reklama

Schillerová: Daně do voleb nezvýšíme. Debata o nich je nedůstojná, oponuje Švihlíková

Razantní snížení daní, k němuž má dojít od nového roku, zakládá nebezpečný trend. Buď nás čeká zvyšování daní v budoucnu, nebo hrozí privatizace veřejných služeb. Před tímto vývojem varuje ekonomka Ilona Švihlíková. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) není na pořadu dne ani jedno. „Budoucí politické reprezentaci nelze diktovat daně, na nich se musí dohodnout,“ řekla Schillerová v nedělní Partii Terezie Tománkové vysílané na televizní stanici CNN Prima NEWS.

reklama

„Tato vláda určitě už žádné systémové změny dělat nebude,“ odpověděla Alena Schillerová na dotaz, zda po razantním snížení daní v důsledku zrušení superhrubé mzdy české občany naopak nečeká jejich brzké zvýšení. „Proč ale v zákoně není, že snížení daní je jen na dva roky? Zvyšovat daně je politicky velmi obtížné a já se obávám, že kvůli tomu dojde k privatizaci veřejných služeb,“ oponovala ekonomka Ilona Švihlíková.

Signálem je podle ní i to, že daňový balíček byl v poslanecké sněmovně prohlasován s Občanskou demokratickou stranou. Podle Aleny Schillerové žádná privatizace veřejných služeb nehrozí. „Neprohlasovali jsme to jenom s ODS. Ale i kdyby, tak proč ne, má-li to pomoci občanům? Žádnou privatizací bych nestrašila,“ odmítla Schillerová. Řekla také, že omezení platnosti daňového balíčku na dva roky nebylo technicky možné. „Budoucí politické reprezentaci nemůžeme diktovat daně. Na nich se musí dohodnout,“ zdůraznila ministryně financí.

Majetkové daně u nás neexistují

Podle Ilony Švihlíkové byla sněmovní debata o změně daní naprosto nedůstojná. „Nemám ráda, když se daňové změny dělají takto narychlo. Vadí mi, že je to metoda krok za krokem. Daňový mix je vrcholně nespravedlivý. Je tam obrovská nerovnováha u daní z majetku, které u nás prakticky neexistují. V ostatních zemích Evropské unie jsou majetkové daně významnou částí daňového mixu. Došlo k obrovským a trvalým změnám na straně příjmů, což oslabí stát,“ opáčila ekonomka.

„Mnohem větší smysl s ohledem na nízkopříjmové občany mi dává zvýšení slevy na dani na poplatníka,“ řekla Švihlíková s tím, že takové opatření by mělo mnohem větší pozitivní dopad na ekonomiku. „Nelíbí se mi, že se taková zásadní věc dává pozměňovacím návrhem, to není důstojná debata, to je jako na tureckém bazaru,“ rozohnila se v Partii Terezie Tománkové.

Obcím dáme 20 miliard

Švihlíková rovněž připomněla, že daňový balíček bude mít velký negativní dopad na příjmy krajů a obcí. „Krajům a obcím jsme letos kompenzovali 13,4 miliardy. Jsme si vědomi, že daňový balíček bude mít dopad na sdílené daně a jsme ochotni dát další kompenzace. 20 miliard je férových. Nikdy nemůžeme dát stoprocentní kompenzace,“ odvětila Alena Schillerová.

Diskutovalo se rovněž o avizovaném vetu prezidenta České republiky Miloše Zemana. Jemu se na sněmovnou schváleném daňovém balíčku nelíbí právě zvýšení slevy na dani na poplatníka, která se do zákona dostala na návrh Pirátů. Ti navrhli její valorizaci téměř o deset tisíc korun ročně, což veřejné finance připraví o dalších asi 40 miliard korun. „S prezidentem jsem mluvila, jemu se především nelíbila sleva na poplatníka. Veto spojoval primárně s touto slevou, mně se ta sleva také nelíbí. Ale je to na něm, zda vetuje jakékoli zvýšení slevy, nebo jen nějaké konkrétní,“ řekla ministryně financí.

Podle Schillerové také vláda intenzivně jedná s komunisty, kteří zvednutí ruky pro státní rozpočet na příští rok podmiňují snížením výdajů na obranu o 10 miliard korun. „Hledáme kompromis. Uvidíme, jakého dosáhneme,“ dodala.

Rozhovor Terezie Tománkové s Alenou Schillerovou a Ilonou Švihlíkovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama