reklama

Škoda za zavření škol je a bude vysoká, tvrdí učitel roku Tomáš Míka

„Vypovídací hodnota známek se snižuje,“ uvedl předseda školních asociací Tomáš Míka v pořadu Nový den CNN Prima NEWS. Jedno z pozitiv, které krize přinesla, je podle Míky to, že studentům ukáže, jak je důležité se orientovat na vědomosti a schopnosti a že „známky jsou svým způsobem taková polní tráva, marná sláva“. Co si myslí o pravidelném testování studentů a o úlevách v rámci maturit?

reklama

Předseda školních asociací a učitel roku 2020 Tomáš Míka si zvažované pravidelné testování žáků na COVID-19 příliš nedokáže v praxi představit. „Zvláště ne v té fázi, kdy by do školy chodili jen maturanti a ostatní studenty bychom dále učili distančně, protože tuhle variantu jsme si vyzkoušeli už na podzim. Ukázalo se, že přepínání mezi režimem živé a distanční výuky bylo velice náročné, místy možná chaotické.“

K tématu

„Velice oceňuji snahu pana ministra dostat děti co nejdříve do škol, ale zároveň si nemyslím, že by to mělo být učiněno za každou cenu a už vůbec ne za cenu nějakého už opravdu mezního vyčerpávání a možná i roztěkávání učitelů,“ dodal pedagog táborského Gymnázia Pierra de Coubertina.

Známky byly určitě lepší, jejich vypovídací hodnota se snižuje

Nakolik jsou školy nebezpečné, sám vyhodnotit nedokáže. „Vím, že v září se procento nákazy lidí ve školách pohybovalo v nějakých 2,6 procenta, pak se zvyšovalo. Ale myslím, že nošením roušek a dodržováním nějakých základních opatření bychom to mohli zvládnout, protože škoda za zavření škol je a bude vysoká,“ zdůraznil.

A zhoršil se v důsledku distanční výuky prospěch studentů? „Naopak. Známky byly určitě lepší než v předchozích obdobích, protože jsme si samozřejmě uvědomovali, jakým způsobem jsou studenti nuceni studovat. Ale zároveň se určitě snižuje jejich vypovídající hodnota, protože nemůžeme ohlídat, zda například při testech studenti doma neopisují.

Alespoň jedno pozitivum v důsledku kornavirové výuky?

Distanční výuka se podle Míky projeví po návratu do škol v přístupu studentů. „Jinak na tom budou studenti, kteří se orientovali právě na známky, a jinak ti, kteří se orientovali na osvojení vědomostí, schopností. Myslím, že tohle je jedno z těch pozitiv, které krize přinesla. Studentům ukáže, že je důležité se orientovat na vědomosti, schopnosti a že známky jsou svým způsobem taková polní tráva, marná sláva.“

A co říká učitel roku na zrušení písemné práce z povinné češtiny a cizích jazyků u maturity a omezení závěrečných zkoušek učňů ze tří na dvě části? „Vnímám to zase jako další z pokusu, jak studentům pomoci v této náročné situaci. Z mého hlediska to možná až tak nutné není, protože už letním rozhodnutím pana ministra se slohovky stejně přesunuly do takzvané profilové části. To znamená, že už by je neopravoval Cermat, ale učitelé na školách, kteří by k tomu mohli přistupovat individuálněji,“ dodal v závěru.

K tématu

Tagy: školství testování výuka učitel Robert Plaga Nový den žáci ministerstvo školství distanční výuka koronavirus COVID-19 návrat do školy

Další hlavní zprávy

Školství

Rotační výuka na druhém stupni v pondělí skončí. Na VŠ se obnoví přednášky

Rotační výuka na druhém stupni v pondělí skončí. Na VŠ se obnoví přednášky

Návrat dětí do škol se v pondělí 24. května dostane do další fáze. Do lavic již bez rotací usednou všichni žáci druhých stupňů základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií. Bude také stačit pouze jedno testování týdně. Na Twitteru to potvrdil ministr školství Robert Plaga (za ANO). K plné výuce bez střídání se budou moci vrátit také žáci středních škol. Vysoké školy budou moci obnovit teoretickou výuku také 24. května. Podmínkou jsou rozestupy 1,5 metru, rozhodla o tom v pondělí vláda.

Sport

Je*at papeže, měl křepčit Kamara se spoluhráči. Fanoušci Rangers ho označili za rasistu

Je*at papeže, měl křepčit Kamara se spoluhráči. Fanoušci Rangers ho označili za rasistu

A zase Glen Kamara. Na sociálních sítích koluje video, na kterém slaví hráči Rangers titul ve skotské fotbalové lize. Hlouček zpívá známý ostrovní hit Sweet Caroline, kterému ale změnil text a zakomponoval do něho urážku papeže. Mezi zúčastněnými je vidět i finský fotbalista Glen Kamara, který obvinil stopera Slavie Ondřeje Kúdelu z rasismu. Případem se už zabývá policie.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Jak bude vypadat další fáze rozvolnění? Vláda jednala i o plánu obnovy

Sledujte ŽIVĚ: Jak bude vypadat další fáze rozvolnění? Vláda jednala i o plánu obnovy

Národní plán obnovy s investicemi za zhruba 200 miliard korun projedná dnes vláda ANO a ČSSD. Nad rámec řádného programu se ministři budou zabývat i koronavirovou agendou. Projednat by měli například návrh, aby se limit pro sportování uvnitř zvýšil na třicet lidí, případně pravidla pro testování na školách v přírodě. Tiskovou konferenci můžete sledovat od 16:00 v tomto článku.

Korupce je nebezpečnější než terorismus Hamásu. Vládne tu anarchie, tvrdí izraelský agent
Pěsti a kopance. Rozzuřený dav fotbalových fanoušků napadl policii, hlídka ujela
Češi očkovaní v USA se nevyhnou karanténě. Absurdní, tepou experti ministerstvo
Lázně po prodělaném covidu? Na hrazený pobyt dosáhne zatím jen málokdo
reklama
reklama
Barevné kamínky zaplavily Česko. Je to víc cool než lovení pokémonů, tvrdí děti i rodiče

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zaorálek: Od příštího týdne umožníme akce pro tisíc lidí venku a 500 uvnitř
Schyluje se k odvolání Arenbergera? Zeman je na to připraven, Babiš má kam sáhnout
Další články
reklama
reklama