reklama

Škoda za zavření škol je a bude vysoká, tvrdí učitel roku Tomáš Míka

„Vypovídací hodnota známek se snižuje,“ uvedl předseda školních asociací Tomáš Míka v pořadu Nový den CNN Prima NEWS. Jedno z pozitiv, které krize přinesla, je podle Míky to, že studentům ukáže, jak je důležité se orientovat na vědomosti a schopnosti a že „známky jsou svým způsobem taková polní tráva, marná sláva“. Co si myslí o pravidelném testování studentů a o úlevách v rámci maturit?

reklama

Předseda školních asociací a učitel roku 2020 Tomáš Míka si zvažované pravidelné testování žáků na COVID-19 příliš nedokáže v praxi představit. „Zvláště ne v té fázi, kdy by do školy chodili jen maturanti a ostatní studenty bychom dále učili distančně, protože tuhle variantu jsme si vyzkoušeli už na podzim. Ukázalo se, že přepínání mezi režimem živé a distanční výuky bylo velice náročné, místy možná chaotické.“

K tématu

„Velice oceňuji snahu pana ministra dostat děti co nejdříve do škol, ale zároveň si nemyslím, že by to mělo být učiněno za každou cenu a už vůbec ne za cenu nějakého už opravdu mezního vyčerpávání a možná i roztěkávání učitelů,“ dodal pedagog táborského Gymnázia Pierra de Coubertina.

Známky byly určitě lepší, jejich vypovídací hodnota se snižuje

Nakolik jsou školy nebezpečné, sám vyhodnotit nedokáže. „Vím, že v září se procento nákazy lidí ve školách pohybovalo v nějakých 2,6 procenta, pak se zvyšovalo. Ale myslím, že nošením roušek a dodržováním nějakých základních opatření bychom to mohli zvládnout, protože škoda za zavření škol je a bude vysoká,“ zdůraznil.

A zhoršil se v důsledku distanční výuky prospěch studentů? „Naopak. Známky byly určitě lepší než v předchozích obdobích, protože jsme si samozřejmě uvědomovali, jakým způsobem jsou studenti nuceni studovat. Ale zároveň se určitě snižuje jejich vypovídající hodnota, protože nemůžeme ohlídat, zda například při testech studenti doma neopisují.

Alespoň jedno pozitivum v důsledku kornavirové výuky?

Distanční výuka se podle Míky projeví po návratu do škol v přístupu studentů. „Jinak na tom budou studenti, kteří se orientovali právě na známky, a jinak ti, kteří se orientovali na osvojení vědomostí, schopností. Myslím, že tohle je jedno z těch pozitiv, které krize přinesla. Studentům ukáže, že je důležité se orientovat na vědomosti, schopnosti a že známky jsou svým způsobem taková polní tráva, marná sláva.“

A co říká učitel roku na zrušení písemné práce z povinné češtiny a cizích jazyků u maturity a omezení závěrečných zkoušek učňů ze tří na dvě části? „Vnímám to zase jako další z pokusu, jak studentům pomoci v této náročné situaci. Z mého hlediska to možná až tak nutné není, protože už letním rozhodnutím pana ministra se slohovky stejně přesunuly do takzvané profilové části. To znamená, že už by je neopravoval Cermat, ale učitelé na školách, kteří by k tomu mohli přistupovat individuálněji,“ dodal v závěru.

K tématu

Tagy: školství testování výuka učitel Robert Plaga Nový den žáci ministerstvo školství distanční výuka koronavirus COVID-19 návrat do školy

Další hlavní zprávy

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Přesvědčí ČSSD ministry za ANO o uzavření podniků? Vláda jedná o dalším zpřísnění

Sledujte ŽIVĚ: Přesvědčí ČSSD ministry za ANO o uzavření podniků? Vláda jedná o dalším zpřísnění

Kabinet Andreje Babiše má před sebou další jednání vlády. Na něm by se měli ministři opět bavit ještě o tvrdších opatřeních, než jaká platí dnes. Podle ČSSD je třeba omezit a částečně i uzavřít podniky, jinak současná už tak tvrdá opatření nezaberou a za tři týdny budeme tam, kde jsme nyní. Na jednání se bude opět řešit i vyšší nemocenská a testování ve firmách. Tiskovou konferenci po jednání vlády, která je zatím plánována na 17:00, sledujte na CNN Prima NEWS živě.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům
Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Praktičtí lékaři: Pokud se chcete nechat očkovat u svého lékaře, hlaste se přímo u něj
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Další články
reklama
reklama