Těžký průběh nemoci COVID-19 vyžadující pobyt v nemocnici mají podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) častěji i mladší lidé. Zhruba šest procent pacientů na jednotkách intenzivní péče jsou podle něj mladší 40 let. Každý desátý s vážným průběhem je ve věku 50 až 59 let. V první polovině týdne bylo v nemocnicích 9 000 pacientů s covidem, což je nejvíc od začátku epidemie. Intenzivní péči potřebuje přes 1 900 z nich.
„Často mladí nebo mladší lidé si myslí, že jich se to netýká. Jednoznačně dochází ke snižování věkového průměru přijímaných i těžce nemocných,“ uvedl ministr Blatný. Důvodem podle něj je, že řada starších se už z koronaviru vyléčila, jsou očkovaní a část z nich nemoci podlehla.
Ministerstvo povolilo ivermektin. Použití léku proti covidu má však podmínku
Ministerstvo zdravotnictví umožní zdravotnickým zařízením podávat pacientům s covidem lék ivermektin. Záviset ale bude na uvážení lékaře. Experimentální léčba navíc vyžaduje souhlas pacienta, nemůže tak být součástí standardní péče.
Průměrný věk lidí s těžkým průběhem covidu je podle dat, která Blatný představil, 68,5 roku a medián 71 let. Čtvrtina žen, které se dostanou na JIP, jsou ve věku nad 80 let, 35 procent ve věku 70 až 79 let, téměř 19 procent 60 až 69 let a deset procent ve věku 50 až 59 let.
U mužů je méně osmdesátiletých a starších, jen 16 procent. Sedmdesátníků téměř 37 procent a 26 procent šedesátníků. Obecně je mužů mezi hospitalizovanými na JIP asi 60 procent, častěji než ženy se tam dostanou i čtyřicátníci. Naopak žen je hospitalizováno více ve věku 30 až 39 let.
„Čím jsme starší, tím jsme nemocnější. Když se objeví onemocnění, které cílí na ty, kdo jsou nemocní, tak se to najednou plně projeví,“ řekl Blatný. Podle něj zvyšují riziko právě vážná onemocnění srdce, cukrovka nebo chronické nemoci dýchacích cest. Například pětačtyřicetiletý pacient s ischemickou chorobou srdeční a cukrovkou je podle něj ve vysokém riziku a hrozí mu i úmrtí na nemoc COVID-19.