reklama

Vondrák: Situace není tak dramatická, aby byla zavedena plošná opatření v celém kraji

Hygienici v celém Moravskoslezském kraji nečekaně zpřísnili opatření proti šíření koronaviru. Roušky jsou opět povinné ve vnitřních prostorách, v nemocnicích a domovech důchodců pak respirátory třídy FFP2. Restaurace, bary a diskotéky budou zavírat ve 23 hodin, ruší se akce s účastí nad sto lidí. Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka (ANO) ale není ke všem opatřením důvod. Tvoří se nová ohniska nákazy po celém kraji, oponoval v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

reklama
V pondělí jsme měli zasedání bezpečnostní rady kraje a nepadlo jediné slovo o tom, že se taková opatření chystají

Vondrákovi podle jeho slov nejvíc vadí, že o tak razantním jednání neměl vůbec tušení. „V pondělí jsme měli zasedání bezpečnostní rady kraje, kde jsme situaci probírali, a nepadlo jediné slovo o tom, že se taková opatření chystají,“ sdělil Vondrák. Kdyby prý informace věděli dopředu, mohli by případně zasáhnout. „Mohli bychom situaci porovnat s jakousi oponenturou k rozhodnutím, zdali je to nutné v celém kraji. Třeba i na Bruntálsku nebo Rýmařovsku, kde je úplné minimum nakažených,“ komentoval Vondrák.

K tématu

Zodpovědnost je na krajské hygieně, reagoval Vojtěch

Ministr Vojtěch na hejtmanova slova reagoval s tím, že rozhodnutí připadá na krajskou hygienickou stanici. „Je to jejich zodpovědnost. Oni musí situaci vyhodnotit,“ uvedl. Podle něj dostalo ministerstvo informace, že nové případy nákazy koronavirem už nesouvisí s dolem OKD. Toto ohnisko by mělo být „klidné“. Tvoří se ale nová ohniska v rámci celého kraje.

„Frýdek-Místek, v tamní nemocnici, Šenov, Vratimov u Ostravy… Hygienici mají obavu, že zde může být riziko šíření nákazy komunitním způsobem, a že bez opatření by se nákaza mohla šířit tak, že bychom potom situaci už velmi těžce vraceli,“ vysvětlil Vojtěch.

Opatření neměla být vydána s takto okamžitou účinností

Ministr a hejtman se ale shodli na tom, že opatření v Moravskoslezském kraji byla zavedena rychle. „Souhlasím s tím, že opatření neměla být vydána s takto okamžitou účinností. Měla tam být účinnost třeba od půlnoci,“ uvedl Vojtěch. Vondrák si zase myslí, že „průkazný objev není tak dramatický, aby byla zavedena plošná opatření v celém kraji“.

K tématu

„Pečlivě sleduji data. Průběžně se objevují nakažení mimo ohniska jako byl Darkov nebo Karvinsko. Pravda je taková, že virus je mezi námi a nemáme zdaleka vyhráno, jak si možná někteří myslí. Otázka zní, do jaké míry je to tak fatální, abychom přijali tato plošná a poměrně výrazná opatření. Nechci zasahovat do kompetence hygieniků, jak řekl pan ministr, je to jejich zodpovědnost. Nicméně v obecných statistických datech žádný průkazný jev není,“ dodal Vondrák.

Další hlavní zprávy

Domácí

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Představitelé ODS, KDU-ČSL a TOP 09 oznámili, že společně budou kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Od vytvoření bloku očekávají, že výrazně zakonkurují ve volbách hnutí ANO. Lídři trojkoalice se na začátku svého tažení nechali zobrazit jako superhrdinové z komiksů o Avengers. Jejich netypické kostýmy pro politiky se však u lidí na sociálních sítích spíše minuly účinkem.

360°

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Krajská nemocnice v Liberci se potýká s nedostatkem plicních ventilátorů. Liberecký kraj proto požádal ministerstvo zdravotnictví o várku přístrojů, ale resort jim poslal pouze seznam firem, od kterých si je lze zakoupit. Podhodnocuje vláda krajské nemocnice? Jak zvládnou pandemii? A čeho má liberecká nemocnice největší nedostatek? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš.

reklama
Vláda představila scénář návratu školáků. O termínu se rozhodne v příštím týdnu
Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus
reklama
reklama
Blatného první projev před poslanci: Situace se začíná zlepšovat, ale vyhráno nemáme

Vláda

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama