reklama

Seskokové matrace testujeme do 23 metrů, hájí ředitel hasičů zásah v Bohumíně

Zásah hasičských jednotek při požáru v Bohumíně nebyl podle některých svědků dost rychlý a svědomitý. Hasiči ale kritiku odmítají, na místo přijeli do pěti minut od ohlášení požáru. Někteří svědci události také kritizovali hasiče za to, že při zásahu nepoužili seskokové matrace. Podle ředitele Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Vladimíra Vlčka jsou ale seskokové matrace testované pro pády do 23 metrů. 11. patro, odkud se snažili zachránit lidé z hořícího bytu, je ještě výš.

reklama

„Podle informací, které mám, nedošlo ze strany hasičů k zanedbání jakýkoliv povinností,“ řekl pro CNN Prima NEWS ředitel HZS Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček.

Podle svědkyně požáru Karin Šípkové však zásah působil tak, že hasiči pro lidi ohrožené požárem neudělali maximum.

„Potom, co přijeli hasiči, se dobré půl hodiny nic nedělo. Jenom roztahovali hadice. Z druhé strany už začali lidé vyskakovat. Kdyby alespoň hasiči roztáhli plachtu. Pátý člověk vyskočil a oni pořád nic,“ řekla Šípková. Někteří svědkové na hasiče během zásahu dokonce sprostě pořvávali.

Vladimír Vlček však poukázal na to, že seskokové matrace jsou určeny pro skok maximálně z 23 metrů, jenomže hořící 11. patro v paneláku bylo zhruba ve výšce 33 metrů. Zásah hasičů hájila rovněž ministryně financí Alena Schillerová. Podle ní není pochyb o tom, že záchranné složky postupovaly tak, jak nejlépe v danou chvíli mohly.

Muž, který je podezřelý ze založení požáru, se nachází ve zdravotnickém zařízení. Spekuluje se, že požár založil kvůli sporu s rodinou. Požár má na svědomí 11 lidí – šest z nich uhořelo a dalších 5 zemřelo potom, co se snažili zachránit skokem z paneláku. Mezi mrtvými jsou i tři děti. Jedná se o nejtragičtější požár v České republice za posledních 30 let.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

Hokej

Už žádné tréninky venku v Dobříši. Hokejová extraliga se možná rozjede příští týden

Už žádné tréninky venku v Dobříši. Hokejová extraliga se možná rozjede příští týden

11. října se nejvyšší hokejová soutěž v České republice na základě vládních nařízení zastavila a stav „zmrazení“ měl trvat minimálně do 3. listopadu. I přes nepříznivé tuzemské koronavirové statistiky by se mohla extraliga znovu rozběhnout už příští týden. Podmínkou bude zrychlené testování, jak stojí ve zprávě směřované klubům, kterou přinesl web iSport.cz.

reklama
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
Zpátky do Berbrovy minulosti. Leckteré mužstvo by jej potřebovalo, psalo se roku 1987
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Další články
reklama
reklama