Ve Velké Británii je Tom Daley národním hrdinou a pokladem už dlouho. Ačkoliv je skokanovi do vody pouze 27 let, zapsal si účast už na čtyřech olympiádách. A na té probíhající v Tokiu vybojoval první zlato. Daleko více však na veřejnosti zarezonovalo to, co Daley předvedl při závodě, který sledoval jen jako divák. Na tribuně totiž pletl.
Zrovna probíhala soutěž skokanek do vody z prkna ve výšce tří metrů. Kamery však občas zabloudily i na téměř prázdnou tribunu, kde sedělo několik účastníků olympiády a členů realizačních týmů. Mezi nimi vyčníval Tom Daley oblečený do sportovního. V poklidu si v hledišti pletl, ze záběrů ale nešlo přesně poznat, co měl být fialový výtvor vlastně zač.
Tom Daley knitting during the women’s final is absolutely sending me #Diving #Olympics pic.twitter.com/JjrUB6DCAq
— ✿ 𝐸𝑠𝑚𝑎 ✿ (@EsmahSultan) August 1, 2021
Rodák z Plymouthu už má v Tokiu splněno, když minulý týden získal po boku Mattyho Leeho zlato ze synchronizovaného skoku z desetimetrové věže. Pro dvojnásobného mistra světa to byl první nejcennější kov z olympiády, na které se představil už čtyřikrát.
Poprvé v roce 2008 v Pekingu ve věku pouhých 14 let. Doma v Londýně o čtyři roky později vybojoval bronz, stejně tak na následujících hrách v Riu de Janeiru.
Zlatý Daleyho suvenýr z akce v Tokiu je a bude uschovaný v měkkém bezpečí. Šampion pro něj totiž upletl kapsičku v barvách britské vlajky, aby medaile neutrpěla škrábance.
Štrikování je zkrátka pro skokana hlavní zálibou a označil ji za svou „tajnou zbraň“, díky které může přijít na jiné myšlenky. „Jedna věc, která mě během celého tohoto olympijského procesu udržovala při smyslech, je moje láska k pletení, háčkování a obecně šití,“ popisoval na svém Instagramu, kde jsou často k vidění jeho díla.
Podepište, než to smažou. Petice proti olympijské transgender vzpěračce zmizela
Petice, která volala po změně pravidel pro transgender sportovce na olympiádách, v tichosti zmizela ze stránek Change.org. Stalo se tak v předvečer premiérového výstupu transgender vzpěračky Laurel Hubbardové, která soutěží v pondělí odpoledne. Podle autorů byla petice odstraněna na základě hlášení, že jde o formu nenávistného projevu.
Daleyho koníček se stal celosvětově známým zvláště díky nedělnímu „představení“ na tribuně. Sám skokan je ale sportovní celebritou už dlouho. Na konci roku ovládl britská média, když přišel s coming outem. V té době šlo v oblasti profesionálních sportovců stále o raritu.
„Chci vám něco říct,“ začínal vyjádření na svém Youtube kanále a pak sdělil, že se zamiloval do muže – teď už manžela – Dustina Lance Blacka.
Po svém tokijském triumfu vyslal Daley vzkaz LGBT komunitě: „Doufám, že každý mladý člen LGBT komunity vidí, že nezáleží na tom, jak se v daný moment cítí osamělý. Nejste sami. Můžete dosáhnout čehokoliv.“ Zároveň dodal: „Jsem nesmírně pyšný na to, že můžu říct, že jsem gay a olympijský šampion.“
Na pódiu i na tiskové konferenci se sešel s čínskými a ruskými závodníky, tedy se zástupci zemí, které neuznávají sňatek stejnopohlavních párů. A tak Daleyho slova zamířila i do těchto států, kde to mají příznivci LGBT velmi složité.
V minulosti – krátce po coming outu – odmítl Daley startovat na závodech v Rusku. Bál se totiž o své bezpečí vzhledem k tomu, jaká homofobní nálada v zemi panuje.