Pandemie nemoci COVID-19 tvrdě dopadla mimo jiné na cestovní ruch. Hoteliéři se tak kvůli uzavřeným ubytovacím zařízením nacházejí v kritické situaci a musí spoléhat na pomoc státu. Ta však stále nepřichází. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) by podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) mělo urychleně začít provozovatelům hotelů vyplácet slíbené dotace.
Resort na konci března ohlásil, že prodlužuje příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID ubytování pro hromadná ubytovací zařízení. To podnikatelům podle AHR ale nepomůže, nacházejí se přitom kvůli pandemii koronaviru v kritické situaci. Rychlost pomoci je tak klíčová, uvedla AHR v tiskové zprávě.
Hotely otevírají jen kvůli nám. Vlček popisuje logistické manévry při cestách Slavie
Zatímco naprostá většina Čechů zůstává v posledních měsících uzamčená v doma v republice, fotbalisté Slavie Praha se od konce září podívali do Dánska, Izraele, Německa, Francie, Anglie a teď je čeká výprava do Skotska. Z dané země v této době vidí jen letiště, hotel a stadion, ale to nikomu nevadí. Hlavně, že se může hrát. V dnešní covidové době zvláště složitou organizaci fotbalových „zájezdů“ má na starosti vedoucí mužstva Stanislav Vlček.
MMR však tvrdí, že činí nezbytné kroky, aby co nejdříve obdrželo k programu notifikaci Evropské komise a mohlo začít žádosti proplácet, uvedl Vilém Frček z Odboru komunikace resortu. Příjem žádostí do dotačního titulu COVID ubytování II začal pro velké ubytovací provozy 1. února, skončit měl minulý týden. MMR v pátek ohlásilo, že program upravilo, když zvýšilo limit, který může jeden žadatel podle rozhodnutí Evropské komise (EK) čerpat z veřejné podpory, z 800 000 eur (asi 21 mil. Kč) na 1,8 mil. eur (asi 47 mil. Kč).
S tímto argumentem však hoteliéři nesouhlasí. „Notifikační rozhodnutí EK ze dne 16. prosince 2020 konstatuje, že komise nebude vznášet námitky k úpravám programů. Ptáme se tedy, proč proces trvá tak dlouho a případně, proč není program, který navazuje na první výzvu, již administrativně vyřízen a proplácen. Argumenty, že míček je na straně Evropské komise, jsou velmi slabé a našim podnikatelům rozhodně nepomohou,“ uvedl prezident AHR Václav Stárek.
Podnikatelé musí nadále splácet své závazky
Prodleva ve vyplácení dotací z druhé výzvy COVID ubytování může podle Stárka způsobit provozovatelům ubytovacích zařízení problémy s podáním žádostí do dalších podpůrných programů. Ministerstvo průmyslu a obchodu 12. dubna zahájí příjem žádostí do COVID 2021. Jeho prostřednictvím bude stát podnikatelům s propadem alespoň 50 % přispívat 500 korun na zaměstnance na den. Ubytovací provozy ale nebudou smět pomoc čerpat za stejné období, na které žádaly o dotaci z COVID ubytování.
Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Zavřená divadla, kina či zrušené koncerty a neuskutečněné výstavy. Kulturní život v České republice již mnoho měsíců nefunguje, umělci a pracovníci v kultuře řeší existenční problémy. Spoléhali na státní pomoc, která měla přijít v podobě třetího programu COVID kultura. Značná část umělců a pracovníků však při čtení podmínek zjistí, že nemá na podporu právo.
AHR také upozornila, že podnikatelé musejí nadále splácet své závazky, aniž by jim byl umožněn provoz. Momentálně je podle asociace více než pětina podnikatelů v situaci, kdy mohla udržet firmu maximálně do konce března a dalším 20 procentům hrozí bankrot v průběhu dubna.
MMR skrze Frčka doplnilo, že v prosinci až lednu podnikatelům v ubytování vyplatilo dotace z první výzvy COVID ubytování zhruba ve výši 2,4 miliardy korun. Ubytovací zařízení mohla o dotace za jarní nucené uzavření, které trvalo 72 dní, žádat od 11. září do 3. listopadu. Provozovatelé podali 5 528 žádostí v objemu 2,5 miliardy korun. Na program bylo vyčleněno 3,3 miliardy korun.
Restrikce přes Velikonoce připraví hoteliéry o desítky milionů
Protiepidemická opatření přes Velikonoce připraví hoteliéry podle největších tuzemských rezervačních portálů Hotel.cz a Spa.cz o desítky milionů korun. Ještě na začátku roku byli lidé optimističtí a pobyty na velikonoční víkend si zamlouvali. Zájem o dovolenou přes Velikonoce výrazně rostl od ustanovení Velkého pátku svátkem, poprvé ho takto Češi oslavili v roce 2016.
Přestože se Česká republika od podzimu potýká s druhou vlnou pandemie koronaviru, lidé ještě na začátku letošního roku věřili v uvolnění opatření a vytvářeli podle manažera portálu Hotel.cz Milana Petra několik rezervací denně na velikonoční pobyty. „Postupně se nám tak nastřádaly i na tento rok velikonoční rezervace za více než devět milionů korun, které budou hoteliérům bohužel chybět,“ poznamenal.