reklama

Nemocnice už propouští děti z tábora v Chříči, které měly zažívací potíže

Desítky dětí a pět dospělých se podle informací CNN Prima NEWS otrávily v obci Chříč na Plzeňsku se na letním táboře. Mohla za to zřejmě intoxikace jídlem, to ale správce areálu odmítá. Záchranná služba rozvezla postižené se zažívacími potížemi do nemocnic v Plzni a Praze. Podle dostupných informací nikdo nebyl ve vážném zdravotním stavu a Fakultní nemocnice v Plzni i pražská Motolská nemocnice už děti postupně propouští.

reklama

Padesát dětí a pět dospělých z tábora v Chříči na Plzeňsku trpělo zažívacími potížemi. Děti postihlo zvracení, průjmy a nevolnost. Záchranáři je rozvezli do nemocnic, 24 dětí do Plzeňské fakultní nemocnice, zbylých 26 do pražských nemocnic na Vinohradech, Na Bulovce a do Motolské nemocnice. Všichni už jsou mimo ohrožení života a Fakultní nemocnice v Plzni i pražská Motolská nemocnice děti postupně propouštějí.

Celkem bylo na táboře na 160 dětí. Pravděpodobně se jednalo o otravu z jídla. Jedna z maminek, která si přijela pro děti, které byly v pořádku, včera uvedla, že děti měly mít k jídlu rajskou omáčku a po té se jim mělo udělat nevolno. Přesnou příčinu odhalí v pátek testy Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje.

Jedna z návštěvnic kempu, která se stravovala ve stejné jídelně, si ale nemyslí, že by otrava byla z jídla. „Jezdím sem sedmnáct let a nikdy jsem s jídlem neměla žádné problémy. Slyšela jsem, že dětem bylo špatně už kolem 11. hodiny dopoledne a rajská to asi jen podpořila. Jestli je to nějaký virus, tak si ho děti předaly mezi sebou,“ popsala žena. Další z návštěvníků popsal, že akce záchranářů byla rychlá a záchranáři to zvládli dobře.

Záchranáři si sáhli na dno, vyjel i vůz pro hromadné neštěstí

„Takovou událost neřešíme každý den, je to velmi výjimečné. Zdravotní stav sice u dětí ani dospělých nebyl nikterak závažný a nevyžadoval akutní intenzivní péči, ale zásah byl složitý a trval velmi dlouho. Poprvé nám zavolali v 16:26 hodin a akci jsme ukončili po půl jedenácté večer. Takže záchranáři si tzv. sáhli na dno,“ uvedla mluvčí plzeňských záchranářů Mária Svobodová.

Ocenila, že nebylo těžké se k táboru dostat. „Operátor lokalizoval místo velmi dobře. Neevidovali jsme žádný problém s tím, že by se tam nedalo dostat. Na místo vyjelo celkem sedm posádek Rychlé zdravotnické pomoci, což jsou velké vozy. Byl tam i lékař, dva inspektoři provozu, jednoho doplnila střídající noční směna, velký vůz pro hromadné neštěstí a pomohlo nám pět vozů dopravní zdravotnické služby soukromého zřizovatele z oblasti Plzeň-sever,“ upřesnila mluvčí.

Trest do výše tří milionů korun

Pořadatelé tábora i majitel celého areálu se s novináři odmítli bavit. Pro internetové stránky Krimi - Plzeň majitel uvedl, že před dvěma týdny tábor navštívili hygienici tak, jak to bývá obvyklé a nezjistili žádná pochybení. Podle něj se tak muselo jednat o jednorázové pochybení nebo něco podobného. To bude předmětem šetření.

Hygienici podle reportéra CNN Prima NEWS Michala Cagaly, který se případem zabývá,  s největší pravděpodobností tábor ukončí. „U takových situací to tak bývá, letos navíc platí přísnější normy a pravidla s ohledem na pandemii koronaviru,“ uvedl Cagala.

Zároveň upozornil, že případ řeší hygienici i policie, která zahájila úkony k trestním řízení. To znamená, že někoho podezřívá z trestného činu. „Hygiena má na své straně zákon, který umožňuje uložit právnické osobě pokutu do výše tří milionu korun, pokud je pořadatel táboru podnikatel. S největší pravděpodobností to tak bude. Pokud se jedná o fyzickou osobu, tak je to do maximální výše 50 tisíc korun,“ vysvětlil reportér. V trestním řízení mohou být i tresty odnětí svobody –⁠ ať už podmíněné nebo nepodmíněné, záleží na rozsahu a na tom, o jaké pochybení se jednalo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování
Partie

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek
Partie

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?

Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

V Česku za sobotu přibylo 301 případů covidu. Počet hospitalizovaných klesl

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 více než před týdnem. Více pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním COVID-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11.

reklama

Domácí zpravodajství

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama