reklama

Dálniční síť se o kousek prodloužila. Přerov ale na obchvat stále čeká marně

Síť českých dálnic je opět delší. Ředitelství silnic a dálnic totiž zprovoznilo část dálnice D48 mezi obcí Rybí ve směru od Nového Jičína a Frýdkem-Místkem. Naopak poslední úsek dálnice D1 kolem Přerova je zatím stále v nedohlednu. Obyvatelé Přerova přitom volají po obchvatu desítky let a zpráva o dalších průtazích se jim samozřejmě nelíbí.

reklama

Nový jedenáctikilometrový úsek dálnice je už v provozu. Jedná se o propojení na D48 s Českým Těšínem a dále s Polskem. Šéf Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Radek Mátl si od něj slibuje zvýšení rychlosti, ale i bezpečnosti. „Předtím na tomto úseku bylo hodně nebezpečných nehod, dokonce i smrtelných,“ řekl Mátl.

To obyvatelé Přerova na dostavění úseku D1 kolem města stále čekají. Tisíce aut a kamionů v ulicích, hluk a zplodiny na každém kroku – to je jejich každodenní realita. Teď přišla další rána od Krajského soudu v Ostravě, který zrušil územní rozhodnutí nutné pro stavbu obchvatu.

Havlíček: Ekologové si tam najdou buď brouka, nebo sysla

Ředitelství silnic a dálnic a ministerstvo dopravy viní z dlouholetých průtahů ekologické organizace. „V momentě, kdy tam nenajdou brouka, najdou tam sysla. Když tam nenajdou sysla, najdou si tam zimní ošetřování,“ popisuje místopředseda vlády Karel Havlíček.

Stavebník totiž podle soudu mimo jiné nepopsal, jak bude řešit zimní údržbu s ohledem na zdejší důležitý zdroj pitné vody. „My jsme upozorňovali na nezákonnosti při podávání podkladových závazných stanovisek. Hlavně stanovisko o vlivu na životní prostředí,“ říká předseda hnutí Děti Země.

V tom nejdůležitějším ale nakonec soud za pravdu aktivistům nedal. „Soud nezpochybnil proces projednávání vlivu stavby na životní prostředí a neuznal požadavek žalobce na projednávání nové trasy dálnice,“ uvedla mluvčí Magistrátu města Přerov Lenka Chalupová.

Platnost studie ale vyprší přesně za rok a příprava nové, pokud do té doby ŘSD nezačne se stavbou, by trvala mnoho dalších let. „Výhrady soudu, které jsou na Ředitelství silnic a dálnic a na správních orgánech, jsme schopni dodat během několika dnů,“ doplňuje mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl.

Mezitím pokračuje také stavba přerovské estakády, která by měla během několika měsíců ulevit alespoň místní částí Předmostí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku
Miloš Zeman

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) je přesvědčen, že předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) jel do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na žádost prezidenta Miloše Zemana. Sám ministr prý se Zemanem ještě před dvěma týdny mluvil. Podle něj zněl prezident sice unaveně, ale mentálně byl v pořádku. Zeman není podle lékařů od minulého týdne schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá zdravotní prognóza je nejistá.

Soused zemřel hlady, líčí Sabina z Jemenu aneb České mámy v boji s hladomorem

Po matce je Češka a po otci Jemenka. Ve dvaceti letech odešla Sabina Addailamy z Prahy do jemenské metropole San’á, kde se nyní s pomocí českých kamarádek snaží čelit postupujícímu hladomoru. Ve válkou zmítaném Jemenu je to boj s větrnými mlýny. „Denně vidím spoustu podvyživených děti, některé se prohrabují mezi odpadky a hledají cokoliv, co by snědly,“ informuje 46letá Addailamy přímo ze San’á.

Veleba: Senát rozehrává velmi nebezpečnou hru, Vystrčil je pro mě nedůvěryhodná osoba

Bývalý senátor Jan Veleba (SPOZ) ve vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) za jeho pondělní vystoupení na tiskové konferenci. Vystrčil médiím citoval dopis, který na vlastní žádost obdržel od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá prognóza je nejistá.

Stále více Čechů chodí do obchodů bez respirátoru či roušky. Pokuty ani nemoc neřeší

Některé evropské státy upouští od povinného používání respirátorů v obchodech. Jedná se například o Dánsko, Maďarsko, Velkou Británii nebo Norsko. V Česku vládní nařízení o zakrytém nosu a ústech dál platí, lidé si však s jeho dodržováním hlavu mnohdy už nelámou. A to i přesto, že za jeho porušení hrozí vysoká pokuta a že pandemie v Česku opět sílí.

Experti: Situace okolo Zemana je vážná, Mynářův postup je těžko obhajitelný a absurdní

Zpráva Ústřední vojenské nemocnice o neschopnosti prezidenta Miloše Zemana vykonávat pracovní povinnosti je velmi závažnou informací, postup hradního kancléře Vratislava Mynáře pak těžko obhajitelným aktem, uvedli političtí experti a ústavní právníci. Třebaže se shodují, že by se i bez přičinění prezidenta republiky sešla dolní komora 8. listopadu, spekulace o pravosti Zemanova podpisu vzbuzují neklid. Za zneužití prezidentských pravomocí hrozí až dva roky za mřížemi.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama