reklama

Nebudou peníze na sociální služby, skončí slevy na jízdné, varuje ČSSD

Představitelé ČSSD na tiskové konferenci zkritizovali daňové změny, které ve Sněmovně prosadil jejich koaliční partner ANO společně s ODS. Podle sociálních demokratů může v důsledku dojít ke zrušení slev na jízdné pro důchodce a studenty. Mohou podle nich chybět také peníze v sociálních službách či v kultuře a vědě.

reklama

„To co navrhl pan premiér je cesta, jak oslabit Českou republiky a stát. Je to také obrovská nespravedlnost. Toto není cesta, našim cílem je pomoci ekonomice a podpořit spotřebu,“ uvedl předseda strany Jan Hamáček.

O daňovém balíčku rozhodne Senát. „Sociální demokracie přišla s kompromisním pozměňovacím návrhem, který také snižuje daně, ale ne tak nespravedlivě, řeší také kompenzace pro kraje. Věřím, že ve finále zvítězí Česká republika,“ uvedl.

ČSSD prosazuje daňové sazby 19 a 23 procent, zvýšení daňové slevy na poplatníka z 24 840 na 30 000 korun a obcím a krajům chce zvýšit podíl na příjmech z výběru daně od fyzických osob. Hamáček doufá, že zvítězí varianta, která nepoškodí stát. „ČSSD nemůže sedět a nečinně přihlížet, jak pravicová ad hoc většina prohlasovává věc, která náš stát zásadně mění,“ dodal.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek zase řekl, kde všude mohou peníze chybět. „Nebude ani na investice v oblasti přídavků na děti, skončí sleva na jízdné pro důchodce a studenty, nebude ani na kulturu a vědu,“ pokračoval. Ministryně práce Jana Maláčová dodala, že nebudou peníze na sociální služby.

Daňový balíček a vládní rozepře

Kdyby v Česku nebyla složitá situace kvůli pandemii, ČSSD by patrně vyvolala dohodovací řízení podle koaliční smlouvy s hnutím ANO. „Ale v situaci, kdy je krize, to na prostor není,“ uvedl. Návrhy straníků na odchod z vlády zaznamenal. „Za nás má ale smysl zabojovat, což právě děláme, uvedl. Uvítal by, kdyby v Senátu prošel kompromis

Atmosféra mezi vládními ANO a ČSSD zhoustla kvůli daňovým změnám, které babišovci prohlasovali spolu s ODS. Od některých sociálních demokratů se ozývají hlasy, že by strana měla opustit vládu Andreje Babiše kvůli sporům ohledně zrušení superhrubé mzdy.

K odchodu ze Strakovy akademie vyzval například hejtman Pardubického kraje a někdejší místopředseda ČSSD Martin Netolický. Šéf ČSSD Jan Hamáček ale takový postup odmítl.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dal nicméně ČSSD najevo, že by mu ztráta koaličního partnera zase tak nevadila. „Pokud by skončili, tak bych se sebral, vzal s sebou na Hrad pět jmen a vláda by pokračovala. V době, kdy nás ohrožuje koronavirová pandemie, země potřebuje funkční kabinet,“ řekl Babiš v sobotním rozhovoru pro Právo.

To, že by šlo o porušení koaliční smlouvy, premiér neřeší. Dokument, který ANO a ČSSD podepsaly v roce 2018 při vzniku vlády, říká, že pokud pět ministrů jmenovaných za ČSSD podá demisi, musí premiér a všichni ministři za ANO podat demisi do sedmi dnů. Babiš by ale podle svých slov podal demisi jen v případě, že by Sněmovna vyslovila vládě nedůvěru.

Rozbroje v koalici vyvolal daňový balíček. Sněmovnou prošel díky hlasům poslanců ANO a ODS návrh Babiše na nové sazby daně z příjmu z hrubé mzdy 15 a 23 procent. ČSSD to nepodpořila, podle ní půjde o velký nápor na rozpočet. Hamáček předložil vlastní návrh na sazby 19 a 23 procent a na zvýšení daňové slevy na poplatníka měsíčně o 200 korun. Sociální demokraté poté nepodpořili návrh státního rozpočtu na jednání rozpočtového výboru.

Tagy:
Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou
OH 2021

Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou

Nepatřila mezi nasazené hráčky a fanoušci jí před olympiádou ze všech českých tenistek věřili snad nejméně. Teď Markétu Vondroušovou dělí jediná výhra od zisku zlaté medaile. V semifinále si 22letá rodačka ze Sokolova poradila se světovou šestkou z Ukrajiny Elinou Svitolinovou ve dvou setech 6:3 a 6:1 a nyní ji čeká poslední překážka v podobě Švýcarky Belindy Bencicové.

Zákaz vstupu neočkovaným. Google a Facebook zavádí nová pravidla pro své zaměstnance

Internetoví giganti Google a Facebook ve středu oznámili, že od svých zaměstnanců budou před jejich návratem do společných kanceláří požadovat očkování proti nemoci COVID-19. Více než 130 000 zaměstnanců Googlu to e-mailem oznámil šéf firmy Sundar Pichai. V případě Facebooku se povinné očkování zatím bude vztahovat na zaměstnance ve Spojených státech, informovala agentura AP. Oznámení přichází krátce poté, co o podobném kroku rozhodly americké veřejné instituce.

Živě
ON-LINE: Schweiner s Perušičem po covidu zvítězili. Česko má jisté další medaile

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se probojovaly do finále. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

Sledujte 360° s Robertem Šlachtou: Kdo z politiků ho štve a jak to má se ženami?

Volební modely připisují hnutí Přísaha šanci na poslanecká křesla. Proč ale nechce jeho předseda a expolicista Robert Šlachta říct, s kým by spolupracoval na úrovni dolní komory či přímo ve vládě? Kteří politici ho v poslední době naštvali? V čem spatřuje své slabiny a jak to má se ženami? To vše poodhalí speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor s Robertem Šlachtou můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Počet nakažených v ČR dál klesá. Epidemie koronaviru zpomaluje už 11 dní v řadě

Počty nově potvrzených případů koronaviru v tuzemsku v mezitýdenním srovnání dál klesají, ve středu jich laboratoře odhalily 195, o 37 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se pod hodnotou jedna, což značí zpomalování epidemie, drží 11 dní v řadě, nyní je 0,86. Za celou Českou republiku je nyní 12 případů na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní, o dva méně než před týdnem.

Zrada a zklamání. Hamáček na nás kašle, Sobotka by to neudělal, zní z části ČSSD

Zrada a zklamání, alespoň tak popisují své pocity někteří starostové ČSSD, kteří se rozhodli odejít z jihomoravské kandidátky poté, co do ní zasáhlo stranické grémium. Místo toho, aby se vedení sociální demokracie soustředilo na boj o politické přežití, opět se potýká s vlnou nesouhlasu a hromadných odchodů. Předseda Jan Hamáček je navíc na dovolené a zřejmě doufá, že problémy tak nějak vyšumí.

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?

V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.

reklama