reklama

Schillerová: Daně do voleb nezvýšíme. Debata o nich je nedůstojná, oponuje Švihlíková

Razantní snížení daní, k němuž má dojít od nového roku, zakládá nebezpečný trend. Buď nás čeká zvyšování daní v budoucnu, nebo hrozí privatizace veřejných služeb. Před tímto vývojem varuje ekonomka Ilona Švihlíková. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) není na pořadu dne ani jedno. „Budoucí politické reprezentaci nelze diktovat daně, na nich se musí dohodnout,“ řekla Schillerová v nedělní Partii Terezie Tománkové vysílané na televizní stanici CNN Prima NEWS.

reklama

„Tato vláda určitě už žádné systémové změny dělat nebude,“ odpověděla Alena Schillerová na dotaz, zda po razantním snížení daní v důsledku zrušení superhrubé mzdy české občany naopak nečeká jejich brzké zvýšení. „Proč ale v zákoně není, že snížení daní je jen na dva roky? Zvyšovat daně je politicky velmi obtížné a já se obávám, že kvůli tomu dojde k privatizaci veřejných služeb,“ oponovala ekonomka Ilona Švihlíková.

K tématu

Signálem je podle ní i to, že daňový balíček byl v poslanecké sněmovně prohlasován s Občanskou demokratickou stranou. Podle Aleny Schillerové žádná privatizace veřejných služeb nehrozí. „Neprohlasovali jsme to jenom s ODS. Ale i kdyby, tak proč ne, má-li to pomoci občanům? Žádnou privatizací bych nestrašila,“ odmítla Schillerová. Řekla také, že omezení platnosti daňového balíčku na dva roky nebylo technicky možné. „Budoucí politické reprezentaci nemůžeme diktovat daně. Na nich se musí dohodnout,“ zdůraznila ministryně financí.

Majetkové daně u nás neexistují

Podle Ilony Švihlíkové byla sněmovní debata o změně daní naprosto nedůstojná. „Nemám ráda, když se daňové změny dělají takto narychlo. Vadí mi, že je to metoda krok za krokem. Daňový mix je vrcholně nespravedlivý. Je tam obrovská nerovnováha u daní z majetku, které u nás prakticky neexistují. V ostatních zemích Evropské unie jsou majetkové daně významnou částí daňového mixu. Došlo k obrovským a trvalým změnám na straně příjmů, což oslabí stát,“ opáčila ekonomka.

K tématu

„Mnohem větší smysl s ohledem na nízkopříjmové občany mi dává zvýšení slevy na dani na poplatníka,“ řekla Švihlíková s tím, že takové opatření by mělo mnohem větší pozitivní dopad na ekonomiku. „Nelíbí se mi, že se taková zásadní věc dává pozměňovacím návrhem, to není důstojná debata, to je jako na tureckém bazaru,“ rozohnila se v Partii Terezie Tománkové.

Obcím dáme 20 miliard

Švihlíková rovněž připomněla, že daňový balíček bude mít velký negativní dopad na příjmy krajů a obcí. „Krajům a obcím jsme letos kompenzovali 13,4 miliardy. Jsme si vědomi, že daňový balíček bude mít dopad na sdílené daně a jsme ochotni dát další kompenzace. 20 miliard je férových. Nikdy nemůžeme dát stoprocentní kompenzace,“ odvětila Alena Schillerová.

K tématu

Diskutovalo se rovněž o avizovaném vetu prezidenta České republiky Miloše Zemana. Jemu se na sněmovnou schváleném daňovém balíčku nelíbí právě zvýšení slevy na dani na poplatníka, která se do zákona dostala na návrh Pirátů. Ti navrhli její valorizaci téměř o deset tisíc korun ročně, což veřejné finance připraví o dalších asi 40 miliard korun. „S prezidentem jsem mluvila, jemu se především nelíbila sleva na poplatníka. Veto spojoval primárně s touto slevou, mně se ta sleva také nelíbí. Ale je to na něm, zda vetuje jakékoli zvýšení slevy, nebo jen nějaké konkrétní,“ řekla ministryně financí.

Podle Schillerové také vláda intenzivně jedná s komunisty, kteří zvednutí ruky pro státní rozpočet na příští rok podmiňují snížením výdajů na obranu o 10 miliard korun. „Hledáme kompromis. Uvidíme, jakého dosáhneme,“ dodala.

Rozhovor Terezie Tománkové s Alenou Schillerovou a Ilonou Švihlíkovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama