Situace v Moravskoslezském kraji
Hygienici v celém Moravskoslezském kraji nečekaně zpřísnili opatření proti šíření koronaviru. Roušky jsou opět povinné ve vnitřních prostorách, v nemocnicích a domovech důchodců pak respirátory třídy FFP2. Restaurace, bary a diskotéky budou zavírat ve 23 hodin, ruší se akce s účastí nad sto lidí. Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka (ANO) ale není ke všem opatřením důvod. Tvoří se nová ohniska nákazy po celém kraji, oponoval v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
V pondělí jsme měli zasedání bezpečnostní rady kraje a nepadlo jediné slovo o tom, že se taková opatření chystají
Vondrákovi podle jeho slov nejvíc vadí, že o tak razantním jednání neměl vůbec tušení. „V pondělí jsme měli zasedání bezpečnostní rady kraje, kde jsme situaci probírali, a nepadlo jediné slovo o tom, že se taková opatření chystají,“ sdělil Vondrák. Kdyby prý informace věděli dopředu, mohli by případně zasáhnout. „Mohli bychom situaci porovnat s jakousi oponenturou k rozhodnutím, zdali je to nutné v celém kraji. Třeba i na Bruntálsku nebo Rýmařovsku, kde je úplné minimum nakažených,“ komentoval Vondrák.
Problém s koronavirem v Moravskoslezském kraji má více důvodů, uvedl Vondrák
Sněmovna ve čtvrtek na mimořádné schůzi probírala šíření koronaviru v Moravskoslezském kraji, který je v poslední době nejvýznamnějším ohniskem COVID-19 v Česku. Podle poslance a moravskoslezského hejtmana Iva Vondráka (ANO) má tento problém více důvodů. Je důležité se z toho poučit a najít nápravné opatření, aby se to neopakovalo, zdůrazňuje.
Zodpovědnost je na krajské hygieně, reagoval Vojtěch
Ministr Vojtěch na hejtmanova slova reagoval s tím, že rozhodnutí připadá na krajskou hygienickou stanici. „Je to jejich zodpovědnost. Oni musí situaci vyhodnotit,“ uvedl. Podle něj dostalo ministerstvo informace, že nové případy nákazy koronavirem už nesouvisí s dolem OKD. Toto ohnisko by mělo být „klidné“. Tvoří se ale nová ohniska v rámci celého kraje.
„Frýdek-Místek, v tamní nemocnici, Šenov, Vratimov u Ostravy… Hygienici mají obavu, že zde může být riziko šíření nákazy komunitním způsobem, a že bez opatření by se nákaza mohla šířit tak, že bychom potom situaci už velmi těžce vraceli,“ vysvětlil Vojtěch.
Opatření neměla být vydána s takto okamžitou účinností
Ministr a hejtman se ale shodli na tom, že opatření v Moravskoslezském kraji byla zavedena rychle. „Souhlasím s tím, že opatření neměla být vydána s takto okamžitou účinností. Měla tam být účinnost třeba od půlnoci,“ uvedl Vojtěch. Vondrák si zase myslí, že „průkazný objev není tak dramatický, aby byla zavedena plošná opatření v celém kraji“.
Chytrá karanténa: V Moravskoslezském kraji přibylo dalších 77 lidí s koronavirem
V Moravskoslezském kraji přibylo 77 lidí s koronavirem. Od počátku pandemie se nakazilo 3452 lidí. Nákaza se dostala také do firmy ve Frýdku-Místku. Vyplývá to z údajů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). V úterý denní přírůstek v regionu činil podle těchto údajů 41 případů.
„Pečlivě sleduji data. Průběžně se objevují nakažení mimo ohniska jako byl Darkov nebo Karvinsko. Pravda je taková, že virus je mezi námi a nemáme zdaleka vyhráno, jak si možná někteří myslí. Otázka zní, do jaké míry je to tak fatální, abychom přijali tato plošná a poměrně výrazná opatření. Nechci zasahovat do kompetence hygieniků, jak řekl pan ministr, je to jejich zodpovědnost. Nicméně v obecných statistických datech žádný průkazný jev není,“ dodal Vondrák.