Skleněné vánoční ozdoby z perel z Krkonoš se dostaly na seznam UNESCO

Ozdoby

Skleněné vánoční ozdoby z Krkonoš se dostaly na seznam UNESCO

Ruční výroba vánočních ozdob z foukaných skleněných perel je od čtvrtka na reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). Při on-line zasedání o tom rozhodl mezivládní výbor této instituce. Česko tak má na tomto seznamu již sedm položek.

Nominace s názvem Ruční výroba ozdob z foukaných skleněných perlí pro vánoční stromek se týká specifického druhu sklářského řemesla spojeného s vánočními tradicemi. Jeho nositelem je rodinná dílna Rautis v Poniklé a venkovští foukači perlí a navlékači, kteří s dílnou spolupracují a společně vytvářejí tyto osobité vánoční ozdoby. Poniklá je tak jediným místem na světě, kde se dodnes toto tradiční perlařské řemeslo zachovalo.

První dílny z konce 19. století

První dílny na foukané perličky zde vznikaly už na konci 19. století a jejich výrobou se často živily celé rodiny. Způsob foukání perliček a výroby ozdob se od svého počátku příliš nezměnil.

Výhradně česká nominace tradiční krkonošské výroby vánočních ozdob uspěla napodruhé, před dvěma lety ji výbor nepřijal. Při dnešním rozhodnutí výbor poblahopřál České republice k příkladnému způsobu vypořádání připomínek, které vznesl ohledně této nominace v roce 2018 a na základě kterých byla nominace v revidovaném znění znovu předložena pro letošní hodnotící cyklus.

Výrobce skleněných ozdob funguje na stejném místě od roku 1902. Sklárna nabízí přes 20 000 vzorů, některé pocházejí z počátku minulého století. Největší zájem je o tradiční vzory, zejména hvězdy.

Patnácté zasedání Mezivládního výboru pro ochranu nehmotného kulturního dědictví se kvůli pandemii koronaviru koná on-line od 14. do 19. prosince.

Tagy:
Krkonoše výroba UNESCO Česko řemeslo vánoční ozdoby vánoční strom skleněné perly kulturní dědictví dílny Poniklá Rautis dílna pandemie covidu-19 Světové dědictví UNESCO