Hrušínský po revoluci vstoupil do politiky. Odcházel z ní zhnusený, krátce na to zemřel

Od smrti legendárního českého herce Rudolfa Hrušínského 14. dubna uplynulo 30 let. Po listopadu 1989 se aktivně zapojil do politiky a jako poslanec tehdejšího Federálního shromáždění se podílel na porevolučním vývoji naší země. Politika se podepsala na jeho zdraví, odcházel z ní velmi zklamaný.

Přestože Rudolf Hrušínský patřil k nejlepším českým hercům, který dokázal nezapomenutelně ztvárnit role komické i vážné, totalitní režim s ním neměl slitování. Když v roce 1968 podepsal výzvu 2000 slov a ani pod nátlakem v době normalizace svůj podpis neodvolal, přišel o řadu hereckých příležitostí. Mnoho let nesměl pracovat v rozhlase, režírovat v divadle, působit jako pedagog na DAMU.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Drsné praktiky v českém šoubyznysu za totality. Vládl Ladislav Štaidl, který měl největší páky. Umělci se kradli

Rozesmál Národní divadlo a přišel o roli

V Národním divadle, kde byl hvězdou, mohl tehdy hrát pouze menší role. „Tátu jsme mohli vidět leda v mizerné hře Antonína Zápotockého Vstanou noví bojovníci, kde mu přidělili epizodní zápornou postavu hostinského. Při vší té křivdě se k premiéře tohoto představení váže hezká vzpomínka. Táta tam totiž měl na začátku krátký výstup, během něhož do sálu hospody vstoupil hlavní představitel –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zapálený komunista v podání skutečného zapáleného komunisty Josefa Mixy. Táta podle daného textu řekl: ‚Tys, nám tady chyběl, ty paznehte.' A jakmile to pronesl, tak se Národním divadlem rozburácel mohutný potlesk. Tátovi druhý den roli vzali. Potlesk v té scéně už nikdy nezazněl,“ prozradil pro CNN Prima NEWS jeho syn Jan Hrušínský.

Působení v aktivní politice ho ničilo

Po převratu v roce 1989 se Rudolf Hrušínský zapojil do politiky. V prvních porevolučních svobodných volbách do tehdejšího Federálního shromáždění se nechal zapsat na zadní pozice kandidátky Občanského fóra. Důvod byl prostý – chtěl jej podpořit, ale po zvolení netoužil. Jenže ve volbách získal tak velké množství preferenčních hlasů, že se stal poslancem. Nechtěl lidi zklamat, a proto si mandát ponechal.

Po rozpadu Občanského fóra v roce 1991 působil v parlamentním klubu Nezávislých poslanců Občanského fóra. Ve Federálním shromáždění setrval do voleb v roce 1992. Podle svého syna neměl původně o aktivní politickou kariéru zájem a z parlamentu prý odcházel velmi zklamaný. Zemřel o dva roky později ve věku 73 let.

Na poslední natáčení ho vozili z nemocnice. Smrt byla blízko

V posledních letech ho sužovaly zdravotní problémy, na kterých se podepsal i stres. Prodělal pět infarktů a léčil se s cukrovkou. Před kamerou se naposledy objevil pouhých pár měsíců před smrtí v dramatu Noc rozhodnutí, kde vytvořil postavu prezidenta Emila Háchy. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu ho na natáčení vozili přímo z nemocnice. „Smrt byla blízko, přesto hrál jako o život. Rudla to věděl, všichni jsme to věděli, že to jsou poslední chvíle jeho života. Viděli jsme ten jeho boj na place, protože únava byla rychlejší, hlubší, větší,“ vzpomínal v televizním dokumentu herec Luděk Munzar.

Se svojí manželkou Evou, kterou si bral v roce 1945 a žil s ní ve spokojeném vztahu až do své smrti, měl dva syny: Rudolfa a Jana. Oba se rovněž stali slavnými herci. V umělecké tradici pokračují i jeho vnoučata – Janova dcera Kristýna Hrušínská a Rudolf Hrušínský nejmladší.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jak bývalí prezidenti ČR Václav Klaus a Miloš Zeman vzpomínají na 17. listopad 1989?

Tagy: