reklama

Problém s koronavirem v Moravskoslezském kraji má více důvodů, uvedl Vondrák

Sněmovna ve čtvrtek na mimořádné schůzi probírala šíření koronaviru v Moravskoslezském kraji, který je v poslední době nejvýznamnějším ohniskem COVID-19 v Česku. Podle poslance a moravskoslezského hejtmana Iva Vondráka (ANO) má tento problém více důvodů. Je důležité se z toho poučit a najít nápravné opatření, aby se to neopakovalo, zdůrazňuje.

reklama

O víkendu měly v Moravskoslezském kraji některé laboratoře testující na COVID-19 výpadek, uvedl při debatě ve Sněmovně poslanec a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). „Jedna laboratoř měla problém s testovacím strojem a jedna prostě nepracovala. Nicméně Státní zdravotní ústav se svou laboratoří všechno převzal a otestoval, co bylo potřeba,“ upřesnil pro CNN Prima NEWS Vondrák.

Podle něj by laboratoře měly využívat rezervačního systému, který je v Moravskoslezském kraji zavedený, aby lidé ani nečekali dlouho na výsledky testů, jako se doposud dělo. „Jde o to, zda laboratoře dodávají výsledky včas a zda využívají i našeho rezervačního systému, který tyto věci umí,“ podotkl.

Chytrá karanténa potřebuje doladit

Na příkladu Karvinska se ukázalo, že chytrá karanténa není tak funkční, jak se předpokládalo. „Systém vznikal v rámci krize, já tomu říkám, na koleni. Potřebuje nějaký čas na doladění. Podle mě není problémem samotný systém, ale fakt, že máme nedostatek lidí, kteří trasují a hlavně zadávají všechna potřebná data korektně zpátky do systému. Zde to drhne a musíme to začít urychleně řešit,“ uvedl Vondrák.

Řada odborníků také poukazovala na to, že se situace v dole OKD měla řešit mnohem dřív, protože bylo zřejmé, že se šíření nákazy bez zastavení provozu na dole nepodaří zamezit. Vondrák o zastavení těžby ve všech dolech OKD žádal už před šesti týdny. „Hygienici tvrdí, že v té době to nebylo potřeba. Argumentovali jsme příkladem Polska, kde se musely doly zavřít, protože prevence tam sehrávala důležitou roli. U nás se tak nestalo, ale nechci říct, že by šlo o odpovědnost některé hygienické stanice. Byť si myslím, že se to mělo udělat,“ uvedl hejtman.

K tématu

Testování horníků a jejich domácností je legitimní

Je také otázkou, zda OKD dodržovala všechna pravidla, která jim hygienická stanice nařídila, a zda všichni, kteří měli být v karanténě, ji dodržovali. „Vím například o tom, že horníci až druhý den, když přišli do práce, dozvěděli, že jsou pozitivně testovaní. To jsou věci, které se skutečně staly, dít se neměly. Takže problém je vícefaktorový a je důležité se poučit a najít nápravné opatření, aby se to neopakovalo,“ je přesvědčen Vondrák.

Požadavek Pirátů, aby zaměstnanci všech dolů OKD včetně členů jejich domácností byli testováni na nový typ koronaviru, je podle hejtmana reálný. „Požadovali jsme to už minulý týden, na to nepotřebujeme Piráty. Po panu ministrovi jsme při jeho návštěvě našeho kraje chtěli, aby se doly otestovaly. Jde o naprosto legitimní požadavek,“ tvrdí Vondrák.

Podle něj se dohodlo, že se otestují horníci na Dole ČSA, což je asi 200 horníků. „A pokud se ukáže, že mezi nimi jsou nakažení, bylo by nutné přistoupit k plošnému testování. Dle mého názoru tento statistický vzorek bude dostatečným vodítkem pro to rozhodnutí o dalším potřebném testování. Padesát zaměstnanců už bylo testováno a všichni byli negativní,“ upřesňuje Vondrák.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama