reklama

Dálniční síť se o kousek prodloužila. Přerov ale na obchvat stále čeká marně

Síť českých dálnic je opět delší. Ředitelství silnic a dálnic totiž zprovoznilo část dálnice D48 mezi obcí Rybí ve směru od Nového Jičína a Frýdkem-Místkem. Naopak poslední úsek dálnice D1 kolem Přerova je zatím stále v nedohlednu. Obyvatelé Přerova přitom volají po obchvatu desítky let a zpráva o dalších průtazích se jim samozřejmě nelíbí.

reklama

Nový jedenáctikilometrový úsek dálnice je už v provozu. Jedná se o propojení na D48 s Českým Těšínem a dále s Polskem. Šéf Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Radek Mátl si od něj slibuje zvýšení rychlosti, ale i bezpečnosti. „Předtím na tomto úseku bylo hodně nebezpečných nehod, dokonce i smrtelných,“ řekl Mátl.

To obyvatelé Přerova na dostavění úseku D1 kolem města stále čekají. Tisíce aut a kamionů v ulicích, hluk a zplodiny na každém kroku – to je jejich každodenní realita. Teď přišla další rána od Krajského soudu v Ostravě, který zrušil územní rozhodnutí nutné pro stavbu obchvatu.

Havlíček: Ekologové si tam najdou buď brouka, nebo sysla

Ředitelství silnic a dálnic a ministerstvo dopravy viní z dlouholetých průtahů ekologické organizace. „V momentě, kdy tam nenajdou brouka, najdou tam sysla. Když tam nenajdou sysla, najdou si tam zimní ošetřování,“ popisuje místopředseda vlády Karel Havlíček.

Stavebník totiž podle soudu mimo jiné nepopsal, jak bude řešit zimní údržbu s ohledem na zdejší důležitý zdroj pitné vody. „My jsme upozorňovali na nezákonnosti při podávání podkladových závazných stanovisek. Hlavně stanovisko o vlivu na životní prostředí,“ říká předseda hnutí Děti Země.

K tématu

V tom nejdůležitějším ale nakonec soud za pravdu aktivistům nedal. „Soud nezpochybnil proces projednávání vlivu stavby na životní prostředí a neuznal požadavek žalobce na projednávání nové trasy dálnice,“ uvedla mluvčí Magistrátu města Přerov Lenka Chalupová.

Platnost studie ale vyprší přesně za rok a příprava nové, pokud do té doby ŘSD nezačne se stavbou, by trvala mnoho dalších let. „Výhrady soudu, které jsou na Ředitelství silnic a dálnic a na správních orgánech, jsme schopni dodat během několika dnů,“ doplňuje mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl.

Mezitím pokračuje také stavba přerovské estakády, která by měla během několika měsíců ulevit alespoň místní částí Předmostí.

Tagy: dálnice D1 Karel Havlíček ministerstvo dopravy Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl Lenka Chlupová Radek Mátl D48

Další hlavní zprávy

Domácí

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

Od pondělí v celém Česku přestává platit nouzový stav a země se bude řídit pandemickým zákonem. Podle něj zůstane zatím téměř vše uzavřené, výjimky vláda schválila pouze pro školy, obchody s dětským zbožím, papírnictví, autoškoly atd. Naopak v platnosti zřejmě zůstane omezení shromažďování, lidé se tak nadále budou smět scházet pouze ve dvou. Připravili jsme pro vás přehled opatření, která od pondělí ještě platí.

Reportáž

Velký návrat dětí do škol: Těším se na kamarády i paní učitelku, říká malá Alexandra

Velký návrat dětí do škol: Těším se na kamarády i paní učitelku, říká malá Alexandra

Přestože je týden po Velikonocích, tisíce žáků prvního stupně základních škol si připadají jako na začátku září. Děti se těší, až uvidí naživo své soukmenovce ze třídy, ale i paní učitelky a pány učitele. Radost ze znovuusednutí do lavic jim nekazí ani nutnost dvakrát týdně se otestovat na přítomnost koronaviru nebo fakt, že se ve školách budou po týdnu střídat.

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu
Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím
Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera
Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení
Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama