Ředitelé základních škol vítají příspěvek od státu na PCR testování. Někteří ale nejsou spokojeni s tím, že za test dostanou školy pouze 200 korun, a požadují stoprocentní pokrytí nákladů. Nelíbí se jim ani to, že si musí svépomocí zajistit jak dodavatele testů, tak laboratoře, které by vzorky vyhodnocovaly. Pondělní návrat žáků druhého stupně základních škol oznámil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
Vládní krok kompenzovat část nákladů na PCR testování vítá šéf Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. „Podporujeme PCR testy oproti antigenním testům, jelikož jsou přece jen přesnější. Jen mají nevýhodu, že se výsledek dozvíme večer, častěji ale až druhý den. Organizačně je to problém, protože jsou děti celý den ve škole, a pokud je někdo pozitivní, jde celá třída do karantény. To se u antigenních testů neděje. Ale vzhledem k tomu, že se odhalí zhruba jedno pozitivní dítě v každé dvacáté škole, nejde o tak zásadní problém. Už kvůli větší přesnosti PCR testů to považuji za krok vpřed,“ zhodnotil pro CNN Prima NEWS.
S PCR testem na koncert nesmíte, s antigenním na fotbal ano. Absurdní, tvrdí hudebníci
Zatímco sport se pomalinku rozjíždí, kulturní akce se stále nekonají a především hudebníci jsou čím dál zoufalejší. A to dokonce sami přišli se systémem PCR testování, které by si každý návštěvník koncertu zaplatil sám a stát by to nic nestálo. Ministr zdravotnictví dal ale přednost sportu a kultuře výjimku neudělil. Organizátor projektu Cesta ze tmy mluví o plivnutí do tváře až trestném činu ze strany ministra.
Jako minus nicméně vidí fakt, že si školy budou muset sehnat dodavatele i laboratoře, které vyhodnotí nasbírané vzorky. „Mám obavu hlavně o kapacity laboratoří. Neumím si představit, že by se všechno stihlo v pondělí. To by byl strašný nápor,“ uvedl dále Černý. „Může se stát, že někoho vybereme a poté nám bude řečeno, že už nemá kapacitu. V tom vidím slabé místo, kde by mohly nastat nějaké nepříjemnosti,“ dodal zástupce ředitelů základních škol.
„Je ale pořád příjemnější soutěžit o laboratoř, která vyhodnotí PCR testy, než antigenní testy, které si dělají děti samy. A vy nevíte, zda dostaly kvalitní sady,“ doplnil Černý. Pozitivem je také prodloužení intervalu testování dětí na jednou za 14 dní.
Veškeré náklady by měl hradit stát, požaduje ředitelka
Do teplické základní školy na Metelkově náměstí se od pondělí vrátí zhruba polovina druhého stupně. „Místo dosavadních 180 dětí budeme muset otestovat asi 340 dětí. Musíme stihnout otestovat prakticky dvojnásobný počet žáků do 8:00, kdy začíná výuka. Počítáme ale, že druhý stupeň se bude testovat lépe,“ řekl CNN Prima NEWS ředitel školy Michal Chalupný.
Z novoty příliš nadšený není. „Musíme se přizpůsobit. A vyjít se zásobami antigenních testů, protože se mírně zdržely dodávky. Kdybychom testovali PCR testy, na výsledek by se čekalo několik hodin,“ doplnil Chalupný. Jelikož se žáci druhého stupně vracejí do školy po pěti měsících, není v plánu je začít hned zkoušet z učiva. „Prvních pár dní pojmeme jako adaptační,“ dodal Chalupný.
Největší rozvolnění odstartuje v pondělí. V celém Česku se otevřou obchody i školy
Od pondělí čeká celé Česko největší rozvolnění od prosincového uzavření. V celé zemi se plošně otevřou obchody, druhé stupně základních škol a rozšíří se i možnost sportování. Země tak nepůjde dvourychlostním systémem rozvolňování. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci oznámil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
Ředitelka liberecké ZŠ 5. května Iveta Rejnartová nemá zatím k příspěvku na PCR testy žádné bližší informace. Podle ní by ale musel pokrýt veškeré náklady. „Nepřipadá v úvahu, že bychom cokoliv měli platit z našich peněz. Náš provozní rozpočet je tak napjatý, že z něj nemohu platit testování ani částečně. A ani všichni rodiče by na to nebyli ochotni přispívat, protože se spíše testování brání. Základní podmínkou je, že celé náklady uhradí stát, a úplně nejlépe, když nám to nakoupí, protože nejsme schopni dělat nějaká výběrová řízení,“ uvedla.
Pomoci školám ve městě, které přejdou na PCR testy, je připraven ostravský magistrát. „Jsme ochotni jim na testy přispět, částku máme alokovanou v rozpočtu,“ řekla náměstkyně ostravského primátora Andrea Hoffmannová (Piráti). PCR testy považuje za smysluplnější a účinnější a stát by podle ní měl školám proplácet celou částku.
Zaplaťpánbůh za posun, zní z Prahy 9
S PCR testy má zkušenosti Praha 9, která je ve školách používá na vlastní náklady. Starosta městské části a předseda pražské ODS Tomáš Portlík patří k velkým kritikům antigenních testů ve školách a aktuální rozhodnutí hodnotí pozitivně.
„Za každou částku jsem vděčný, se dvěma stovkami se situace výrazně zlepší. Mrzí mě, že to trvalo takhle dlouho, ale zaplaťpánbůh je to posun,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Za sebe je rád, že si může PCR testy a laboratoře domlouvat sám a nemusí se spoléhat na vládu. „Jak jsem jindy kritik, za tohle bych ji pochválil – a to myslím zcela upřímně,“ pokračoval Portlík.
Podle něj se vláda rozhodla ustoupit požadavkům mnohých škol, protože se jí už nedařilo obhajovat používání antigenních testů. „Přišla s tím zřejmě alibisticky, nechtěla riskovat další ostudu. Pokud ale budu jednou za 14 dní platit zhruba čtyři stovky za jeden provedený test a vláda mi na to přispěje 200 korun, považuju to za velice rozumný a adekvátní postup,“ uzavřel politik.