Ubytovací zařízení by se mohla otevřít 24. května. Původně se mluvilo o výrazném omezení jejich kapacity, hoteliéři se proto dokonce obrátili na Nejvyšší správní soud. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) ale slíbil, že bude na vládě usilovat o to, aby zařízení mohla provoz obnovit v plném rozsahu. Hoteliéři ovšem nečekají, že by se turisté vrátili v takové intenzitě, na jakou byla například Praha v předcovidovém období zvyklá.
Původně se s otevřením hotelů a penzionů počítalo v rámci čtvrtého vládního rozvolňovacího balíčku, který bude moci být spuštěný od 17. května. Podle Havlíčka je rozumnější týden počkat, ale nevyžadovat přísná omezení. Proti nim už dříve protestovala Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR), která nevidí žádný důvod pro jakékoliv kapacitní omezení za předpokladu, že budou dodržována režimová opatření a zároveň se budou v hotelích ubytovávat pouze hosté, kteří díky testu, očkování či prodělanému onemocnění nejsou rizikem pro šíření nákazy.
Členové AHR ČR proto začátkem května předložili Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zrušení části mimořádného opatření. „Dostáváme se do paradoxních situací. Jestliže můžu jet na služební cestu a spát v hotelu, proč bych nemohl jet na rekreaci a spát v hotelu, když budu negativně testován? Lidé opatřením už nevěří, protože v nich nespatřují žádnou logiku,“ zdůraznil tehdy prezident asociace Václav Stárek. Kapacita ubytovacích zařízení měla být podle původních plánů omezena na 25 %.
Problém bude mít především Praha
I když se hotely úplně otevřou, stejně se budou pravděpodobně nadále potýkat s problémy. Především v Praze či Karlových Varech, kde jsou zvyklí na masivní nápor zahraničních turistů.
„Letní sezona bude opět ve znamení domácí turistiky, takže ubytovacím zařízením v regionech se bude dařit dobře, podobně jako loni. Zejména Praha a také lázeňská města jako Karlovy Vary, tedy místa z hlediska turismu zcela klíčová, však budou nadále zaostávat dosti citelně za běžným výkonem turistického ruchu. Tato místa jsou totiž na poptávce zahraničních turistů závislá natolik, že je poptávka turistů českých, byť i navýšená oproti předpandemickým letům, nebude s to uspokojivě kompenzovat,“ sdělil CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.
Nejpostiženějším regionem v rámci celé České republiky bude každopádně Praha. „Na tom se zřejmě nic nezmění, protože naše hlavní město láká hlavně cizince. Ti mohou z důvodu nepříjemných restriktivních opatření preferovat ve zvýšené míře dovolenou ve svých domovských zemích. Na tom budou tratit hlavně luxusní hotely, kde se cizinci na rozdíl od Čechů často ubytovávají,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ekonom Štěpán Křeček.
Airbnb může být bezpečnější
V případě, že by došlo k odepsání další letní sezony, mnohé společnosti zaměřené na cestovní ruch by to nemusely přežít. „Již nyní jsou většinou značně předlužené a nutně potřebují generovat příjmy. V tom jim však stále brání restriktivní opatření, která se liší v různých státech, i nechuť některých turistů cestovat ve stále poněkud nejisté době,“ vysvětlil Křeček.
Hotely se stravovacími službami jsou podle něj z hlediska šíření koronaviru rizikové, proto mnozí lidé pravděpodobně oželí cestování do dovolenkových resortů. „Je však možné, že budou cestovat na vlastní pěst, například s využitím Airbnb. Tento typ ubytování se obejde bez kontaktů s dalšími turisty a je srovnatelný s klasickým nájemním bydlením. To by v koronavirové době mohlo mnohé lidi oslovit. Na cenách akcií Airbnb to však zatím není příliš patrné, spíše to vypadá, že pandemie koronaviru rozmach Airbnb zastavila,“ sdělil Křeček.
Situace by však mohla být lepší než v loňském roce. „Vzhledem k již relativně dlouhému období, kdy se učíme žít s koronavirem, a postupující vakcinaci obyvatelstva lze očekávat, že letošní dovolenková sezona bude vydařenější než loňská. Tehdy počet hostů hromadných ubytovacích zařízení v České republice klesl na úroveň 10,778 milionu, což bylo o 51 % méně než v předešlém roce. Počet zahraničních hostů se snížil na 2,784 milionu, což představovalo meziroční pokles dokonce o astronomických 74 %,“ dodal Křeček.