšem nutná změna právních předpisů v gesci ministerstva spravedlnosti,“ uvedli zástupci jejího resortu s odkazem na případy příbuzných dítěte, které o pěstounství žádají a u kterých opatrovnickým soudům nezbývá, než si vyžádat pouze výpis z rejstříku trestů. Ten totiž – na rozdíl od opisu – neobsahuje již zahlazené tresty.
Tématem by se mohlo zabývat i ministerstvo spravedlnosti. „Obdržela jsem telefonát z ministerstva spravedlnosti a byla jsem informována, že vláda nebo ministerstvo se chystá právě tuto záležitost řešit,“ řekla také senátorům Chalánková.
Resort Maláčové dále upřesnil, že v případě tzv. zprostředkované pěstounské péče se bezúhonnost žadatelů na základě opisu z trestního rejstříku posuzuje už nyní. Posuzování zájemců o pěstounskou péči mají na starosti krajské úřady, uvedlo ministerstvo.
Jinak je tomu ale v případě příbuzných dítěte, kde musí žadatele o pěstounství posuzovat soud, uvedla za resort Andrea Vašáková. Ten má možnost žádat pouze o výpis z trestního rejstříku, nikoliv o detailnější opis.