reklama

Dálniční síť se o kousek prodloužila. Přerov ale na obchvat stále čeká marně

Síť českých dálnic je opět delší. Ředitelství silnic a dálnic totiž zprovoznilo část dálnice D48 mezi obcí Rybí ve směru od Nového Jičína a Frýdkem-Místkem. Naopak poslední úsek dálnice D1 kolem Přerova je zatím stále v nedohlednu. Obyvatelé Přerova přitom volají po obchvatu desítky let a zpráva o dalších průtazích se jim samozřejmě nelíbí.

reklama

Nový jedenáctikilometrový úsek dálnice je už v provozu. Jedná se o propojení na D48 s Českým Těšínem a dále s Polskem. Šéf Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Radek Mátl si od něj slibuje zvýšení rychlosti, ale i bezpečnosti. „Předtím na tomto úseku bylo hodně nebezpečných nehod, dokonce i smrtelných,“ řekl Mátl.

To obyvatelé Přerova na dostavění úseku D1 kolem města stále čekají. Tisíce aut a kamionů v ulicích, hluk a zplodiny na každém kroku – to je jejich každodenní realita. Teď přišla další rána od Krajského soudu v Ostravě, který zrušil územní rozhodnutí nutné pro stavbu obchvatu.

Havlíček: Ekologové si tam najdou buď brouka, nebo sysla

Ředitelství silnic a dálnic a ministerstvo dopravy viní z dlouholetých průtahů ekologické organizace. „V momentě, kdy tam nenajdou brouka, najdou tam sysla. Když tam nenajdou sysla, najdou si tam zimní ošetřování,“ popisuje místopředseda vlády Karel Havlíček.

Stavebník totiž podle soudu mimo jiné nepopsal, jak bude řešit zimní údržbu s ohledem na zdejší důležitý zdroj pitné vody. „My jsme upozorňovali na nezákonnosti při podávání podkladových závazných stanovisek. Hlavně stanovisko o vlivu na životní prostředí,“ říká předseda hnutí Děti Země.

K tématu

V tom nejdůležitějším ale nakonec soud za pravdu aktivistům nedal. „Soud nezpochybnil proces projednávání vlivu stavby na životní prostředí a neuznal požadavek žalobce na projednávání nové trasy dálnice,“ uvedla mluvčí Magistrátu města Přerov Lenka Chalupová.

Platnost studie ale vyprší přesně za rok a příprava nové, pokud do té doby ŘSD nezačne se stavbou, by trvala mnoho dalších let. „Výhrady soudu, které jsou na Ředitelství silnic a dálnic a na správních orgánech, jsme schopni dodat během několika dnů,“ doplňuje mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl.

Mezitím pokračuje také stavba přerovské estakády, která by měla během několika měsíců ulevit alespoň místní částí Předmostí.

Tagy: dálnice D1 Karel Havlíček ministerstvo dopravy Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl Lenka Chlupová Radek Mátl D48

Další hlavní zprávy

Vláda

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chyby v rezervačním systému pro očkování proti covidu jsme měli, přiznal v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Podle něj se ale vše rychle opravilo a program nakonec fungoval bez problémů. Systém však během dopoledne dokázal prolomit čtyřiadvacetiletý student, problémy nastaly také při zasílání potvrzovacích PIN kódů.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama