reklama

Silný déšť v noci může zvednout hladiny řek. Meteorologové varují i před bouřkami

Na jihu a východě Čech a na většině území Moravy a Slezska bude do úterního poledne pršet, místy vydatně. Spadnout může 40 až 60 litrů vody na metr čtvereční. Kvůli vysokému nasycení půdy vodou hrozí na některých tocích vzestup hladiny až na druhý povodňový stupeň, varují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

„V pondělí odpoledne bude převažovat zataženo, na většině území s deštěm. Místy bude pršet vydatně, a to hlavně na jihu a východě Čech a na západě Moravy. Výjimečně se může objevit bouřka,“ uvedli meteorologové s tím, že teploty přes den vystoupí na 19 až 23 °C, při trvalejším dešti ale bude kolem 17 °C.

V úterý bude podle ČHMÚ zataženo až oblačno: „Většinou se přidají i déšť nebo přeháňky. Bouřka se může vyskytnout hlavně na východě. Déšť bude v Čechách od severozápadu slábnout a později může ubývat i mraků.“ Podle předpovědi teplota přes den vystoupí na 18 až 22 °C, ale při trvalejším dešti bude jen kolem 16 °C.

Varování platí od pondělí do středy

Varování před možným vzestupem hladin platí od pondělního poledne do středečních šesti hodin odpoledne. Týká se především povodí řek Úslavy, Úhlavy a toků na severní straně Šumavy a Novohradských hor. Řeky a potoky v těchto regionech mohou vystoupat místy až na druhý stupeň povodňové aktivity.

Zvýšený průtok vody meteorologové předpokládají také v povodí Lužnice a na menších tocích odvodňujících jihovýchod Českomoravské vrchoviny, Orlických horách a Jesenících. Meteorologové varují lidi, aby se na rozvodněných tocích vyvarovali plavání, jízdy na lodi či pohybu v korytě toku.

Příčinou vzestupu hladin bude vydatný déšť, při kterém může za šest hodin napadnout až 30 litrů vody na metr čtvereční. Dešťová voda v takovém případě může stékat z polí po silnicích. Pozor by si proto měli dát hlavně motoristé. Varování před deštěm s nízkým stupněm nebezpečí se týká většiny České republiky s výjimkou severních a západních Čech a východních okresů Moravskoslezského a Zlínského kraje.

Na Vysočině stoupla hladina potoku Balinka

Intenzivně prší i v některých částech Vysočiny. Na Žďársku se na první povodňový stupeň dostal v pondělí po 13. hodině potok Balinka v obci Baliny nedaleko Velkého Meziříčí na Žďársku. O hodinu později se jeho hladina zvedla o 25 centimetrů na 145 centimetrů, ke druhému stupni povodňové aktivity mu chybělo 15 centimetrů.

Výjezdů zaznamenali tamní hasiči v pondělí kvůli počasí podle krajského hasičského sboru přes dvě desítky. Odčerpávali vodu v obci Bobrůvka, v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku nebo v obcích Domamil a Zárubice na Třebíčsku. Na mnoha místech také odstraňovali popadané stromy. V Havlíčkově Brodě jeden z nich spadl na elektrické vedení.

Středočeští i pardubičtí hasiči stavěli hráz

I středočeským hasičům přibylo výjezdů kvůli odčerpávání dešťové vody. Voda zatopila například garáž a sklep rodinného domu v Černošicích u Prahy, na několika místech v regionu také padaly stromy. Kvůli přívalu dešťové vody ve Vodochodech museli hasiči postavit z pytlů s pískem a z mobilních povodňových zábran protipovodňovou hráz, protože se voda valila obcí na bývalý mlýn.

„Následně pomocí několika plovoucích a kalových čerpadel hasiči odčerpávali obrovskou lagunu vody,“ uvedl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Od nedělní půlnoci do pondělního poledne v regionu hasiči celkem vyjížděli kvůli dešti pomáhat zhruba dvacetkrát. V neděli středočeští hasiči pomáhali při zhruba 80 událostech, z toho téměř 50 případů souviselo s následky silného deště.

Hasiči Pardubického kraje vyjeli v pondělí dopoledne k patnácti událostem spojeným s počasím. „Jednalo se o popadané podmáčené stromy, v Žumberku spadl strom na projíždějící tahač. V Bystrém jsme uvolnili koryto potoka a v Jedlové jsme připravovali hráz z asi pětadvaceti pytlů, protože voda ohrožovala dům,“ napsali na twitterový účet HZS Pardubický kraj.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama

Domácí zpravodajství

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

Pořád jsem král a zas vydělám velké peníze. Co řekl Jonák v jednom z posledních rozhovorů

Symbol pražského podsvětí devadesátých let Ivan Jonák poskytl jeden z posledních velkých rozhovorů v květnu 2014 časopisu Týden, pár dní po propuštění z vězení a necelé dva roky před smrtí. Někdejší pornokrál Discolandu Sylvie měl těžce podlomené zdraví, někdy mluvil z cesty a často sprostě. A věřil, že jeho sláva se vrátí. Přinášíme celé interview, které s Jonákem vedl redaktor Jakub Kvasnička, jenž v současnosti působí v televizi CNN Prima NEWS.

Žena se přiznala k vraždě dcery a matky. Hrozí jí 20 let, u soudu prosila o odpuštění

Aktualizováno

Ženě, která loni v Českých Budějovicích zavraždila svou dvouletou dceru a vlastní matku, navrhne státní zástupkyně zřejmě 15 až 20 let. Podle obžaloby žena vraždila desítkami bodných a řezných ran. Podle soudce lze čin považovat za vražedný útok s vysokou mírou brutality. Žena ve středu u soudu prosila za odpuštění. Čin spáchala v afektu, do té doby byla bezúhonná, řekla státní zástupkyně Dagmar Šimáková.

reklama