reklama

Schillerová: Daně do voleb nezvýšíme. Debata o nich je nedůstojná, oponuje Švihlíková

Razantní snížení daní, k němuž má dojít od nového roku, zakládá nebezpečný trend. Buď nás čeká zvyšování daní v budoucnu, nebo hrozí privatizace veřejných služeb. Před tímto vývojem varuje ekonomka Ilona Švihlíková. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) není na pořadu dne ani jedno. „Budoucí politické reprezentaci nelze diktovat daně, na nich se musí dohodnout,“ řekla Schillerová v nedělní Partii Terezie Tománkové vysílané na televizní stanici CNN Prima NEWS.

reklama

„Tato vláda určitě už žádné systémové změny dělat nebude,“ odpověděla Alena Schillerová na dotaz, zda po razantním snížení daní v důsledku zrušení superhrubé mzdy české občany naopak nečeká jejich brzké zvýšení. „Proč ale v zákoně není, že snížení daní je jen na dva roky? Zvyšovat daně je politicky velmi obtížné a já se obávám, že kvůli tomu dojde k privatizaci veřejných služeb,“ oponovala ekonomka Ilona Švihlíková.

Signálem je podle ní i to, že daňový balíček byl v poslanecké sněmovně prohlasován s Občanskou demokratickou stranou. Podle Aleny Schillerové žádná privatizace veřejných služeb nehrozí. „Neprohlasovali jsme to jenom s ODS. Ale i kdyby, tak proč ne, má-li to pomoci občanům? Žádnou privatizací bych nestrašila,“ odmítla Schillerová. Řekla také, že omezení platnosti daňového balíčku na dva roky nebylo technicky možné. „Budoucí politické reprezentaci nemůžeme diktovat daně. Na nich se musí dohodnout,“ zdůraznila ministryně financí.

Majetkové daně u nás neexistují

Podle Ilony Švihlíkové byla sněmovní debata o změně daní naprosto nedůstojná. „Nemám ráda, když se daňové změny dělají takto narychlo. Vadí mi, že je to metoda krok za krokem. Daňový mix je vrcholně nespravedlivý. Je tam obrovská nerovnováha u daní z majetku, které u nás prakticky neexistují. V ostatních zemích Evropské unie jsou majetkové daně významnou částí daňového mixu. Došlo k obrovským a trvalým změnám na straně příjmů, což oslabí stát,“ opáčila ekonomka.

„Mnohem větší smysl s ohledem na nízkopříjmové občany mi dává zvýšení slevy na dani na poplatníka,“ řekla Švihlíková s tím, že takové opatření by mělo mnohem větší pozitivní dopad na ekonomiku. „Nelíbí se mi, že se taková zásadní věc dává pozměňovacím návrhem, to není důstojná debata, to je jako na tureckém bazaru,“ rozohnila se v Partii Terezie Tománkové.

Obcím dáme 20 miliard

Švihlíková rovněž připomněla, že daňový balíček bude mít velký negativní dopad na příjmy krajů a obcí. „Krajům a obcím jsme letos kompenzovali 13,4 miliardy. Jsme si vědomi, že daňový balíček bude mít dopad na sdílené daně a jsme ochotni dát další kompenzace. 20 miliard je férových. Nikdy nemůžeme dát stoprocentní kompenzace,“ odvětila Alena Schillerová.

Diskutovalo se rovněž o avizovaném vetu prezidenta České republiky Miloše Zemana. Jemu se na sněmovnou schváleném daňovém balíčku nelíbí právě zvýšení slevy na dani na poplatníka, která se do zákona dostala na návrh Pirátů. Ti navrhli její valorizaci téměř o deset tisíc korun ročně, což veřejné finance připraví o dalších asi 40 miliard korun. „S prezidentem jsem mluvila, jemu se především nelíbila sleva na poplatníka. Veto spojoval primárně s touto slevou, mně se ta sleva také nelíbí. Ale je to na něm, zda vetuje jakékoli zvýšení slevy, nebo jen nějaké konkrétní,“ řekla ministryně financí.

Podle Schillerové také vláda intenzivně jedná s komunisty, kteří zvednutí ruky pro státní rozpočet na příští rok podmiňují snížením výdajů na obranu o 10 miliard korun. „Hledáme kompromis. Uvidíme, jakého dosáhneme,“ dodala.

Rozhovor Terezie Tománkové s Alenou Schillerovou a Ilonou Švihlíkovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Léto plné tragédií, reaguje Babiš na srážku vlaků. Jurečka volá po větší bezpečnosti
Nehody

Léto plné tragédií, reaguje Babiš na srážku vlaků. Jurečka volá po větší bezpečnosti

Léto plné tragédií. Tak regoval na železniční neštěstí u obce Milavče na Domažlicku premiér Andrej Babiš (ANO). Střet rychlíku a osobního vlaku nepřežili podle informací CNN Prima NEWS tři lidé. Desítky dalších jsou zraněny, někteří z nich zůstávají v kritickém stavu. Šéf lidovců Marian Jurečka volá po zlepšení bezpečnosti na českých železnicích.

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí
Rozhovor

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí

V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.

O rasistickém hučení na Spartě píší i ve Skotsku a vytahují i Kúdelu. Beauguel se naštval

Měla to být oslava fotbalu, Sparta chtěla zaskočit ve 3. předkole Ligy mistrů silné Monako a přiblížit se účasti v základní skupině milionářské soutěže, ve které absentuje už 16 let. Prestižní zápas měl ale hned několik kaněk. Zaprvé prohra 0:2, zadruhé rasistické hučení několika fanoušků Letenských, které zase jednou Českou republiku „proslavilo“ v zahraničí.

Zemanovo ultimátum: Buď skončí Koudelka v čele BIS, nebo Babiš ztratí podporu Hradu

Prezident Miloš Zeman drží premiéra Andreje Babiše „pod krkem“. Hlava státu měla na zámku v Lánech údajně požadovat konec šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Pokud mu Babiš prodlouží mandát, mohl by ztratit Zemanovu podporu, která bude pro volby do Poslanecké sněmovny i sestavování nové vlády klíčová, tvrdí zdroje webu Lidovky.cz.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

reklama