Nemocnice už propouští děti z tábora v Chříči, které měly zažívací potíže

Letní tábor

Nemocnice postupně propouští děti z tábora v Chříči, které měly zažívací potíže

Desítky dětí a pět dospělých se podle informací CNN Prima NEWS otrávily v obci Chříč na Plzeňsku se na letním táboře. Mohla za to zřejmě intoxikace jídlem, to ale správce areálu odmítá. Záchranná služba rozvezla postižené se zažívacími potížemi do nemocnic v Plzni a Praze. Podle dostupných informací nikdo nebyl ve vážném zdravotním stavu a Fakultní nemocnice v Plzni i pražská Motolská nemocnice už děti postupně propouští.

Padesát dětí a pět dospělých z tábora v Chříči na Plzeňsku trpělo zažívacími potížemi. Děti postihlo zvracení, průjmy a nevolnost. Záchranáři je rozvezli do nemocnic, 24 dětí do Plzeňské fakultní nemocnice, zbylých 26 do pražských nemocnic na Vinohradech, Na Bulovce a do Motolské nemocnice. Všichni už jsou mimo ohrožení života a Fakultní nemocnice v Plzni i pražská Motolská nemocnice děti postupně propouštějí.

Celkem bylo na táboře na 160 dětí. Pravděpodobně se jednalo o otravu z jídla. Jedna z maminek, která si přijela pro děti, které byly v pořádku, včera uvedla, že děti měly mít k jídlu rajskou omáčku a po té se jim mělo udělat nevolno. Přesnou příčinu odhalí v pátek testy Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje.

Jedna z návštěvnic kempu, která se stravovala ve stejné jídelně, si ale nemyslí, že by otrava byla z jídla. „Jezdím sem sedmnáct let a nikdy jsem s jídlem neměla žádné problémy. Slyšela jsem, že dětem bylo špatně už kolem 11. hodiny dopoledne a rajská to asi jen podpořila. Jestli je to nějaký virus, tak si ho děti předaly mezi sebou,“ popsala žena. Další z návštěvníků popsal, že akce záchranářů byla rychlá a záchranáři to zvládli dobře.

Záchranáři si sáhli na dno, vyjel i vůz pro hromadné neštěstí

„Takovou událost neřešíme každý den, je to velmi výjimečné. Zdravotní stav sice u dětí ani dospělých nebyl nikterak závažný a nevyžadoval akutní intenzivní péči, ale zásah byl složitý a trval velmi dlouho. Poprvé nám zavolali v 16:26 hodin a akci jsme ukončili po půl jedenácté večer. Takže záchranáři si tzv. sáhli na dno,“ uvedla mluvčí plzeňských záchranářů Mária Svobodová.

Ocenila, že nebylo těžké se k táboru dostat. „Operátor lokalizoval místo velmi dobře. Neevidovali jsme žádný problém s tím, že by se tam nedalo dostat. Na místo vyjelo celkem sedm posádek Rychlé zdravotnické pomoci, což jsou velké vozy. Byl tam i lékař, dva inspektoři provozu, jednoho doplnila střídající noční směna, velký vůz pro hromadné neštěstí a pomohlo nám pět vozů dopravní zdravotnické služby soukromého zřizovatele z oblasti Plzeň-sever,“ upřesnila mluvčí.

Trest do výše tří milionů korun

Pořadatelé tábora i majitel celého areálu se s novináři odmítli bavit. Pro internetové stránky Krimi - Plzeň majitel uvedl, že před dvěma týdny tábor navštívili hygienici tak, jak to bývá obvyklé a nezjistili žádná pochybení. Podle něj se tak muselo jednat o jednorázové pochybení nebo něco podobného. To bude předmětem šetření.

Hygienici podle reportéra CNN Prima NEWS Michala Cagaly, který se případem zabývá,  s největší pravděpodobností tábor ukončí. „U takových situací to tak bývá, letos navíc platí přísnější normy a pravidla s ohledem na pandemii koronaviru,“ uvedl Cagala.

Zároveň upozornil, že případ řeší hygienici i policie, která zahájila úkony k trestním řízení. To znamená, že někoho podezřívá z trestného činu. „Hygiena má na své straně zákon, který umožňuje uložit právnické osobě pokutu do výše tří milionu korun, pokud je pořadatel táboru podnikatel. S největší pravděpodobností to tak bude. Pokud se jedná o fyzickou osobu, tak je to do maximální výše 50 tisíc korun,“ vysvětlil reportér. V trestním řízení mohou být i tresty odnětí svobody –⁠ ať už podmíněné nebo nepodmíněné, záleží na rozsahu a na tom, o jaké pochybení se jednalo.

Tagy: