reklama

Silný déšť v noci může zvednout hladiny řek. Meteorologové varují i před bouřkami

Na jihu a východě Čech a na většině území Moravy a Slezska bude do úterního poledne pršet, místy vydatně. Spadnout může 40 až 60 litrů vody na metr čtvereční. Kvůli vysokému nasycení půdy vodou hrozí na některých tocích vzestup hladiny až na druhý povodňový stupeň, varují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

„V pondělí odpoledne bude převažovat zataženo, na většině území s deštěm. Místy bude pršet vydatně, a to hlavně na jihu a východě Čech a na západě Moravy. Výjimečně se může objevit bouřka,“ uvedli meteorologové s tím, že teploty přes den vystoupí na 19 až 23 °C, při trvalejším dešti ale bude kolem 17 °C.

V úterý bude podle ČHMÚ zataženo až oblačno: „Většinou se přidají i déšť nebo přeháňky. Bouřka se může vyskytnout hlavně na východě. Déšť bude v Čechách od severozápadu slábnout a později může ubývat i mraků.“ Podle předpovědi teplota přes den vystoupí na 18 až 22 °C, ale při trvalejším dešti bude jen kolem 16 °C.

Varování platí od pondělí do středy

Varování před možným vzestupem hladin platí od pondělního poledne do středečních šesti hodin odpoledne. Týká se především povodí řek Úslavy, Úhlavy a toků na severní straně Šumavy a Novohradských hor. Řeky a potoky v těchto regionech mohou vystoupat místy až na druhý stupeň povodňové aktivity.

Zvýšený průtok vody meteorologové předpokládají také v povodí Lužnice a na menších tocích odvodňujících jihovýchod Českomoravské vrchoviny, Orlických horách a Jesenících. Meteorologové varují lidi, aby se na rozvodněných tocích vyvarovali plavání, jízdy na lodi či pohybu v korytě toku.

Příčinou vzestupu hladin bude vydatný déšť, při kterém může za šest hodin napadnout až 30 litrů vody na metr čtvereční. Dešťová voda v takovém případě může stékat z polí po silnicích. Pozor by si proto měli dát hlavně motoristé. Varování před deštěm s nízkým stupněm nebezpečí se týká většiny České republiky s výjimkou severních a západních Čech a východních okresů Moravskoslezského a Zlínského kraje.

Na Vysočině stoupla hladina potoku Balinka

Intenzivně prší i v některých částech Vysočiny. Na Žďársku se na první povodňový stupeň dostal v pondělí po 13. hodině potok Balinka v obci Baliny nedaleko Velkého Meziříčí na Žďársku. O hodinu později se jeho hladina zvedla o 25 centimetrů na 145 centimetrů, ke druhému stupni povodňové aktivity mu chybělo 15 centimetrů.

Výjezdů zaznamenali tamní hasiči v pondělí kvůli počasí podle krajského hasičského sboru přes dvě desítky. Odčerpávali vodu v obci Bobrůvka, v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku nebo v obcích Domamil a Zárubice na Třebíčsku. Na mnoha místech také odstraňovali popadané stromy. V Havlíčkově Brodě jeden z nich spadl na elektrické vedení.

Středočeští i pardubičtí hasiči stavěli hráz

I středočeským hasičům přibylo výjezdů kvůli odčerpávání dešťové vody. Voda zatopila například garáž a sklep rodinného domu v Černošicích u Prahy, na několika místech v regionu také padaly stromy. Kvůli přívalu dešťové vody ve Vodochodech museli hasiči postavit z pytlů s pískem a z mobilních povodňových zábran protipovodňovou hráz, protože se voda valila obcí na bývalý mlýn.

„Následně pomocí několika plovoucích a kalových čerpadel hasiči odčerpávali obrovskou lagunu vody,“ uvedl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Od nedělní půlnoci do pondělního poledne v regionu hasiči celkem vyjížděli kvůli dešti pomáhat zhruba dvacetkrát. V neděli středočeští hasiči pomáhali při zhruba 80 událostech, z toho téměř 50 případů souviselo s následky silného deště.

Hasiči Pardubického kraje vyjeli v pondělí dopoledne k patnácti událostem spojeným s počasím. „Jednalo se o popadané podmáčené stromy, v Žumberku spadl strom na projíždějící tahač. V Bystrém jsme uvolnili koryto potoka a v Jedlové jsme připravovali hráz z asi pětadvaceti pytlů, protože voda ohrožovala dům,“ napsali na twitterový účet HZS Pardubický kraj.

Tagy:
Třetí dávka vakcíny nebude pro všechny, upozorňuje ministerstvo. Koho se má týkat?
Koronavirus

Třetí dávka vakcíny nebude pro všechny, upozorňuje ministerstvo. Koho se má týkat?

O potřebě podání třetí dávky vakcíny se v posledních dnech hovoří stále častěji. Důvodem jsou především nejrůznější mutace nemoci COVID-19, které v řadě případů dokáží imunitu vytvořenou dvěma vpichy očkovací látky překonat. V Německu již diskuse přetavili v praxi a třetí dávku aplikují. Jakou strategii zvolí Česko? Rozhodnutí by mělo padnout do začátku školního roku. Ovlivnit by ho však mohlo středeční doporučení Světové zdravotnické organizace. Ta žádá, aby třetí dávka byla odložena v prospěch chudších zemí.

Strojvedoucí jezdí vlakem na červenou běžně, prozradil jeden z nich
360°

Strojvedoucí jezdí vlakem na červenou běžně, prozradil jeden z nich

I když se to zdá neuvěřitelné, strojvedoucí běžně jezdí na červenou. V pořadu 360° to prozradil člen prezidia Federace strojvůdců David Votroubek. Přitom ve středu ráno došlo u obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov ke srážce vlaků pravděpodobně právě poté, co strojvedoucí jednoho z nich na červenou jel. Nehoda si vyžádala tři mrtvé.

Manželé mířili na dav demonstrantů zbraněmi. Dostali milost a teď chtějí do politiky

Republikánský guvernér amerického státu Missouri Mike Parson omilostnil manželský pár ze St. Louis, který minulý rok mířil střelnými zbraněmi na účastníky protestu Black Lives Matter (BLM) procházející kolem jejich domu. Informoval o tom server listu The New York Times. Šlo o demonstraci proti rasismu a policejní brutalitě, a to v souvislosti s úmrtím George Floyda.

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve snímcích, které režíroval Zdeněk Troška: v trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem června ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Život s lupénkou je jako na houpačce. Chvilky úlevy střídá bolest a úporné svědění

S lupénkou se 66letý Václav potýká od svých 23 let. Přestože ho tato autoimunitní nemoc nikdy neohrožovala na životě, dokázala mu velmi znepříjemnit život. Lupénka neboli psoriáza je nemoc, která je nejen viditelná na pohled a pacienti často trpí po psychické stránce, ale také je bolestivá a omezující. Naštěstí už existuje biologická léčba, díky které se po mnoha letech cítí lépe.

reklama