RADAR: Teploty spadnou hluboko pod bod mrazu, pak přijde zlom. Sadaře ale čeká kritická noc

Počasí (6. 4. 2025)

Česko má před sebou poslední noc, během které jej potrápí studený arktický vzduch. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V platnosti proto nadále zůstává výstraha před mrazy ve vegetačním období – v noci teploty klesnou až na -8 °C. Ohrožena je hlavně úroda ovocných stromů. Meteorologové následně varovali, že na nejsilnější mráz se mají připravit lidé v Čechách. Během příštího týdne se začne pozvolna oteplovat.

V neděli ráno Česko čeká skoro jasná až polojasná obloha, informují meteorologové. „Během dne očekáváme proměnlivou, převážně zvětšenou oblačnost s ojedinělými přeháňkami na severovýchodě, které budou většinou sněhové,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS meteorolog ČHMÚ Pavel Kopeček.

ČTĚTE TAKÉ: Kdy začíná jaro? Máme čtyři druhy a tři různá data, rovnodennost se posouvá

Ranní teploty se pohybovaly mezi 0 a -4 °C. V platnosti proto zůstává výstraha před mrazem ve vegetačním období, která se vztahuje na celé naše území a bude platit až do pondělních osmi hodin ráno. Mráz může poškodit zejména kvetoucí ovocné stromy.

Situaci ve svém kraji můžete sledovat prostřednictvím radaru:

Pozn.: K zobrazení aktuální situace rozklikněte na radaru v levém horním rohu příslušnou kategorii. Na časové ose ve spodní části si pak zvolte den a hodinu, která vás zajímá.

Mírně lepší situace by měla ale být na Moravě a ve Slezsku, kde bude foukat a objeví se i více oblačnosti, která přispěje k lehce vyšším teplotám, uvedli meteorologové v příspěvku na síti X. Během dne naměříme hodnoty mezi 3 a 7 °C.

Sadaři se musí připravit na kritickou noc

Kritická bude pro sadaře i noc na pondělí. Nad naším územím je totiž stále arktický vzduch přicházející ze severovýchodu. Nejvíce by měly klesnout teploty v Čechách, a to kvůli slabšímu větru. Podle modelu předpokládaných teplot půjde většinou o rozmezí mezi -2 až -5 °C, na pomezí mezi Plzeňským a Jihočeským krajem mohou teploměry naměřit i -8 °C.

Ve východní polovině státu by se noční teploty měly držet kolem nuly.  „I tak nás ale s ohledem na kvetoucí ovocné stromy čeká další kritická noc, a to hlavně v oblasti Čech. Všem pěstitelům přejeme hodně štěstí v souboji s mrazem,“ napsali meteorologové na síti X během sobotního odpoledne.

Během pondělí se dočkáme povětšinou oblačné až zatažené oblohy, byť v Čechách bude místy polojasno. V severovýchodní polovině České republiky se místy objeví sněhové přeháňky, které v polohách pod 500 metrů nad mořem mají přecházet ve srážky smíšené nebo dešťové. Teploměry ukáží hodnoty mezi 4 a 8 °C.

Od úterý se začne oteplovat

V úterý bude oblačno až zataženo. Místy se vyskytne déšť nebo přeháňky, které v polohách nad 600 metrů nad mořem mají být sněhové. Teploty budou oscilovat mezi 8 a 12 °C.

Středeční obloha bude oblačná až polojasná. Na severovýchodě se objeví ojedinělé přeháňky, které v polohách nad 600 metrů nad mořem budou z rána sněhové. Rtuť teploměrů se bude pohybovat mezi 9 a 13 °C.

Povětšinou oblačné oblohy se dočkáme i po zbytek příštího týdne. Teploty se postupně vyšplhají až na 16 °C.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Reverzní blesk v Georgii: Dechberoucí záběry ukazují, jak při bouři vystřelil od země k nebi

Tagy: