Senior zastřelil ženu v herně ranou do hlavy. Teď je nejstarším doživotně odsouzeným v Česku

Adolf Hlubik u soudu (26. 7. 2023)

Olomoucký vrchní soud ve středu potvrdil doživotní trest třiasedmdesátiletému Adolfu Hlubikovi za loňskou loupežnou vraždu pracovnice herny v Olomouci. Zamítl tak jeho odvolání do viny i trestu. Výjimečný trest dostal muž nejen s ohledem na samotný čin, ale i kvůli jeho trestní minulosti. Podle znalců jeho náprava není možná. Senior při loupežném přepadení střelil ženu z bezprostřední blízkosti do hlavy. Hlubik byl už třináctkrát odsouzen, mimo jiné i za vraždu spoluvězně v Leopoldově. Za mřížemi strávil téměř 50 let života. Je nejstarším doživotně odsouzeným v ČR.

Podle předsedy senátu Vladimíra Štefana je právní kvalifikace na místě, stejně jako trest. „Obžalovaný jeví známky značné nebezpečnosti, pohotovosti k velmi radikálním, násilným trestným činům za použití různých zbraní, zejména střelných. Pohnutka byla zvlášť zavrženíhodná, vyvolaná krajní bezcitností obžalovaného k životu a zdraví jiných lidí. Veškeré zákonné podmínky k uložení trestu na doživotí byly splněny,“ uvedl soudce.

ČTĚTE TAKÉ: Tuniská věznice se s českou nedá srovnat. Bojím se, aby si žena nesáhla na život, řekl reportér

Případ se stal loni 20. května na Masarykově třídě v Olomouci. Hlubik si počkal, až z herny odejdou všichni návštěvníci, vešel dovnitř a na pracovnici herny vytáhl revolver, který odcizil svému vnukovi, a žádal po ženě peníze. Po slovní potyčce, kdy se žena snažila uchopit zbraň a následně usedla do židle, ji z necelého metru střelil do hlavy. Podle soudu se vše odehrálo za 51 sekund.

Pracovnice herny v nemocnici bojovala deset měsíců o život. Letos v březnu zraněním podlehla. Po zavražděné ženě zůstala nezletilá dcera, se kterou žila sama. Soud jí přiznal odškodné milion korun, Hlubik má také zaplatit zhruba čtyři miliony korun zdravotní pojišťovně.

Oběť by měla dostat státní vyznamenání, řekl vrah

Hlubik konflikt nepopíral. U soudu však tvrdil, že mířil do ramene a poukazoval na to, že má vážně poškozený zrak. Jeho obhájce nesouhlasil s právní kvalifikací vraždy, podle něj Hlubik nejednal s úmyslem usmrtit poškozenou. „Když jsem vystřelil, neřekla ani au, nevěděl jsem, že je střelená. Kdybych věděl, že je střelená, sedl bych hned na první vlak a ujel bych, nečekal bych tady v Olomouci,“ řekl ve středu Hlubik.

Podle soudu šlo ale o cílené směřování zbraně do bezprostřední blízkosti k hlavě poškozené. „Obžalovaný chodí sice se slepeckou holí, ale v onen den si ji uložil do úschovny na hlavním nádraží a následně je zachycen, jak si čte noviny a poté vstupuje do herny. Nepochybujeme, že zrakové postižení má, ale je nepochybné, že se to na samotném skutku neprojevilo,“ uvedl předseda senátu.

Podle žalobkyně Jarmily Ošlejškové jsou v tomto případě komfortní důkazy díky zřetelnému kamerovému záznamu, který vyvrací verze obžalovaného. Soud ho dnes veřejně přehrál v soudní místnosti. Doživotní trest je v tomto případě podle ní na místě i bez ohledu na jeho věk, který bývá v jiných případech polehčující okolností. „Obžalovaný bezcitně, bezohledně, pomstychtivě vystřelil na poškozenou, aniž by zaváhal. Choval se tak proto, že byl zvyklý řešit situace se zbraní v ruce a poškození pod hrozbou zbraně mu vyhověli. Paní poškozená si zde dovolila oponovat,“ řekla žalobkyně.

V květnu Hlubik u krajského soudu prohlásil, že mrtvou ženu navrhne prezidentovi na státní vyznamenání za statečnost. Soudce prohlásil, že cyničtější vyjádření pachatele nad svou obětí ještě neslyšel.

Tagy: