Řešení krize? Skopeček by rušil povolenky, Fiala z SPD by dal sbohem lipské burze

Patrik Nacher a Radim Fiala v Partii (28. 8. 2022)

PARTIE Terezie Tománkové 28.8.2022

Energetická krize žene ceny elektřiny a plynu stále vzhůru a politici v posledních dnech hledají způsob, jak současnou situaci stabilizovat. Hosté nedělní Partie – Patrik Nacher (za ANO), Jan Skopeček (ODS), Jakub Michálek (Piráti) a Radim Fiala (SPD) – představili odlišná řešení krize.

Zvláště rázný by v současnosti byl Fiala z SPD. Požaduje, aby Česko opustilo komoditní burzu v Lipsku (kde Praha elektřinu kupuje), která podle něj nese zodpovědnost za drahé české energie. „Tato vláda řeší důsledky vysokých cen energií, ale jestli chce opravdu něco vyřešit, musí se věnovat příčině, tedy musí snížit ceny energií. Pokud budeme látat jen důsledky, tak nás to doběhne. Za dva, tři roky to může znamenat velký ekonomicko-sociální problém v naší společnosti,“ řekl poslanec SPD.

Podle něj nedává smysl přístup vlády, která chce čekat na celoevropské řešení energetické krize. „Žádné evropské řešení totiž nebude existovat, budou existovat jenom národní řešení. Španělsko, Portugalsko, Slovensko, Polsko zastropovaly energie, pohonné hmoty. Naše vláda musí mít politickou odvahu to udělat,“ zmínil Fiala.

Konec emisních povolenek?

Také Skopeček z ODS volá po zásadní změně dočasného evropského přístupu k energiím. Státy by ale podle něj měly řešit krizi společně. A cesta vede prý přes emisní povolenky. „První věcí by mělo být zrušení emisních povolenek nebo vydání více povolenek. Zelení politici v Evropě ještě neprozřeli. Emisní povolenky jsou nástroj, který energie zdražuje. Další věc je energetická politika Německa, které se rozhodlo, že zachová tři jaderné elektrárny. Musí se znovu do jádra investovat a otevírat nové elektrárny. Po nějaké době si musíme přiznat, že tu bude i uhlí o něco déle, aby byl dostatek elektřiny,“ myslí si Skopeček.

V Partii také hájil pravidla volného trhu. V současné situaci to totiž podle něj nebyl trh, kdo selhal. „Energetický sektor má pramálo společného s volným trhem. Neselhává trh s energiemi, selhává politika, která začala trh ovlivňovat,“ řekl.

Každý sám za sebe

S dalším způsobem řešení energetické krize přispěchal v Partii poslanec Nacher, který prohlásil, že způsoby tlumení dopadů růstu energií měl připravené už začátkem roku. „Problém vidím v tom, že se snažíme o dohodu na úrovni EU, když se k tomu už odhodlaly země jako Španělsko a Portugalsko. Je potřeba otevřít debatu o tom, jak funguje lipská burza. Ten smysl by měla, kdyby se tam prodávaly přebytky. Je tu absurdní situace, když máme přebytek elektřiny, ale musíme ji kupovat draho. Jednotlivé země EU to řeší samy, nevím, proč čekáme, že se dohodnou všichni,“ soudí poslanec za ANO.

Za vše může Putin?

Pirátský poslanec Michálek v Partii odmítal, že za krizi může zelená politika Bruselu. Podle něj situaci způsobila ruská invaze na Ukrajinu. Michálek soudí, že Česko je mnohem více napojené na evropskou energetickou síť než zmíněné Španělsko nebo Portugalsko. „Situace je velmi těžká. Příčinou není zelená politika, ale válka. Putin škrtí dodávky plynu, do toho mají jaderné elektrárny ve Francii potíže, něco způsobí i ty povolenky, je to ale zhruba deset, dvacet procent ceny. My jako Piráti jsme říkali, že je potřeba dočasně revidovat systém povolenek. Je také nesmysl, aby Němci vypínali jaderné elektrárny,“ uzavřel Michálek.

Velkou politickou debatu si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy: