Záznam miliardářova startu
V neděli odpoledne pokořil britský miliardář Richard Branson další milník v dobývání vesmíru. Jako první člověk v historii se vydal pod křídly své společnosti Virgin Galactic do kosmu na palubě stroje, na jehož vývoji se sám podílel. Ukradl tak miliardářský primát Jeffu Bezosovi, který se do vesmíru vydá až devět dní po něm.
Vládní agentury celého světa v posledních měsících jen přihlížejí, jak taktovku vesmírného byznysu převzaly soukromé společnosti, které pokořují jeden milník za druhým. Poté, co Elon Musk se svojí firmou SpaceX dostal americké astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici, chtěl o sobě dát vědět také Branson se společností Virgin Galactic. Výstřední Brit tvoří spolu s Muskem a Bezosem trojici miliardářů, kteří mezi sebou soupeří o nejrychlejší nastartování vesmírného turismu.
Branson se jako první z trojlístku vydal do vesmíru osobně. A to na vesmírné lodi VSS Unity, kterou do výšky vynesl speciální letoun WhiteKnightTwo. Oba dopravní prostředky pochopitelně spadají do flotily Virgin Galactic. Na rozdíl od klasických vesmírných raket tak Bransonova výprava začala na ranveji.
Hvězdné války miliardářů: USA a Sovětský svaz vystřídali v dobývání kosmu boháči
Kdo dřív přijde, ten dřív letí. Mezi světovými boháči vládne nová móda. Závody v tom, kdo bude první ve vesmíru. Zatímco ještě před několika dny to vypadalo na Jeffa Bezose, prvním člověkem na palubě soukromé kosmické lodi zřejmě bude Richard Branson. Závody v dobývání kosmu však fakticky odstartoval Elon Musk.
SpaceShipTwo vynesl eskadru během 45 minut zhruba do výšky 15 kilometrů. V ten moment se VSS Unity díky raketovému pohonu odpoutal od mateřské lodi a vyletěl vstříc ke hvězdám. Stroj dokáže letět rychlostí až 3 700 kilometrů za hodinu a během pár minut se hravě dostal k hranici vesmíru. V suborbitálním prostoru Bransonův výstup skončil.
Britský miliardář totiž na rozdíl od konkurentů nechce primárně létat na orbitu či vesmírnou stanici, nýbrž hodlá lidem nabízet vyhlídkové lety k suborbitálnímu prostoru, odkud je Země lépe viditelná. Bransonův stroj tak byl během většiny doby letu ovlivňován zemskou gravitací a stav beztíže si výletníci užili jen chvíli.
Branson, který mimo jiné založil také leteckou společnost Virgin Atlantic, se pochopitelně nevydal do vesmíru sám. Vzal se sebou na palubu svých pět spolupracovníků.
Welcome Sirisha Bandla, Colin Bennett, and Beth Moses — our expert crew members joining @richardbranson on our #Unity22 test flight. Watch LIVE this Sunday at https://t.co/5UalYT7Hjb. @SirishaBandla @VGChiefTrainer pic.twitter.com/F4ZrGnH3vo
— Virgin Galactic (@virgingalactic) July 5, 2021
Lety do vesmíru s sebou zpravidla nesou i významná rizika. Také Virgin Galactic se v minulosti potýkala s řadou karambolů, při jednom z testovacích letů v minulosti dokonce zemřel jeden z kopilotů. Bransonův tým si ale riziko dalšího neúspěchu nepřipouštěl.
Byl Branson prvním vesmírným turistou?
Prvním člověkem, který nebyl astronaut a přesto se vydal s kvalifikovanou posádkou do vesmíru, byl americký milionář Dennis Tito, který tak učinil již v roce 2001. On sám se ale za turistu nepovažoval, jelikož zamířil do kosmu v zájmu vědy.
Ani Branson ale není typickým turistou, jelikož se na vývoji letounu, který ho vynesl ke hvězdám, sám podílel. Navíc společnost Virgin Galactic vlastní. Na typického vesmírného turistu tak historie zatím čeká.
Čtveřice uprostřed se už v neděli vydá pod vlajkou společnosti Virgin Galactic do vesmíru. Zdroj: Profimedia.cz
Čtveřice uprostřed se už v neděli vydá pod vlajkou společnosti Virgin Galactic do vesmíru. Zdroj: Profimedia.cz