Skopeček: Kritika odměn ČEZ? Kvůli populismu riskujeme, že budeme mít průměrné manažery

Jan Skopeček

Co na to vaše peněženka 30.5.2022

Skupina ČEZ zveřejnila odměny, které za rok 2021 dostanou členové představenstva energetické společnosti. Celkem si přijdou na 135 milionů, generálnímu ředitelovi Danielu Benešovi připadne téměř 35 milionů. Zpráva však vyšla v době, kdy ČEZ oznámil další zdražování. Kritiku výše odměň ale odmítají někteří politici i experti. Poslanec Jan Skopeček (ODS) v pořadu Co na to vaše peněženka varoval před populismem a průměrnými manažery.

„Snad žijeme v právním světě, kde stát musí manažerské smlouvy respektovat a případnou odměnu vyplatit. Odměny nevybočují z výše obvyklé v podnicích v soukromé sféře. Chceme-li mít špičkové manažery, musíme akceptovat takové podmínky i ve státních firmách,“ uvedl Skopeček.

Dodal, že kdyby vysoce postavení manažeři pobírali nižší platy, nebyl by ČEZ veden dobře. „Nebude ziskový a ani státní rozpočet nedostane tak velkou dividendu. Manažeři splnili kritéria a nezáleží jen na cenách energií. Mají i další úkoly, které musí splnit,“ pokračoval a připomněl, že výše odměn za rok 2021 se nijak neliší od těch v minulých letech.

„Musíme to akceptovat. Neriskujme kvůli populismu, že se do vedení takových firem dostanou průměrní nebo podprůměrní manažeři, kteří budou mít špatné výsledky. Ušetříme na platech, ale ztratíme miliardy ze zisku,“ dodal.

Naopak poslanec hnutí ANO Patrik Nacher výši odměn označil za necitlivé rozhodnutí. „Na jedné straně vidíme skokové zdražování, na druhé rekordní zisk. Souvisí to s tím, že zisk ČEZ promění v rekordní dividendu a část peněz se vrátí zpět spotřebitelům. Z kontextu to rozhodnutí – kdy nevíme, v jaké výši se dividendy vrátí v podobě podpory pro lidi – nevyvolává dobrý pocit,“ mínil Nacher.

Odměny se mají měnit

Dodal, že by se výše odměn měla řešit vždy v daném roce. „Nejsou to pravidla navždy, je to potřeba vnímat v kontextu toho, co se děje. Odměna v minulosti byla adekvátní, nyní by měla být změněna. Od toho jsou v ČEZ zástupci státu. Ten je nejvyšším akcionářem a definuje, jak se budou odměny vyplácet,“ dodal.

Lehce kritický byl i poslanec Pirátů Jakub Michálek. „Respektujeme dohodnuté smlouvy, a když někdo řídí velkou firmu, náleží mu adekvátní odměny. Musíme ale pochopit realitu, kdy kuchařkám a dalším pracovníkům byly zmrazeny platy, stejně tak úředníkům. Manažeři sice splnili kritéria, ale určitá etičnost by u firmy kontrolované státem byla na místě,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Hosty pořadu byli i experti – Jiří Gavor a Petr Musil, kteří výši odměn hájili. „Víme, že to lidi naštve – především ty, kteří dostali oznámení o navýšení cen – ale vypovídá to o tom, že se dodržují manažerské smlouvy, které byly kdysi uzavřeny. Kdyby je stát nyní nevyplatil, porušuje závazek. Ačkoliv se mohou zdát odměny až nemorální, zdaleka nevybočují z pravidel velkých korporací,“ uvedl Gavor.

Musila zarazilo, že lidi výše odměn překvapili až letos. „V minulém roce byly výplaty ve stejné výši a nikoho to nepobuřovalo. Souhlasím s Gavorem, je to odměna za vedení podniku, který vydělává skoro 10 miliard ročně. Stát by si měl rozmyslet, zda chce mít firmu, která bude vydělávat, nebo chce mít ČEZ proto, aby nějak ovládal energetický trh. Ale nelze mít firmu, která se bude chovat tržně a vydělávat peníze a zároveň v ní pracovali lidé za průměrnou mzdu,“ uzavřel.

Tagy: