Ministerstvo vypracovalo novou očkovací strategii, která vznikla až 22. prosince. Krajům se dostala do rukou dokonce až den před Štědrým dnem. Dokument, který detailně popisuje organizaci i jednotlivé fáze vakcinace, získal a zveřejnil web Seznam zprávy.
První dávky vakcíny obdrží zdravotníci již v neděli 27. prosince, konkrétní strategie přitom nebyla do posledních dnů známá, respektive vycházela ze staršího dokumentu, který bylo třeba přepracovat. Chyběly v něm totiž důležité podrobnosti o průběhu vakcinace, napsal web SeznamZprávy.
Podle vládní strategie proběhne očkování ve třech vlnách. První potrvá od ledna do února a mělo by během ní přijít téměř 400 tisíc vakcín společností Pfizer a BioNTech. Očkováni budou především zdravotníci na vybraných odděleních nemocnic, praktičtí lékaři, klienti a zaměstnanci domovů pro seniory a pracovníci Integrovaného záchranného systému. Ke konci ledna by měla být v Česku k dispozici i vakcína Moderny, která je jednodušší na skladování, stačí ji minus 20 stupňů Celsia. Oproti tomu očkovací látka Pfizeru, která dorazila na druhý svátek vánoční, musí být v teplotě minus 70 stupňů Celsia.
Vakcína proti koronaviru jednoduše: Takhle funguje očkování Pfizeru a Moderny
Většina vakcín obsahuje infekční patogen nebo jeho část, která se vpraví do těla. Jinak je tomu u mRNA vakcín, kterými se od neděle začne očkovat proti koronaviru i v Česku. Ty neobsahují ani část viru, ale nesou genetické instrukce pro naše buňky, jež samy zrekonstruují virový protein (v případě koronaviru charakteristický výběžek na povrchu), na které pak reaguje imunitní systém. A jak to celé funguje?
Zatímco zpočátku má vakcinace probíhat centralizovaně a jen na několika vybraných očkovacích místech, později vláda počítá se vznikem webového centrálního registračního systému. Ten by měl kromě identifikačních údajů shromažďovat také základní informace o zdravotním stavu, aby dostali přednost starší a chronicky nemocní lidé.
Druhá fáze proběhne v březnu a v dubnu. K již očkovaným přibydou mimo jiné další zdravotníci, učitelé na základních školách či sociální pracovníci. Vláda přepokládá, že se budou moci na očkování registrovat i lidé nad 65 a chronicky nemocní s rizikovými faktory. Závěrem druhé fáze počítá ministerstvo zdravotnictví s příchodem vakcíny společnosti AstraZeneca.
Od května by už podle předpokladů mělo být očkování dostupné pro širokou veřejnost. Podle dokumentu se však nebude vztahovat na děti. „Bohužel nelze očekávat, že vakcína bude zpočátku registrována pro použití u dětí,“ upozorňuje ministerstvo. Protože se do ČR dostanou další vakcíny, které nejsou tak náročné na skladování, hlavní část očkování by měla probíhat u praktických lékařů.
První vážná alergická reakce na vakcínu od Moderny. Očkovaným byl americký lékař
Ve Spojených státech zaznamenali zřejmě první případ vážné alergické reakce po aplikaci vakcíny proti COVID-19 od společnosti Moderna. Pacientem byl lékař Hossein Sadrzadeh z jedné z nemocnic v Bostonu, který podle serveru ABC trpěl silnými alergiemi, a to především na měkkýše.
Podle vládní strategie bude celá akce výrazně záviset také na krajích, které by měly mít jednoho koordinátora, jenž bude důležitý hlavně z počátku. Ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že v září příštího roku bude naočkovaných téměř sedm milionů obyvatel.
Vakcína jako vysvobození z karantény
Před samotným očkováním nebude nutné podstoupit test, asymptomatický průběh nemoci není podle ministerstva zdravotnictví kontraindikací k aplikaci vakcíny. „Nutnost podstoupit testování by navíc vedla ke snížené ochotě občanů nechat se vakcínou proti COVID-19 očkovat,“ doplňují autoři dokumentu. Potřebná nebude ani předchozí lékařská prohlídka, ale měli by ji absolvovat ti, kteří si nejsou jistí svým zdravotním stavem.
Již dříve se hovořilo o tom, že očkovaní by mohli mít jisté výhody. Nová očkovací strategie počítá s tím, že očkovaní nebudou muset do karantény v případě významného kontaktu s nakaženým ani v případě návštěvy země s vysokým výskytem nemoci COVID-19.Vakcinovaný také obdrží doklad, který později nahradí jednotná průkazka EU. V posledních měsících někteří politici zmiňují, že podobný průkaz by mohl usnadnit cestování.