reklama

Nebudou peníze na sociální služby, skončí slevy na jízdné, varuje ČSSD

Představitelé ČSSD na tiskové konferenci zkritizovali daňové změny, které ve Sněmovně prosadil jejich koaliční partner ANO společně s ODS. Podle sociálních demokratů může v důsledku dojít ke zrušení slev na jízdné pro důchodce a studenty. Mohou podle nich chybět také peníze v sociálních službách či v kultuře a vědě.

reklama

„To co navrhl pan premiér je cesta, jak oslabit Českou republiky a stát. Je to také obrovská nespravedlnost. Toto není cesta, našim cílem je pomoci ekonomice a podpořit spotřebu,“ uvedl předseda strany Jan Hamáček.

O daňovém balíčku rozhodne Senát. „Sociální demokracie přišla s kompromisním pozměňovacím návrhem, který také snižuje daně, ale ne tak nespravedlivě, řeší také kompenzace pro kraje. Věřím, že ve finále zvítězí Česká republika,“ uvedl.

ČSSD prosazuje daňové sazby 19 a 23 procent, zvýšení daňové slevy na poplatníka z 24 840 na 30 000 korun a obcím a krajům chce zvýšit podíl na příjmech z výběru daně od fyzických osob. Hamáček doufá, že zvítězí varianta, která nepoškodí stát. „ČSSD nemůže sedět a nečinně přihlížet, jak pravicová ad hoc většina prohlasovává věc, která náš stát zásadně mění,“ dodal.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek zase řekl, kde všude mohou peníze chybět. „Nebude ani na investice v oblasti přídavků na děti, skončí sleva na jízdné pro důchodce a studenty, nebude ani na kulturu a vědu,“ pokračoval. Ministryně práce Jana Maláčová dodala, že nebudou peníze na sociální služby.

Daňový balíček a vládní rozepře

Kdyby v Česku nebyla složitá situace kvůli pandemii, ČSSD by patrně vyvolala dohodovací řízení podle koaliční smlouvy s hnutím ANO. „Ale v situaci, kdy je krize, to na prostor není,“ uvedl. Návrhy straníků na odchod z vlády zaznamenal. „Za nás má ale smysl zabojovat, což právě děláme, uvedl. Uvítal by, kdyby v Senátu prošel kompromis

Atmosféra mezi vládními ANO a ČSSD zhoustla kvůli daňovým změnám, které babišovci prohlasovali spolu s ODS. Od některých sociálních demokratů se ozývají hlasy, že by strana měla opustit vládu Andreje Babiše kvůli sporům ohledně zrušení superhrubé mzdy.

K odchodu ze Strakovy akademie vyzval například hejtman Pardubického kraje a někdejší místopředseda ČSSD Martin Netolický. Šéf ČSSD Jan Hamáček ale takový postup odmítl.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dal nicméně ČSSD najevo, že by mu ztráta koaličního partnera zase tak nevadila. „Pokud by skončili, tak bych se sebral, vzal s sebou na Hrad pět jmen a vláda by pokračovala. V době, kdy nás ohrožuje koronavirová pandemie, země potřebuje funkční kabinet,“ řekl Babiš v sobotním rozhovoru pro Právo.

To, že by šlo o porušení koaliční smlouvy, premiér neřeší. Dokument, který ANO a ČSSD podepsaly v roce 2018 při vzniku vlády, říká, že pokud pět ministrů jmenovaných za ČSSD podá demisi, musí premiér a všichni ministři za ANO podat demisi do sedmi dnů. Babiš by ale podle svých slov podal demisi jen v případě, že by Sněmovna vyslovila vládě nedůvěru.

Rozbroje v koalici vyvolal daňový balíček. Sněmovnou prošel díky hlasům poslanců ANO a ODS návrh Babiše na nové sazby daně z příjmu z hrubé mzdy 15 a 23 procent. ČSSD to nepodpořila, podle ní půjde o velký nápor na rozpočet. Hamáček předložil vlastní návrh na sazby 19 a 23 procent a na zvýšení daňové slevy na poplatníka měsíčně o 200 korun. Sociální demokraté poté nepodpořili návrh státního rozpočtu na jednání rozpočtového výboru.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

reklama

Domácí zpravodajství

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Riziko úmrtí je i po vyléčení těžkého covidu výrazně vyšší. V ohrožení jsou mladší lidé

Lidem, kteří měli těžší průběh onemocnění COVID-19, hrozí větší riziko nakažení se dalšími nemocemi či dokonce smrti. Vyplývá to ze studie výzkumníků floridské univerzity. Vědci prověřili zdravotní stav více než 13 tisíc osob. U těch s těžším průběhem bylo vyšší riziko, že do roka od nákazy zemřou. Toto riziko bylo vysoké zejména u mladších pacientů.

reklama