Od premiéry kultovního seriálu Sanitka, z prostředí zdravotnické záchranné služby, s hvězdným hereckým obsazením a působivou hudbou, uplynulo 40 let. Natáčení provázela cenzura, která hraničila až se šikanou. Dokonce se zakazovaly i některé kostýmy.
Seriál napsal Ivan Hubač za přispění spisovatele a dramatika Jindřicha Fairaizla, který se ovšem v době vzniku z politických důvodů nesměl objevit v titulcích. Mapoval osudy záchranářů v letech 1956 - 1975 a čekal několik let na schválení. Příslušným orgánům se nepozdávala především postava doktora Mádra, bývalého letce RAF, který pohrdá socialistickým zřízením. Toho si nakonec zahrál herec Petr Kostka.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Údajný utajovaný syn zpěváka Karla Gotta poprvé promluvil. Jméno jsem dostal po slavném českém herci, říká. Co dalšího ze svého soukromí prozradil?
Hudečková po natáčení ukončila hereckou kariéru
Evu Hudečkovou, která v ztvárnila obdivovatelku hlavního hrdiny doktora Jandery v podání Jaromíra Hanzlíka, neustálá cenzura znechutila natolik, že nedlouho po natáčení svoji hereckou kariéru ukončila.
„Přístup cenzorů byl paranoidní. Moje role tam byla košatější, ale několik velkých obrazů šlo z hotových dílů ven. Jen kvůli svetru, v němž jsem hrála. Někdo z vedení televize v tom viděl znamení kříže,“ zavzpomínala Eva Hudečková v rozhovoru pro deník Právo.
Herec Kanyza o své penzi: Když jsem zjistil, kolik budu pobírat, spadla mi brada
Charismatický herec s podmanivým hlasem, ale také malíř obrazů Jan Kanyza, který na konci října oslavil 77. narozeniny, je oficiálně důchodcem více než deset let. Před rokem se rozhodl skončit s hraním i dabováním a věnuje se už jen malování. Jak je spokojený s výší své penze?
Jaromír Hanzlík se stal na Kubě hvězdou
Herec Jaromír Hanzlík se na roli doktora Vojtěcha Jandery připravoval velmi důkladně. Před natáčením jezdíval se skutečnými lékaři k vážným případům. Po natáčení se stal hvězdou. Seriál slavil úspěch nejen v tuzemsku, ale také v zahraničí. Když Hanzlík s dalšími protagonisty a tvůrci seriálu Sanitka přijeli na Kubu, dostalo se jim podobných ovací jako hollywoodským hvězdám v Praze.
Nejpřekvapivějším momentem v seriálu byla smrt pohledného, sympatického doktora Skalky, kterého ztvárnil Jiří Bartoška. Když jeho postavu nechali tvůrci zemřít, zasáhlo to téměř celý národ. „Málem se kvůli tomu vyhlašoval státní smutek,“ prozradil redaktorovi CNN Prima NEWS režisér Jiří Adamec.
Natáčení letecké katastrofy
Nejstrašnější chvíle prožil, když natáčel scény letecké katastrofy, které zabraly v závěrečném dílu třináct a půl minuty. Ve scénáři byly popsány jen na deseti stránkách, takže si s fantazií musel vystačit sám. Samotné přípravy byly jako z amerického akčního velkofilmu. Na děsivé scéně se podílely stovky lidí.
Produkce navázala kontakt s invalidními občany, kterým chyběly končetiny a kteří byli ochotni předstírat postižené z havárie. „Na letišti ve Kbelích pyrotechnici rozdělili staré vyřazené letadlo na několik částí, které se pak pomocí těžké techniky převezlo na místo natáčení,“ zavzpomínal Adamec. Všechno se dělalo za pochodu, navíc se muselo točit rychle, aby se ušetřily peníze. „Měli jsme na to asi čtyři nebo pět dní a stihli jsme to za tři dny. Tu atmosféru jsme vystihli tak, že na nás hrozně zapůsobila,“ popsal režisér.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jaroslav Suchánek, legendární televizní komentátor a otec herce Michala Suchánka. Prožívám nejblbější část života, smutní