Prezidenta Petra Pavla čeká rozhodnutí o valorizaci důchodů. Zdroj: Tomáš Kačmár
Prezident Petr Pavel se vyjádří ke kontroverznímu návrhu na snížení mimořádné valorizace penzí. Ve středu se kvůli tomu sešel se zástupci opozičního hnutí ANO. Pokud Pavel návrh podepíše, senioři dostanou od června přidáno 760 namísto 1 770 korun. V opačném případě by vládě premiéra Petra Fialy (ODS) zkomplikoval snahu o snížení zadlužení státu – dopad vyšší valorizace na státní kasu se jen pro letošek odhaduje na 19 miliard. Oznámení Petra Pavla můžete sledovat v tomto článku živě od 16:15.
Petr Pavel po schůzce s členy hnutí ANO uvedl, že svůj názor na novelu sdělí právě ve středu odpoledne. Opoziční zástupci s prezidentem hovořili o ekonomických, právních, sociálních a politických aspektech, které návrh provázejí. Pavel konstatoval, že právní rámec má posoudit Ústavní soud.
Pokud by prezident zákon vetoval, tak by vládnímu kabinetu pořádně zkomplikovala přijetí návrhu. Předloha by se totiž vrátila zpět do Poslanecké sněmovny a zřejmě by se nestihla přehlasovat. Podle vládních politiků totiž musí zákon vyjít ve sbírce do 22. března. Už při prvním projednávání nižší valorizace probíhaly v dolní komoře velké obstrukce a přijetí zákona trvalo téměř 100 hodin.
ČTĚTE TAKÉ: Nezvýšíme daně, zachováme valorizace důchodů, slibovala vláda. Co všechno nakonec nesplní?
Důchody mají při mimořádné červnové valorizaci vzrůst podle novely v průměru o 760 korun. Podle nyní platných zákonných pravidel by to bylo průměrně o 1 770 korun. Kabinet snížení zdůvodňuje snahou o stabilizaci veřejných financí v letošním roce i v dalších letech.
O tématu již ve vysílání CNN Prima NEWS hovořili mnozí odborníci. Podle komentátora MF Dnes Miroslava Koreckého by bylo vetování zákona vyhlášením menší války vládě. „Myslím, že sám zvolený prezident má těžkou hlavu, jak se zachovat a z této složité situace vymanévrovat,“ řekl Korecký v pořadu K věci. „Byl zvolen táborem, který se takřka rovná tomu vládnímu. Na druhou stranu chce být populárním prezidentem, snaží se oslovit i tu část společnosti, která ho nevolila. To jsou z velké části třeba penzisté,“ dodal.
Komentátor Martin Schmarcz upozorňuje, že se vláda dříve bála na valorizace sáhnout. „Hrozně stála o to, aby prezidentské volby nevyhrál Andrej Babiš, aby uspěl Petr Pavel. Proto by bylo podle mě velice neseriózní, kdyby Pavel ten zákon jako prezident vetoval. Sám musí dobře vidět, že vláda tak neučinila dřív hlavně kvůli tomu, aby mu umožnila vyhrát,“ řekl Martin Schmarcz ve vysílání CNN Prima NEWS.